Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Motoklub RED EYED CRÜE – Czech položil květiny osvoboditelům Prahy

V neděli 8. května 2022 v pravé poledne k Olšanským hřbitovům přijel motorklub RED EYED CRÜE – Czech, aby uctil květinami zde v klidu odpočívající osvoboditele Prahy z druhé světové války. Motoklub je od roku 2004 v bratrském spojení s motoklubem NIGHT WOLVES MG – Russia, ale po událostech z roku 2014 se snaží na území České republiky držet dál od jeho politických aktivit.

Takové přivítání, které se jim dostalo před branami na hřbitov, nikdo nečekal. Objevil se rusky mluvící muž, který bez jediného zaváhání vší silou kopl do odstavené černostříbrné motorky Yamaha. Žena, která ho doprovázela, na mikině měla odznáček Rusové proti Putinovi, nesla roztrhaný transparent s nápisem „Putinovi vlci jsou šakalové“. Muž vzápětí zaútočil i na jednu z žen motoklubu. Došlo na ostrou výměnu názoru, kterou ukončil až policista v civilu. Muž pár minut předtím na Olšanských hřbitovech fyzicky zaútočil i na folklorního zpěváka Vladimíra Vančického ze souboru LEGIA, byl však velmi záhy neznámými muži odveden bokem. Oba incidenty se obešly bez zranění.

 

Letos byly všechny prorusky orientované akce, které přitahují pozornost odpůrců, zrušeny. Zrušil se tradiční příjezd Nočních vlků, pražský Nesmrtelný pluk, ale i křest motorek v Chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Příjezd motoklubu RED EYED CRÜE – Czech tak byl jedinou poutavou květnovou událostí pro odpůrce Putinova režimu.

Před hřbitovy se tak sjely nejrůznější skupiny. Stáli tam aktivisté kolem Pulse of Europe – Czech Republic, ale i aktivisté kolem Otakara van Gemunda. Drželi transparent se zombies s podobiznami Vladimíra Putina a nápisem Smrtonosný pluk, který měli zcela jistě připravený na nečekaně zrušený Nesmrtelný pluk. Tradičně přivezli figurínu nahého Vladimíra Putina sedícího na zlatém záchodu a k němu letos přibyl nahý Lukašenko na černém pytli s mrtvolou. Matoucí byl příjezd motoklubu Pegas Gang mc Prague, který si zpočátku všichni pletli s motoclubem RED EYED CRÜE – Czech, ačkoliv patřili k antiputinovcům. Oproti Smrtonosnému pluku stáli Rusové proti Putinovi, z nichž nejvýraznější osobou je Anton Litvin v typickém klobouku. Skupina drží bílomodré ruské vlajky, z kterých vyjmuli rudý pruh jako nesouhlas s krvavou politikou Vladimíra Putina.

 

Když se situace před hřbitovy zklidnila, vydali se motorkáři nejprve k hrobu, ve kterém je uloženo 187 neznámých vojáků Ruské osvobozenecké armády (ROA) a generálové Vladimír I. Bojarskij a Michail M. Šapovalov. Po položení květin se přesunuli k pomníku vojáků Rudé armády, kde svůj komorní pietní akt ukončili.