Čtvrtek 25. dubna, 2024
Evropský rozhled

Mafra opakovaně zveřejňuje rozhovory s prokremelskými propagandisty

 

 

Na portále iDnes.cz se čím dál častěji objevují rozhovory o Ukrajině s prokremelskými propagandisty, aniž by byl na pravou míru uveden jejich postoj k současnému režimu Vladimíra Putina a jejich financování Ruskou federací za účelem šíření propagandy. Po Kerčském incidentu Mafra zveřejnila rozhovor s Ruslanem Kocabou, včera to byl například rozhovor s Jelenou Bondarenkovou. Všechny rozhovory uskutečňuje „novinář“ Ladislav Henek.

 

  Ruslan Kocaba

 
V rozhovoru s Ruslanem Kocabou jsme se tak dozvěděli, že incident v Kerčském průlivu způsobil ukrajinský prezident Petro Porošenko, aniž by Kocaba předložil ke svému tvrzení jediný důkaz. K onomu soudu mu stačila pouhá nepodložená spekulace o odvedení pozornosti od vnitropolitických problémů Ukrajiny, a novináře Ladislava Henka ani nenapadlo se po nějakém důkazu pídit. V podobném duchu probíhá celý rozhovor.

iDnes.cz: Porošenko je horší, než byl Janukovyč, tvrdí ukrajinský novinář

 
Kdo je ale Ruslan Kocaba?

Ruslan Petrovič Kocaba se narodil 18. června 1966 v ukrajinském Ivano-Frankivsku, dříve zvaném Stanislavov. Živí se jako novinář a do povědomí širší veřejnosti vstoupil jako „vězeň svědomí“. V lednu roku 2015 byl v rodném městě zatčen jen několik dní poté, kdy na YouTube zveřejnil video, ve kterém se postavil proti čtvrté vlně mobilizace na Ukrajině. Novinář byl obviněn z ohrožování obranyschopnosti Ukrajiny a ze spolčování s nepřítelem v době války. Odsouzen byl na 3,5 roku odnětí svobody, odseděl si 524 dnů. Zastala se ho Amnesty International, která jej označila za vězně svědomí. Po celé Evropě se pořádaly demonstrace za jeho osvobození, v České republice jej podpořila například Anarchistická federace.

>>Český rozhlas: Na Ukrajině si spravedlnost zaslouží nejenom hrdinové

  
Myrotvorets vede Kocabu na seznamu nepřátel Ukrajiny

Na stránkách centra Mírotvůrce, jehož propojení s bezpečnostními složkami a politickými špičkami Ukrajiny jsme přiblížili již dříve, se nachází rovněž jméno Ruslana Kocaby. K zápisu na seznam došlo 13. března 2016 a to z důvodu zveřejnění nesouhlasu s mobilizací proti ruské agresi na východě Ukrajiny. Ruslan Kocaba v letech 1984-1986 sloužil v řadách sovětské armády ve městě Opočka v Psovské oblasti (Ruská federace). Uvádí se, že na videu zveřejněném na YouTube označil konflikt na Ukrajině za občanský a zcela zamlčel přítomnost ruských vojáků (dnes z pozdějšího vyjádření Vladimíra Putina víme, že ruská armáda tou dobou na východě Ukrajiny působila). Dříve pro ruská média vyjádřil své přání, aby se Donbas odpojil od Ukrajiny. Podle rozsudku soudu byl placen ruskou televizí NTV a pod jejím vedením na Ukrajinu pouštěl nepravdivá provokativní tvrzení.

Коцаба Руслан Петрович / Коцаба Руслан Петрович / Kotsaba Ruslan Petrovich

 
Z čeho byl obviněn a za co odsouzen

Podle zpráv Ukrinformu se v rozsudku městského soudu v Ivano-Frankivsku uvádí, že Ruslan Kocaba se zrady dopustil během práce na pořadu pro ruský kanál NTV. V období od 23. do 25. ledna dostal od NTV za úkol připravovat zprávy o protestech proti mobilizaci v Ivano-Frankivské oblasti, zejména v Cheremkhivu v Kolomyjském rajónu a za tuto aktivitu měl být finančně odměněn.

