Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Monitoring ruské diplomacie v České republice (I.)

 

Zleva Alexej Kolmakov, Michael Labzin a Oleg Solodukhin během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy v roce 2017.
Zleva Alexej Kolmakov, Michael Labzin a Oleg Solodukhin během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy v roce 2017. Zde diskutuji s Nočním vlkem Andrejem Bobrovským. Vice jsme psali v článku Noční vlci z Olšanských hřbitovů pod drobnohledem.

 

Během různých demonstrací domácí proruské aktivistické scény jsme si povšimli, že se jich účastní osoby spjaté s Velvyslanectvím Ruské federace v České republice. Ačkoliv bývá zvykem, že ambasády své klíčové zaměstnance před veřejností neutajují, na stránkách ruské ambasády jen stěží zjistíte, kdo jsou například její diplomaté a čím se zde zabývají. Rozhodli jsme se proto vytvořit několikadílný seriál o ruských diplomatech a osobách pohybujících se v jejich blízkosti, aby si česká veřejnost při tiskových vyjádřeních Ruské federace nepředstavovala pouze vilu Friedricha Petschka, ale konkrétní tváře diplomatů, které může potkávat během veřejných shromážděních přímo na ulici.

Na stránkách Ministerstva zahraničních věcí v České republice je k dohledání diplomatická listina, kde je jmenný přehled diplomatů v a pro ČR. Chybí zde ale například osoby, které pracují pro ruské zastoupení se služebním pasem, jako jsou například členové administrativního a technického personálu diplomatické mise (zkráceně ATP, kterým byl například nedávno vyhoštěný Igor Rybakov), konzulární zaměstnanci konzulárního úřadu, členové služebního personálu diplomatické mise nebo konzulárního úřadu a jejich rodinní příslušníci (viz Diplomatický protokol na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR). Tento seznam je však zcela nedostačující při ztotožnění zaměstnance ambasády s konkrétní osobou.

Během demonstrací na podporu zachování sochy maršála Koněva na pražském náměstí Interbrigády bylo možné nejčastěji potkat dvojici diplomatů Andreje Viktoroviče Končakova a Evgenija Nikolajeviče Golikova. Je do trojice doprovázel Alexandr Stepanov.

 

Andrej Viktorovič Končakov, Evgenij Nikolajevič Golokov a Alexandr Stepanov behem demonstrace před sochou maršála Koněva.
Andrej Viktorovič Končakov, Evgenij Nikolajevič Golikov a Alexandr Stepanov behem demonstrace před sochou maršála Koněva. Zdroj fotografie: facebookový profil Alexandra Stepanova. Více jsme psali v článku V den osvobození koncentračního tábora v Osvětimi položili komunisté květiny k pomníku maršála Koněva.

 

Ředitel Ruského střediska vědy a kultury Andrej Viktorovič Končakov byl na začátku měsíce vyhoštěn z České republiky po ricinové aféře spolu se svým podřízeným zaměstnancem Igorem Rybakovem. Do té doby byl ale velice aktivní na proruských shromážděních a demonstracích, nejednou viděn v čilé diskusi s českými proruskými aktivisty. Příkladem uveďme například Roberta Vinogradova, který si s Andrejem Končakovem a Olegem Solodukhinem povídal na Ovocném trhu 9. května 2018 během Nesmrtelného pluku. Díky přízni Končakova k českým aktivistům se v Ruském středisku vědy a kultury mohlo konat několik ročníků Slovanské vzájemnosti Jiřího Černohorského.

Ruské středisko vědy a kultury bylo pod jeho vedením ale i dějištěm mnohem nebezpečnějších akcí, jako byla například vojensko-společenská událost k výročí Karpatsko-dukelské operace moderovaná bývalým důstojníkem Československé lidové armády Zdeňkem Zbytkem. Během ní se oznamovaly blíže nespecifikované útoky na Mojmíra Zachariáše, který, jak známo, neposlal tanky do krvavého boje proti demonstrantům ze 17. listopadu. Posluchačům v sále se dále představila vojenská jednotka ze Strašic, tvořená přibližně tři sta členy, která ve Velkém sále slíbila oddanost Zdeňku Zbytkovi. Během koncertu pak probíhalo jednání mezi bývalým zaměstnancem ministerstva obrany Jaroslavem Štefcem a ruskou diplomacii, v zastoupení Evgenijem Nikolajevičem Golikovem, předmět jednání ponecháme zatím stranou.

 

Zprava: Andrej Končakov, Oleg Solodukhin a Robert Vinogradov během diskuse na Nesmrtelném pluku 2018.
Zprava: Andrej Končakov, Oleg Solodukhin a Robert Vinogradov během diskuse na Nesmrtelném pluku 2018. Více jsme psali v článku Monitoring: Stovky Rusů kráčely centrem Prahy za pokřiku Rossija!

