Ve čtvrtek 25. srpna 2016 zavítala do České republiky na krátkou návštěvu německá kancléřka Angela Merkelová, která zde mimo jiné s nejvyššími státními představiteli projednávala strategie zvládání migrační krize. Její příjezd provázely demonstrace jak jejích příznivců, tak i jejích odpůrců. Jedno z klíčových míst, nábřeží Edvarda Beneše před Úřadem vlády, se podařilo zabrat Janu Cemperovi, aktivistovi, který dlouhodobě brojí proti nenávistné hysterii vůči uprchlíkům. To ovšem nijak nezabránilo tomu, aby prostranství bez nahlášení hlavnímu městu Praha zabrali odpůrci Angely Merkelové a účastníci řádné demonstrace byli policií zahnání ke zdi a obklíčeni jejími příslušníky ze všech stran.
Monitoring odpůrců Angely Merkelové
Odpůrci Angely Merkelové byli vesměs známí aktivisté, kteří chodí na všechny demonstrace, které se proti uprchlíkům pořádají. Hned po příchodu na nábřeží Edvarda Beneše jste mohli spatřit Tadeáše Svobodu, bývalého člena mosteckých Radical Boys, jednoho z účastníků výtržnosti v Thunovské ulici z 6. února 2016. Stál kousek od Klárova v hloučku policistů v civilu a do demonstrace se nijak viditelně nezapojil.
Dále byli k vidění bývalí aktivisté Holešovské výzvy, ať už jde o mladého právníka Norberta Naxeru, či o jeho staršího kolegu Dimitera Petrova.
Mnozí účastníci měli na hrudi připnutou svatojiřskou stuhu, což je tradiční ruský symbol vojenské cti. Stuha byla původně symbolem vítězství nad nacismem ve druhé světové válce, ale v roce 2014 změnila svůj význam a stala se symbolem proruské opozice proti hnutí Euromajdan na východě a jihu Ukrajiny.
Naopak s vlajkou České republiky přišli pánové v tričku SPD – Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury.
Nechyběla ani Lucie Hašková z uskupení Za naši kulturu a bezpečnou zem, často viděna v přítomnosti Adama B. Bartoše (Národní demokracie). Objevily se ale i osoby, které chodí demonstrovat spolu s Jiřím Černohorským (iniciativa Čest, Svoboda, Respekt) a Pavlem Matějným z Národní obrody (dříve Čeští lvi).
Na demonstraci se vyskytlo několik zástupců prakticky neznámého hnutí My proti všem (též Proti všem). Jejich kontroverzní název odkazuje na dílo Aloise Jiráska nazvané Proti všem. Jsou proti Evropské unii a přijetí eura, proti NATO a církevním restitucím. Na druhou stranu odsuzují amnestii Václava Klause a uznávají právo člověka zvolit si svou sexualitu, čili nevystupují proti homosexuálům. My proti všem se jako jedni z prvních dali do slovní konfrontace s vítači Angely Merkelové.
Za Blanické rytíře dorazil jeden motorkář. Ve jménu Blanických rytířů se nedávno střílelo na Loretánském náměstí v Praze během projevu Adama B. Bartoše.
Demonstrace hlukem
Na demonstraci se zdarma rozdávaly píšťalky a jednotné transparenty Merkel muss weg!, což v překladu do češtiny znamená Merkelová musí jít.
Demonstranti na píšťalky pískali tak hlasitě, že situace na místě si koledovala o poškození sluchu přítomných osob. Někteří novináři s tím však počítali a měli chrániče sluchu, což se ovšem nedá říct o přítomných policistech, kteří si museli ucpávat uši prsty.
V průběhu nepovolené demonstrace se na místě začali scházet příznivci kancléřky s vlajkami Evropské unie. Tomáš Peszynský na místo donesl velké oranžové srdce s fotografií Angely Merkelové. Krátce poté v tričku strany Zelených dorazil i Jan Cemper.
Jelikož si na ně účastníci nepovoleného shromáždění ukazovali prsty a hrozila fyzická konfrontace, oba tábory od sebe oddělila policie. Účastníci povoleného shromáždění tak byli vytlačení ke zdi a ze všech stran se ocitli v policejním obklíčení.
Na demonstraci nebyly k poslechu žádné projevy, vykřikovala se jen zkratkovitá hesla. Odpůrci kancléřky především křičeli, že Angela je prase a lidskoprávní aktivisty obviňovali ze Sorosovy mafie. Údajně je jim za demonstrace placeno 500 Kč na osobu, což vítači popřeli. Nazývali je sluníčkovými fašisty a v neposlední řadě skandovali Ať žije Zeman.
Vítači jejich hesla upravovali k obrazu svému. Když odpůrci volali Ať žije Zeman, oni volali Miloše do koše. Heslo My nejsme protektorát upravili na My nejsme ruský protektorát.
Obě skupiny se navzájem obviňovaly, kdo chodí a nechodí do práce, aniž by se vlastně vzájemně znaly a mohly to posoudit objektivně. Dále se osočovaly, kdo četl a nečetl Bibli či Korán a i když někdo řekl, že četl, stejně mu ti druzí nevěřili.
Zahraniční zpravodajové, kteří situaci na českých demonstracích dlouhodobě monitorují, tvrdili, že ani jedna ze skupin nemá úroveň. Celý protest se nesl v duchu nadávek a příšerného hluku, nezazněl jediný rozumnější projev.
Na demonstraci zkolabovala jedna z odpůrkyň kancléřky, pro kterou si přijela záchranka. Její spoludemonstranti nad příjezdem záchranky projevovali radost, protože se mylně domnívali, že se něco přihodilo Angele Merkelové. Své kolegyně ležící na zemi si přitom vůbec nevšimli.
Další fotografie