Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Mladí komunisté se ohradili proti snahám o infiltraci tajnými službami

 

KSM na demonstraci proti NATO.
KSM na demonstraci proti NATO

 

Předsednictvo Ústřední rady Komunistického svazu mládeže v posledních měsících zaregistrovalo snahy bezpečnostních složek státu o navázání dlouhodobé spolupráce s členy jejich spolku. Proti těmto snahám, které považují za antikomunistické, se důrazně ohrazují a vyzývají odpovědné osoby státní struktury, aby zanechaly sledování a pokusy o infiltraci komunistických organizací, které deformují politický život mladých aktivistů.[1] Na druhou stranu zde jsou červené vlajky, které poukazují, že mladí komunisté navazují vztahy s donbaskými separatisty či s palestinskými teroristy.

Zájem bezpečnostních složek státu o mládežnické komunistické organizace rozhodně neprobíhá jen v posledních několika měsících. Už v publikaci Krajní pravice a krajní levice v ČR[2] z roku 2011 se lze dočíst, že KSM se stala hlavním terčem státní antikomunistické represe, které lze interpretovat i tak, že se stali jistým „zástupným terčem“ za KSČM.

V minulosti se mladí komunisté angažovali v protestech proti americké radarové základně v České republice a v rámci protiválečných protestů demonstrovali i proti účasti českých vojáků v protiteroristických operacích. Účastnili se bojkotů průjezdů amerických konvojů přes české území.[3]

V současnosti dominují protesty proti NATO a Západu.[4,5]

Zástupci KSM, Filip Škarecký (též známý jako Alexandr Salajka) a Lenka Svěchotová, odcestovali v roce 2018 do Sýrie, kde se mimo jiné setkali i s Bašárem Asadem. Na cestě je doprovázeli Vojáci proti válce, bývalí plukovníci Jiří Bureš a Jiří Wagner. Wagner dříve působil ve Vojenském zpravodajství, nyní pracuje v soukromé zpravodajské agentuře Exanpro. Posledním delegátem byl Milan Krajča z Českého mírového hnutí, v minulosti předseda KSM. [6]

 

Lenka Svěchotová si podává ruku s Bašárem Asadem.
Lenka Svěchotová si podává ruku s Bašárem Asadem.

 

Během cesty do Sýrie projížděli například uprchlickým táborem Mar Elias (Svatý Eliaš), což je palestinský uprchlický tábor v jihozápadní části Bejrútu (Libanon). Zde se sešli s představiteli Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP) a Demokratické fronty pro osvobození Palestiny (DFOP). Nazývají je sice svými přáteli, nicméně jde o teroristy.

LFOP se teroristickým útokům věnuje od 70. let 20. století. Proslavila se především skrze únosy letadel.

DFOP je zodpovědná například za Ma’alotský masakr, při kterém bylo zavražděno 27 lidí, především izraelských středoškoláků. Masakr spáchali útočnými puškami AK-47 Kalašnikov, ručními granáty a plastickou trhavinou československé výroby. [6,7]

Mladým komunistům není cizí ani situace na Ukrajině.

Během demonstrace proti válce na Ukrajině před Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze odsoudil jejich zástupce atentát na Alexandra Zacharčenka a připsal ho na vrub ukrajinským tajným službám. [7]

V květnu 2018 odjeli jejich zástupci do Luganské lidové republiky na Antifašistickou konferenci komunistů, přičemž jejich vstup na ukrajinské území lze označit ze nezákonný. Delegaci po celou dobu doprovázeli separatisté Mechanizované brigády Přízrak, ale setkali se například i s válčícím a zpívajícím separatistou Romanem Razumem. Během cest navštívili školy, kde jsou děti vedeny k podpoře separatistů, což lze dovodit z toho, že na školních chodbách visely pouze dětské malby separatistů. Delegace navštívila také nejmladší členku Mechanizované brigády Přízrak Bogdanku N., žákyni základní školy z Alčevska, která se často objevuje jako dětská tvář na propagandistických materiálech separatistů. [8]

 

Fotografie školní nástěnky žáků ZŠ v Luhansku promítané v Obvodním výboru KSČM (foceno skrytou kamerou a digitálně upraveno).
Fotografie školní nástěnky žáků ZŠ v Luhansku promítané v Obvodním výboru KSČM (foceno skrytou kamerou a digitálně upraveno).

 

Zájem bezpečnostních složek státu o získání spolupracovníků uvnitř tohoto hnutí lze pro výše zmíněné považovat za logický důsledek dřívějších jednání členů KSM.

 
Odkazy:

[1] Proti pokusům o infiltraci tajných služeb do politického života mládeže

[2] Krajní levice a krajní pravice v ČR – Martin Bastl, Miroslav Mareš, Josef Smolík, Petra Vejvodová,2011, Grada Publishing a. s., vydání 1.

[3] Tiskovky a dokumenty nejen české levice k bojkotu průjezdu amerického konvoje přes naše území

[4] Na Václavském náměstí v Praze se uskutečnila demonstrace proti NATO

[5] Monitoring: Před Velvyslanectvím USA v Praze se uskutečnila demonstrace „Ruce pryč od Venezuely!“(18+)

[6] Zápisky z přednášky českých komunistů o cestě do Sýrie (část 1.)

[7] Spolupracovníci separatistů na Donbase protestovali před Velvyslanectvím Ukrajiny a Generálním štábem Armády ČR (část 4.)

[8] Čeští komunisté navázali vztahy se separatistickou Mechanizovanou brigádou Přízrak