Dne 1. února Ruslan Kocaba natáčel ve městech Koršiv a Cheremkhiv rozhovory s místními obyvateli, které byly provokativního charakteru proti mobilizaci Ukrajiny.

Videoprezentace Ruslana Kocaby „Jsem proti mobilizaci“ se následně objevila v programu Čas ukáže (Время покажет) ruského televizního kanálu Rusko 1 (Россия 1).

V rozsudku se dále uvádí, že Ruslan Kocaba měl v úmyslu v neurčený čas navštívit LNR a DNR.

Během procesu byl viněn ze spáchání trestných činů úmyslného poškození územní celistvosti a obranyschopnosti Ukrajiny, ze spolupráce s nepřítelem v době ozbrojeného konfliktu, špionáže a vyzrazování státního tajemství cizímu státu. Hrozilo mu až 15 let odnětí svobody.

Ačkoliv jednání Ruslana Kocaby zapadlo do kontextu protiukrajinské informační kampaně, jeho odsouzení zároveň vyvolalo pochyby, jestli novináři smějí stanoviska odporující oficiálnímu stanovisku státních orgánů na Ukrajině zveřejňovat.

>>лекритика: Суд заявляє, що Руслан Коцаба працював на російський канал НТВ і організовував провокаційні інтерв’ю

Meduza: «Он системно гадил украинской обороне» Кто такой журналист Руслан Коцаба, которого судят на Украине за госизмену

 
Vazby Ruslana Kocaby na českou aktivistickou scénu

Ruslan Kocaba si často vyjíždí do České republiky a pořádá zde přednášky po boku českých prokremelských propagandistů. Na Evropském rozhledu jsme podrobně informovali o jeho projevu na přednášce Ukrajina čtyři roky po Majdanu, kterou pořádal Zdeněk Kratochvíl. Nedávno, 27. listopadu 2018, se měl účastnit konference „Braňte svobodu slova“ pořádanou v Evropském domě vedoucím tajemníkem KSČ Romanem Blaškem.

 

  Jelena Bondarenková

 
Včera byl zveřejněn další pochybný rozhovor Ladislava Henka, tentokrát s ukrajinskou exposlankyní Jelenou Bondarenkovou. Ta Majdan hned v úvodu označuje za politický Černobyl. Přirovnání k Černobylu je krajně nešťastné už jen z toho důvodu, že mezi prvními mrtvými na Majdanu byla například ukrajinská hrdinka Antonina Dvorjancová, která se podílela na likvidaci černobylského neštěstí v roce 1986. Byla k smrti umlácená policejními obušky. Nemluvě o tom, že silně emotivní a opět ničím fakticky nepodložená tvrzení přicházejí v době, kdy byl na Krymu uvězněn arcibiskup Klyment režimem Kremlu. V rozhovoru se tak například dočteme, že Rusko vzalo Krym Americe a nikoliv Ukrajině.

iDnes.cz: Rusové nevzali Krym Ukrajincům, ale Američanům, míní ukrajinská exposlankyně

 
Kdo je ale Jelena Bondarenková?

Jelena Bondarenková, rozená Kovalenková, se narodila 26. května 1974 v Doněcké oblasti. Ukrajinská novinářka a bývalá poslankyně Verchovny rady Ukrajiny, zastávala pozici 1. místopředsedkyně Výboru pro svobodu slova a informace a byla vedoucí Podvýboru pro rozhlasové a televizní vysílání spadajícího pod již uvedený Výbor pro svobodu slova a informace.

Podle Ukrajinské pravdy se v roce 2014 v již smazaném facebookovém příspěvku Myroslavy Gongadzeové tvrdilo, že byl Bondarenkové opětovně zakázán vstup do Spojených států amerických.

