Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba o katastrofě v Kachovce

 

„V časných ranních hodinách 6. června 2023 vyhodily ruské síly do povětří přehradu Kachovka na okupovaném území na jihu Ukrajiny. Tato mohutná betonová stavba zadržovala 18,3 kilometru krychlových vody. Civilní obyvatelstvo a životní prostředí po proudu řeky Dněpr již utrpěly obrovské škody v důsledku povodní.

 

Prezident Zelenskyj okamžitě svolal Radu národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny. Ukrajinské donucovací orgány a záchranné služby usilovně pracují na zmírnění následků a záchraně životů.

Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN a předkládá otázku ruského teroristického činu Radě guvernérů Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Budeme rovněž spolupracovat s mechanismem civilní ochrany EU a dalšími mezinárodními mechanismy s cílem zmírnit následky a pohnat Rusko k odpovědnosti.

Ve světle vývoje na bojišti se záměrný a dlouho plánovaný teroristický čin Ruska proměnil v člověkem způsobenou povodeň ve zbraň.

Zvláštní obavy vzbuzuje poškození životního prostředí. Celým ekosystémům hrozí v důsledku povodní dlouhodobé a nevratné škody. Zvířata v zoologické zahradě v Nové Kachovce již uhynula ve stoupající vodě, a to je teprve začátek škod pro faunu na jihu Ukrajiny, podél řeky Dněpr a v Černém moři. Jsme svědky ekocidy v regionálním, nejen ukrajinském měřítku.

Vyzýváme všechny vlády a mezinárodní organizace, aby odsoudily jednání Ruska a podpořily mírový vzorec prezidenta Zelenského. Jeho body „Prevence ekocidy“, „Jaderná bezpečnost“ a „Energetická bezpečnost“ jsou právě teď velmi aktuální.

Katastrofa v Kachovce je dalším důkazem, že Rusko je teroristický stát. Každá země, parlament a mezinárodní organizace by měly Rusko jako takové uznat – a to neprodleně.

Vyzýváme také členské státy EU a G7, aby na Rusko uvalily nové zničující sankce, včetně na raketový průmysl a sféru atomové energie.

Rusko bude hnáno k odpovědnosti za zničení přehrady Kachovka a další zločiny“.

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.