 

Evgenij Nikolajevič Golikov je oficiálně třetím tajemníkem pro politické záležitosti. Účastní se mnoho piet, naposledy byl společně se žáky školy při Velvyslanectví, členy Klubu dětské a mládežnické diplomacie, položit květiny k památníku v obci Lidice.

>>Tisková zpráva Velvyslanectví RF v ČR: O položení květin v Lidicích

Často objíždí domovy důchodců a předává dary a ocenění pamětníkům druhé světové války.

A také chodí na demonstrace a překvapivě se objevil na ruském Mediálním fóru 2019 v Grand Majestic Plaza hotelu spolu s Michaelem Labzinem. Přitom pořadatelé uvedli, že ruskou diplomacii zastoupí Andrej Končakov, Igor Rybakov (oba za RSVK), Alexandr Stepanov a Sergej Jukanov (oba z Koordinační rady ruských krajanů žijících v ČR).

 

Evgenij Nikolajevič Golikov na Mediálním fóru 2019 v Praze.
Evgenij Nikolajevič Golikov na Mediálním fóru 2019 v Praze.

 

Poslední zmíněný Alexandr Stepanov, ředitel Koordinační rady ruských krajanů žijících v ČR, se v České republice stará o válečné hroby padlých sovětských vojáků, za což dostal v Ruské federaci vyznamenání. Účastnil se pietních shromáždění před sochou maršála Koněva a má styky s Klubem pohraničí. Má vlastní pěvecký ansábl LEGIA. Naposledy zpíval v květnu na Olšanských hřbitovech během příjezdu Nočních vlků spolu s Vladimírem Vančickým. Během Nesmrtelného pluku 2018 byl oblečen do uniformy příslušníka Ministerstva vnitra Ruské federace.

 

Alexandr Stepanov (vpravo) a Vladimír Vančický letos v květnu na Olšanských hřbitovech.
Alexandr Stepanov (vpravo) a Vladimír Vančický letos v květnu na Olšanských hřbitovech.

Alexandr Stepanov v uniformě zaměstnance Ministerstva vnitra Ruské federace.
Alexandr Stepanov v uniformě zaměstnance Ministerstva vnitra Ruské federace.

 

Zajímavou osobou, která se pohybuje v blízkosti ruských diplomatů, je mladý muž Michael Labzin, absolvent MGIMO, Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě, diplomatické školy při Ministerstvu zahraničních věcí Ruské federace. Pravidelně se účastní příjezdu Nočních vlků na Olšanských hřbitovech. Často doprovází na akce jiné diplomaty. Na Olšanské hřbitovy chodil s Evgenijem Golikovem, Alexejem Kolmakovem či tehdejším zaměstnancem Olegem Solodukhinem, později i s Andrejem Kolčakovem. Na Mediálním fóru 2019 byl s Evgenijem Golikovem. Golikova doprovázel i na jednání během již popisované Karpatsko-dukelské operace. Do Ruského střediska vědy a kultury vícekrát přijel ve spěchu v diplomatickém voze opět spolu s Evgenijem Golikovem a Alexejem Kolmakovem.

 

Michael Labzin se na Olšanských hřbitovech postavil za záda policistovi v civilním oblečení, který zaznamenával shromáždění na kameru.
Michael Labzin se na Olšanských hřbitovech postavil za záda policistovi v civilním oblečení, který zaznamenával shromáždění na kameru.

 

Poslední z ruské diplomacie, kterého si dnes představíme, je Alexej Kolmakov. V roce 2018 seděl vedle ruského velvyslance Zmejevského během kritizované tiskové konference k původu novičoku použitém při otravě Sergeje Skripala. Na tiskové konferenci zaznělo, že Česká republika je schopna pracovat na výzkumu nervově paralytických látek a má od roku 2011 uzavřenu dohodu s Organizací pro zákaz chemických zbraní na výrobu až 10 kg těchto látek, aby mohla pro českou armádu a NATO vyvíjet protilátky. České ministerstvo zahraničních věcí tiskovou konferenci kritizovalo za manipulativní tvrzení, díky kterému byla Česká republika dávána do spojitosti s otravou Sergeje a Julije Skripalových v Salisbury.

Alexej Kolmakov je prvním tajemníkem Velvyslanectví Ruské federace v České republice.

>>Пресс-конференция Посла России в Чехии А.В.Змеевского

 

Zcela vpravo Alexej Kolmakov během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy.
Zcela vpravo Alexej Kolmakov během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy.