Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Ministr obrany USA Lloyd Austin navštívil Kyjev

 
Spolupráce USA a Ukrajiny v oblasti obrany
 

Americký ministr obrany Lloyd Austin minulý týden navštívil Kyjev. Stalo se tak na základě dohody, kterou uzavřel s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským během zářijové návštěvy USA. Rýsuje se tak americko-ukrajinský strategický obranný rámec, který by měl vést k posílení Ukrajiny v boji proti agresi ze strany Ruské federace.

 
USA aktivně pomáhají Ukrajině řešit bezpečnostní otázky

Ministr obrany USA ujistil, že kancelář amerického prezidenta silně podporuje ukrajinskou nezávislost, suverenitu a územní celistvost v mezinárodně uznávaných hranicích.

Spojené státy americké poskytly například Ukrajině 60 milionů dolarů na řešení bezpečnostních otázek, jak bylo dohodnuto během zářijových jednání.

Ukrajinský ministr obrany Andrii Taran na společném brífinku s Lloydem Austinem prohlásil, že se rýsuje mapa pro implementaci americko-ukrajinského strategického obranného rámce a vznikají projekty za účelem zvýšení obrany na zemi, ve vzduchu, v moři a v kyberprostoru.

Během setkání se Volodymyr Zelenskij a Lloyd Austin dotkli také otázek energetické bezpečnosti Ukrajiny a Evropy.

 
Bezpečnost Černého moře

Andrii Taran dále poznamenal, že hlavním cílem je zlepšení bezpečnosti v oblasti Černého moře, zejména opatření proti agresivní politice Ruské federace, která představuje hrozbu pro námořní dopravu a hospodářskou činnost.

Kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského uvedla, že se jednalo i o bezpečnosti v Azovském moři (moře je považováno za součást Černého moře, se kterým je spojeno Kerčským průlivem).

Lloyd Austin potvrdil prohlubování spolupráce s černomořskými spojenci a partnery s cílem zastavit destabilizační aktivity Ruské federace. Zopakoval výzvu Ruské federaci, aby ukončila okupaci Krymu, pokračování války na východní Ukrajině a destabilizační aktivity v Černém moři a podél ukrajinských hranic. Dále vyzval Ruskou federaci, aby zastavila své neustále kybernetické útoky a další provokativní akce proti západním demokraciím.

Americký ministr obrany poznamenal, že zajištění jednoty mezi spojenci a partnery je nedílnou součástí v boji proti ruské agresi. Spojené státy budou nadále pomáhat navyšovat námořní kapacity nejen Ukrajiny, ale také Gruzie, Rumunska a Bulharska.

Lloyd Austin na závěr vyjádřil hluboký respekt ukrajinským vojákům, kteří nyní bojují za hodnoty a demokratické principy, které jsou společně sdílené Ukrajinou i Spojenými státy.

 
Vstup Ukrajiny do NATO

Zúčastněné strany projednávaly otázku spolupráce Ukrajiny s NATO a podporu euroatlantické aspirace.

Zvláštní pozornost byla věnována dalšímu prohlubování spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany v souladu s dohodami dosaženými ve Washingtonu.

Ministr obrany Spojených států amerických byl informován o krocích přijatých k reformě ukrajinského bezpečnostního a obranného sektoru, včetně domácího obranného průmyslu, v souladu se standardy NATO, aby byla co nejdříve splněna kritéria pro členství Ukrajiny v NATO.

Lloyd Austin se po návštěvě Ukrajiny zúčastnil jednání ministrů obrany členských států NATO, kde se mimo jiné projednávaly otázky koordinované reakce na Rusko.

 
Odkazy:

Volodymyr Zelenskyy met with the US Secretary of Defense

Delegations of the Defense Ministries of Ukraine and the United States met in Kyiv