Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Maidanisté na Hradě připomněli ústavu

V úterý 17. listopadu 2015 na Hradčanské náměstí dorazilo tisíce občanů znepokojených z podpory totalitních režimů současným prezidentem Milošem Zemanem. Zaznělo zde několik projevů, ten profesora Putny jsme zveřejnili již v minulých dnech, nyní přinášíme přepis vyjádření pražských Maidanistů, kteří prezidenta kritizovali už v počátcích rusko-ukrajinského konfliktu.

 

Odpůrci prezidenta Miloše Zemana stáli u sochy prvního československého prezidenta Miloše Zemana s červenými trenýrkami.
Odpůrci prezidenta Miloše Zemana stáli u sochy prvního československého prezidenta Miloše Zemana s červenými trenýrkami.

 

My občané, kteří ctíme poselství 17. listopadu 1989, kteří máme více než kdy jindy obavy o osud naší demokracie, svobod a ústavnosti, chceme prezidentu České republiky připomenout ústavu České republiky.

Pokládáme za nutné to udělat, protože máme pocit, že v ohrožení je nejen naše ústava, ale i hodnoty, které zaručuje. Jsou v ohrožení humanita, úcta k lidským právům a bytostem jako takovým. Jsou v ohrožení demokracie, svoboda a suverenita naší země vlivem vnějšího nebezpečí z Ruska a Číny a nebezpečí z narůstající nenávistné xenofobie ve společnosti, jenž je využívána antidemokratickými populisty.

Je ohrožen racionální a efektivní přístup České republiky v boji proti mezinárodnímu terorismu ve spolupráci s našimi spojenci. Jsou ohroženy naše mezinárodní svazky, jako je Evropská unie, a ztrácíme prestiž mezinárodních společenství, jako je NATO.

Je v ohrožení jasné distancování se naší společnosti od minulého režimu, když jsou vyznamenáváni lidé, kteří se během tohoto období nechovali čestně (pozn. byl vyznamenán ředitel věznice Minkovice, kam byli zavíráni političtí vězni Československé socialistické republiky).

 

Na Hrad dorazilo tisíce odpůrců prezidenta Zemana.
Na Hrad dorazilo tisíce odpůrců prezidenta Zemana.

 

Jsou ohroženy ústavní zvyklosti a charakter státního i společenského zřízení. V ohrožení je naše budoucnost, naše směřování, svoboda i humanita.

Jsme nuceni konstatovat, že na všem výše zmíněném má velký, ba přímo hrozivý podíl současný prezident republiky Miloš Zeman. Proto u jeho sídla připomínáme ústavu a dobré mravy, kterých se prezident nedrží. Žádáme jej, aby tak začal činit.

Protože my už nevěříme, a zároveň jdeme oznámit, že vyzýváme Senát, aby ve stávajícím procesu projednávajícím ústavní žaloby vzal v úvahu i jeho nedávné xenofobní výroky. Nikdo nesmí podle naší ústavy paušálně napadat skupinu s určitou vírou. U nás to dělá prezident.

Proto také vkládáme naděje do hledání budoucího prezidenta. Jdeme jej ujistit, že učiníme vše proto, aby naší zemi neohrožoval ani on, ani nikdo jiný. Že budeme bránit budoucnost České republiky jako vyspělého, mírumilovného, tolerantního a demokratického státu.

Prostě že to nevzdáme!

 

Těžkooděnci hlídají vstup na Hrad.
Těžkooděnci hlídají vstup na Hrad.