Úterý 5. prosince, 2023
Evropský rozhled

Maďarský mediální zákon

V souvislosti s předsednictvím Maďarska v Evropské unii začala Evropská komise šetřit maďarský mediální zákon, který nařizuje přísný dohled nad všemi médii v zemi. Pro mnohé europoslance se stal maďarský mediální zákon hrozbou.

Marietje Schaake (Skupina Aliance liberálů a demokratů pro Evropu) si neumí představit Catherine Ashtonovou (Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku), jak přesvědčuje Čínu a Írán, co je vhodné pro svobodu slova, když v některých státech EU jsou omezující zákony. Také je nespokojená s faktem, že v Maďarsku o pokutách za porušení mediálního zákona rozhoduje orgán složený z členů politické strany Fidesz. Podle Marietje Schaake strach z finančního postižení vede k autocenzuře a přímým důsledkem je ztráta svobody médií.

Renate Schroeder z Mezinárodní federace novinářů (FIJ) tvrdí, že když Maďaři zákon prosadí, budou si ostatní země dělat, co chtějí.

Viktor Orbán prohlásil, že pokud Evropská komise shledá některá ustanovení v rozporu s pravidly Unie, pak legislativu upraví podle standardů Společenství.

Předseda Evropské komise Barroso k maďarskému mediálnímu zákonu dodává: „Princip svobody tisku je posvátná zásada Evropské unie a pluralita médií je základní součástí, jak vnímáme společnost v Evropě. Dostal jsem záruky od Viktora Orbána, že zákon bude realizován při plném respektování evropských hodnot svobody médií a příslušných právních předpisů EU. Vítám, že předseda vlády je připraven zvážit změny zákona v případě, že se prokáže, že tam jsou rozpory s evropskou legislativou. Plně věřím v demokracii Maďarska. Maďarsko si díky své nedávné minulosti pamatuje, co znamená totalitní režim. Premiér Orbán sám bojoval proti totalitním režimům. Je to demokratická země a nemám o tom pochyb.“

———————————————————————————————————————————————–

Kdo je Viktor Orbán

Viktor Orbán se narodil 31. května 1963 v malé maďarské vesnici Alcsútdobor. V roce 1977 se jeho rodina přestěhovala do Székesfeherváru, kde dokončil gymnázium se zaměřením na angličtinu.

Známým politikem se stal 30. března 1988, kdy byl zakládajícím členem hnutí mladých demokratů (Fidesz) – bojoval za nezávislé a demokratické Maďarsko.

16. června 1989 se zúčastnil pohřbu rehabilitovaného Imre Nagy, který byl popraven poté, co vedl maďarskou revoluci a povstání v říjnu 1956. Viktor Orbán přednesl projev, ve kterém požadoval okamžitý odchod sovětských vojsk z Maďarska a svobodné volby.

V květnu roku 1993 byl zvolen předsedou strany Fidesz. Během jeho působení strana přechází od liberalismu k národně-konzervativní orientaci.

V roce 1998 se Viktor Orbán stává premiérem Maďarské republiky.

————-

Odkazy:

Životopis Viktora Orbána

President Barroso says Hungarian media law will be assessed for respect of EU values and law

Obavy o svobodu tisku (video)