Neděle 14. dubna, 2024
Evropský rozhled

Libyjský zločin proti lidskosti (Haag)

Muammar Kaddáfí, jeho syn Sajf Islám a šéf tajné služby Abdulláh Sanusi čelí obvinění ze zločinu proti lidskosti, které proti nim vznesl  Luis Moreno-Ocampo, žalobce Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu. Žalobce požaduje vydání  mezinárodních zatykačů.

TWO ARMED GIRLS © Igor Stramyk

Důkazy svědčí o tom, že Muammar Kaddáfí osobně nařídil útoky na civilní obyvatelstvo. Jeho ozbrojené síly zautočily na civilisty v jejich domovech a na veřejném prostranství. Střílely na demonstranty a zaútočily na pohřební průvod.

Kaddáfího jednotky vytvářejí seznam jmen domnělých disidentů, kteří jsou následně zatýkáni, zavíráni do vězení v Tripolisu a mučeni. Mučení probíhá obzvlášť sadistickými metodami. Obětem jsou například zaváděny elektrické dráty do genitálií a následně jsou mučeny elektrošoky.

Podle dokumentů Mezinárodního trestního tribunálu syn Sajf Islám stál vždy na straně svého otce. Jeho opoziční projevy byly promyšlený podvod, aby si udržel pozici nástupce svého otce. „Sajf Islámí byl de fakto předseda vlády,“ prohlásil žalobce Luis Moreno-Ocampo.

Odkazy:

Guardian: Gaddafis named as international criminal court suspects