Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Malostranské náměstí se postavilo za Jana Lipavského a Karla Řehku

 

Zatímco Poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi řešila, zda je Andrej Babiš bezpečnostním rizikem pro Česko, jen o několik metrů dál se na Malostranském náměstí konala demonstrace ke stejnému tématu. Bylo úterý večer 19. března 2024, jen několik dní poté, co Andrej Babiš omylem poslal instrukce ke sběru informací o ministru zahraničních věcí Janu Lipavském a jeho rodině špatnému adresátovi.

 

Shromáždění, na kterém Andreje Babiše odsoudili za nebezpečné teze soustředěné proti státním institucím, jako je Ústavní soud či Armáda ČR, či za osobní útoky vůči náčelníkovi Generálního štábu Armády ČR Karlu Řehkovi, pořádaly iniciativy Společně to dáme, Občanský rozcestník, Pulse of Europe, Síť aktivních občanů Hradec Králové, Občanské zázemí, Karlovarsko pro demokracii a Vraťte nám stát.

Hlavním moderátorem večera byl Ondřej Bednář z Karlových Varů. S projevy vystoupili senátor David Smoljak, Petr Hlaváček, Jan Valdman a poslanec Martin Exner.

 

Projevy

Andrej Babiš podrývá důvěru občanů a spojenců v bezpečnostní složky státu v době, kdy na Ukrajině je válka, upozornil senátor David Smoljak. Ve videu na čínské sociální síti TikŤok mimo jiné prohlásil, že ukrajinské obilí je kontaminované jedy a zdraví škodlivé, přestože inspekce nic takového neodhalila.

Znepokojivý je i přístup Andreje Babiše k veřejnoprávním médiím, který naznačuje, že bude následovat vzoru slovenského premiéra Roberta Fica a polského předsedy Strany právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského

„Demontáž něčeho tak důležitého, jako je veřejnoprávní médium, je prvním znakem všech autoritářů,“ varoval senátor.

 

Poslanec Martin Exner varoval před ruským hybridním působením na civilní obyvatelstvo.

 

Podle Petra Hlaváčka Andrej Babiš zavlekl do českého prostředí zvláštní politickou nečistotu. Do roku 1985 byl nikoliv jen důvěrníkem a spolupracovníkem StB, ale dokonce agentem. Poté pracoval v hlavním městě Maroka jako československý obchodní delegát Podniku zahraničního obchodu. To by mohlo naznačovat, že se pohyboval na úrovni tehdejší KGB.

„Andrej Babiš není profesionál, ani geniální podnikatel, protože i ten Agrofert vybudoval na základě normalizačního klientelismu, a i když říká, že dává lidem práci, zeptejte se lidí ve Vodňanském kuřeti, kolik tam berou a jak to tam chodí,“ řekl Hlaváček.

Jan Valdman připomenul, že Andrej Babiš neumí vysvětlit, jak přišel ke svému rozsáhlému majetku. Dále vlastní média, aby ovlivňoval veřejné mínění ve svůj prospěch, a má miliardové půjčky v problematických zemích. Je souzený pro trestné činy.

Poslanec Martin Exner se věnoval v projevu ruskému Vladimíru Putinovi, který zde vede válku manipulativní, informační a psychologickou. Cílem takové války je znejistit obyvatelstvo, zasít mezi něj nedůvěru v demokracii a její instituce, včetně armády. Lidé si přestávají důvěřovat mezi sebou, ba dokonce mohou ztratit víru v sebe sama. V důsledku toho nebudou mít důvod se bránit, i když budou mít zbraně.

Podstatná část shromáždění byla věnována na podporu náčelníka generálního štábu Karla Řehky, který je terčem osobních útoků ze strany Andreje Babiše. Nemůže se jim bránit, protože ze své pozice mu nepřísluší, aby hodnotil politiku.