U Myroslavy Gongadzeové je nutné zmínit, že v roce 2000 byl její gruzínský manžel Georgij Gongadze, povoláním novinář, unesen a zavražděn. Tajné nahrávky, které poskytl jeden z prezidentových strážců a vstoupily ve známost jako „kazetový skandál“, položily část základů pro oranžovou revoluci, neboť z jeho vraždy byl přímo obviňován tehdejší prezident Leonid Kučma. Gongadzeová se stala symbolem bojovnice za demokracii, lidská práva a svobodu tisku na Ukrajině. Získala azyl ve Spojených státech amerických.

V souvislosti se zákazem vstupu do USA pro Bondarenkovou se v tisku uvádí, že velvyslanectví USA zrušilo víza několika Ukrajincům, kteří byli zapojeni do násilí proti demonstrantům na Majdanu. Velvyslanectví ovšem odmítlo příspěvek Gongadzeové o zákazu vstupu pro Bondarenkovou pro média potvrdit s odůvodněním, že se nemohou vyjadřovat k jednotlivým případům, nicméně potvrdili, že mají možnost víza přes ministerstvo zrušit a do Spojených států nebudou vpouštět osoby zodpovědné za násilí na Majdanu.

США ЗАКРИЛИ В’ЇЗД ОЛІЙНИКУ І БОНДАРЕНКО. Клюєв на черзі

 
Bondarenková byla kvůli obavám z porušování lidských práv na Ukrajině ostře sledována. Po mimořádném zasedání parlamentu z 29. ledna 2014 měla rozhovor, během kterého se kolem ní shromáždili aktivisté s fotografiemi zbitých a zavražděných novinářů policií během kyjevských protestů. Jakmile se jí zeptali, zda je zarmoucena násilím, Bondarenková chladně odpověděla, že novináři jsou v zóně války a bývají obětmi, což není žádné tajemství. Novináři umírají všude, řekla a odešla.

„Журналист в условиях боевых действий тоже незащищен“ – Бондаренко

 
V rozhovoru s novinářem Benjaminem Bidderem pro německý Der Spiegel poodhalila opět svou krutou tvář. Rozhovor začíná nadpisem Janukovyčova důvěrnice Bondarenková: „Policie nepostupuje vůči demonstrantům dost tvrdě.“ Zatímco celý Západ odsuzuje násilí na Majdanu, ona bojuje proti tomu, aby se do události vměšovaly jiné země a brání brutální akce bezpečnostních složek proti demonstrantům. A zatímco před zraky novináře policisté střílí do demonstrantů, Bondarenková během rozhovoru v autě šokovanému novináři říká, že by měli být ještě tvrdší. Demonstranti jsou pro ní vandalové. Zapálili jim sídlo Strany regionu a zabili elektrikáře, který vyměňoval žárovky.

Der Spiegel: Janukowitsch-Vertraute Bondarenko: „Die Polizei geht nicht hart genug vor“

 

 

Bondarenková na seznamech Očistce

I na Jelenu Bondarenkovou pamatuje centrum Mírotvůrce. V seznamech Očistce se o ní uvádí:

Provádí antiukrajinskou propagandistickou kampaň v ruských sdělovacích prostředcích. Podporuje separatisty, militanty a teroristy v ospravedlňování jejich zločinů, zejména v narušení uzemní celistvosti Ukrajiny, ale i vražd. Od roku 2006 je členkou Strany regionů, aktivní účastnice i vůdčí postava Antimajdanu během Revoluce důstojnosti. Vede aktivní protiukrajinskou, protiamerickou a proruskou propagandu. Neskrývá sympatie k Putinovi. Byla iniciátorkou v pojmenování Doněcké národní univerzity po komunistickém funkcionáři Vladimíru Děktarjevu („Владимир Дегтярёв“). Jako poslankyně Verchovny rady podepsala odvolání k Sejmu Polské republiky s žádostí o uznání genocidy Poláků Ukrajinci v letech 1942-1944. Dne 20. února řekla novináři Der Spiegelu, že policisté během střílení do demonstrantů na Majdanu nepostupují dost tvrdě.

Бондаренко Елена Анатольевна / Бондаренко Олена Анатоліївна / Bondarenko Elena Anatolevna

 
Nemáte teď pocit, že vám v rozhovorech novinář Ladislav Henek něco klíčového zatajil?