Sobota 20. dubna, 2024
Evropský rozhled

Monitoring: O pamětním dni maršála Ivana „Semenoviče“ Koněva v Praze

 

Ilustrační snímek z dokumentu o maršálu Koněvovi promítaném na ruské ambasádě v Praze.
Ilustrační snímek z dokumentu o maršálu Koněvovi promítaném na ruské ambasádě v Praze.

 

Již před časem, 16. prosince 2019, se uskutečnila zpravodajsky zajímavá událost v reprezentačních prostorech ruské diplomatické mise Velvyslanectví Ruské federace v Praze. Proběhl zde pamětní den maršála Ivana S. Koněva. Z nějakého záhadného důvodu jej však ruští diplomaté jmenují jako Ivana Semenoviče Koněva, zatímco v našem českém prostředí jej známe jako Ivana Stěpanoviče Koněva. Dovolíme si v tomto odlehčeném monitorovacím článku popsat, kdo se události zúčastnil a co se na ní přihodilo.

 
Film „Maršál Koněv. Ivan v Evropě“

V kinosále Velvyslanectví Ruské federace se promítal nový ruský propagandistický film „Maršál Koněv. Ivan v Evropě“. Ten pro zajímavost byl promítán i dnes, na 6. výročí ruské okupace Krymu (psáno 20. 2. 2020), v Ruském středisku vědy a kultury. Přestože bylo vstupné zdarma, přišly dokument shlédnout jen tři desítky diváků.

Na filmu je nejzajímavější, že je oficiálně prezentovaný jako dokumentární film o úloze maršála Koněva při obnově Vídeňské státní opery a záchraně Sixtinské madony malíře Raffaela Santiho. Opomeneme-li, že Rudá armáda si Sixtinskou madonu odvezla do Puškinova muzea jako trofej a vrátili ji až v roce 1955 po smrti Stalina, ve skutečnosti jde o propagandistický snímek namířený proti České republice.

Podle dokumentu si současná Česká republika dostatečně neváží toho, jak nás v roce 1945 osvobodila Rudá armáda od nacistů. Dokonce tvrdíme, že nás okupovali. Ukazují dobové snímky z roku 1945, kdy lidé po vojácích Rudé armády házeli květiny, a ptají se, zda takto vypadá okupace. O roce 1968 se už nezmiňují. Svou nevděčnost za osvobození Rudou armádou chceme zpečetit odstraněním sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády.

Dokumentaristé pod vedením režisérky Galiny Grigorjevové oceňují roli aktivistů, kteří za sochu maršála Koněva bojují. Slovo přímo na demonstraci před pomníkem dostává aktivistka Jelena Vičanová. Tvrdí, že jejich akce má podporu členů Parlamentu České republiky. Když vypráví, že přišli i lidé z Izraele, kamera vezme do záběru českého aktivistu Zdeňka Kratochvíla. Drží totiž izraelskou vlajku.

Dokumentaristé potřebují vysvětlit i vlajky Evropské unie a Ukrajiny, které se objevují na pozadí demonstrace. Aktivisty prezentují jako zmatené osoby držící „žlutomodré“ vlajky, které musí hlídat policie. Dále poukazují, že přišli s nacistickou symbolikou.

Co na tom, že Policie ČR byla již několikrát na evropské úrovni oceněna za to, že dohlíží na pořádek během každé demonstrace.

A ty nacistické symboly byly pouze ilustračními obrázky k textu o počátku druhé světové války, která vypukla těsně po podepsání dohody Molotov-Ribbentrop.

Hlavní odborné historické slovo má v dokumentu vědecký ředitel Vojensko-historické společnosti Michail Mjagkov. Ten už by měl být české veřejnosti známější, protože díky svým kontroverzním výrokům o něm psali i na Novinkách. Mjagkov například uvedl, že pokus o odstranění sochy maršála Koněva je pokusem o přepsání historie, který může vést k nástupu nacistů k moci. Podle nedávno zveřejněné zprávy o extrémismu Ministerstva vnitra jsou to však zastánci zachování sochy maršála Koněva, kteří demonstrují po boku nahnědlých aktivistů.

Celý film pod ruským názvem „Маршал Конев. Иван в Европе“ můžete shlédnout na YouTube.

 
Monitoring účastníků pamětního dne

Velvyslanectví Ruské federace v České republice o události napsalo článek, z kterého je patrné, že již nezveřejňuje jména českých organizací a aktivistů, u nichž nachází podporu. Publikovalo ale fotografii z kinosálu, na které lze rozpoznat mnoho zajímavých osob.

Účastníci promítání filmu Maršál Koněv. Ivan v Evropě. Kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek jej můžete zobrazit v plné velikosti.
Účastníci promítání filmu Maršál Koněv. Ivan v Evropě. Kliknutím pravým tlačítkem myši na obrázek jej můžete zobrazit v plné velikosti.

 
První řada

V první obsazené řadě vpravo sedí Oxana Derevyanko (1), ruská novinářka působící na území České republiky. Ještě donedávna se na sociální síti prezentovala jako reportérka Russia Today TV. Objevila se na Mediálním fóru 2019 v Praze, dříve byla spatřena například na Olšanských hřbitovech během příjezdu Nočních vlků.

Vedle ní, tedy druhá zleva, je vnučka maršála Koněva Jelena Koněvová (2).

Poslední vlevo je ředitel Vojensko-historické společnosti Michail Mjagkov (3), o kterém píšeme výše. Ten měl na ambasádě, stejně jako režisérka Galina Grigorjevová, svůj projev.

 
Druhá řada

V druhé řadě první zprava sedí Petr Šimůnek (4) z KSČM.

Druhý zprava je velvyslanec Ruské federace v České republice Alexandr Zmejevskij (5).

Třetí zprava sedí Vojtěch Filip (6), předseda KSČM.

Vlevo od Vojtěcha Filipa je ke spatření Zdeněk Zbytek (14), bývalý vysoký důstojník Československé lidové armády.

Druhý zleva je Jaroslav Vodička (7) z Českého svazu bojovníků za svobodu

 
Třetí řada řada

Za Petrem Šimůnkem sedí politolog Zdeněk Zbořil (15).

Napravo od mladého muže v kostkované košili sedí Jan Mládek (16), bývalý ministr průmyslu a obchodu ČR i zemědělství ČR a exposlanec.

 
Čtvrtá řada

Ve čtvrté řadě úplně vlevo sedí Monika Hoření (8) z Haló novin.

 
Pátá řada

V páté řadě úplně vpravo sedí Andrey Konchakov (9) z ruské diplomatické mise, který je ředitelem Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Účastní se spolu s diplomatem Evgenijem Golikovem demonstrací před sochou maršála Koněva.

Pátý zleva je Jaroslav Doubrava (10) ze Senátu ČR.

 
Šestá řada

V šesté řadě třetí zleva je ruský diplomat Evgenij Golikov (11).

 
Poslední řada

Třetí zprava je bývalý policejní prezident Stanislav Novotný (12).

Čtvrtý muž zprava sice není vidět, ale podle ruky a jedinečného krytu mobilního telefonu jsme rozpoznali Vladimíra Frantu (13) z české redakce Sputniku.

Pokud jste na fotografii poznali někoho dalšího, můžete nám do redakce poslat svůj tip.