Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Listopadové události s minimální účastí

 

Českoslovenští vojáci v záloze za mír v podání Andrey Krulišové.
Českoslovenští vojáci v záloze za mír v podání Andrey Krulišové.

 

Existují události, které netáhnou. V neděli 17. listopadu 2019 proběhly hned dvě takové. Českoslovenští vojáci v záloze za mír svolali vzpomínku před sochu maršála Koněva, ale v době zahájení protestu na místě byla jen svolavatelka. O chvíli později se na Hradčanském náměstí sešla Česká suverenita, které na demonstraci kromě pořadatelů přišli pouze policisté. Obě uskupení zvala ke svobodné diskusi, ani v jednom z případů diskuse neproběhla.

Za Československé vojáky v záloze za mír přišla na pražské náměstí Interbrigády před památník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva pouze jeho svolavatelka Andrea Krulišová. Z dálky vypadalo, že shromáždění má početnou podporu, ale jak se na místě ukázalo, policie pouze shromáždění přecenila a vyslala na místo zbytečně mnoho mužů a žen zákona v civilním oblečení. Několik minut po zahájení přišel ještě jeden účastník. Plánovali zavzpomínat na sta tisíce padlých ruských vojáků v druhé světové válce, kteří zachránili jejich rodiče a prarodiče, bez kterých by zase nebyl ani listopad 1989.

 

Všichni účastníci shromáždění České suverenity přijeli a odjeli v jednom autě.
Všichni účastníci shromáždění České suverenity přijeli a odjeli v jednom autě.

 

Podobně dopadlo i shromáždění České suverenity nazvané 17. listopad – poslední ostrůvek skutečné svobody (a demokracie v moři liberální agitace a diktátu menšiny). Hnutí zvalo veřejnost ke vzpomínce na skutečnou svobodu projevu bez cenzury a diskusi bez osočování a nálepkování, jak to bylo běžné v prvních letech po listopadu 1989, ale na místo přijelo jen jedno auto s pořadateli a později dorazil ještě jeden jejich kamarád se psem, který parkoval s autem opodál. Jana Volfová ani moc nevylézala z auta, Petr Hannig si s Ivou Procházkovou před autem povídal. Situaci hlídalo opět několik desítek policistů. Nakonec všichni pořadatelé nasedli do auta a odjeli, aniž by proběhl jediný projev.