Libye se topí ve vlastní krvi. Tyran vládnoucí nad osudy všech Libyjců se rozhodl jako kdysi Adolf Hitler bojovat do roztrhání těla za svou nadvládu nad pouštním lidem. Kaddáfí tak chce být podle svých slov mučedníkem. Používá nepřiměřeného násilí. Zahájil de facto občanskou válku proti svému národu.
Tomuto šílenci je jedno, jestli umřou tisíce, nebo desetitisíce lidí. Libye je Kaddáfího a jeho rodiny a každý, kdo chce diktátorovi vzít jeho hračku vynášející desítky miliard dolarů, musí zemřít jako bídný pes. Tamější národ trpí. Koupe se ve vlastní krvi a požaduje jediné, konec diktátora, konec tolik nenáviděného režimu. Po několika dnech, kdy skutečně došlo k obrovskému násilí a krveprolití je jasné, že Kaddáfí jako takový skončí. Ale otázka zní, kdy tomu tak skutečně bude. Kolik lidí ještě zemře? Kolik lidských životů přijde nazmar? Situace v ostatních arabských státech je celkem klidnou oproti dění v zemi tolik místními lidmi nenáviděné zelené vlajky.
Revoluční hnutí a snažení je potlačováno tanky, raketomety, granáty, ostrými náboji, dokonce i nálety a střílením lidí z kulometných dávek pocházejících z poletujících vojenských stíhaček. Pohledy do libyjských ulic připomínají nějaké katastrofické záběry z laciných hollywoodských akčních trháků. Bohužel toto je holá skutečnost. Zde mrtví na zemi a stříkající krev nejsou žádnou fikcí, ale holou skutečností.
Kaddáfí se schovává v místních kasárnách obklopený svými příznivci. Ví, že lid je nazlobený a je schopný s ním po právu také zacházet. Jak také jinak naložit s válečným zločincem a vrahem svého národa? I tak obrovské násilí je však diktátorovi k ničemu. Kaddáfího režim se hroutí. Většina z východní poloviny Libye se již osvobodila od diktátora a Kaddáfí tam nemá moc. Diplomaté, ministři a dokonce i vysoce postavený bratranec diktátora opustili tohoto tyrana, který vládne Libyi již 41 let. Kaddáfí má pod kontrolou okolí hlavního města a některá místa v centru Libye. Někteří stíhači odmítají vykonávat nálety a utíkají na Maltu, celé vojenské lodi dělají to samé.
Zprávy pocházející z Libye jsou získávány hlavně z Twitteru. Odebírám přímo kanál demonstrantů a mnohé další. Při čtení informací mnou prochází chlad a děs. Tolik násilí, tolik smrti je v nich cítit. Ta nabytá svoboda Libyjců bude hodně moc bolestnou zkušeností. V celé zemi hrozí obrovská humanitární krize. Dochází potraviny, voda, lékaři nemají čím léčit. Musejí dokonce operovat bez anestézie, protože jim došla. Na jednom videu je vidět zdravotní sestřička, která vypráví svůj příběh. Už několik dní pracuje bez ustání. Minutu co minutu jí přivážejí raněné, mrtvé. Je to hrozné. V záběrech je vidět jen samá červená barva, všude krev a samé naříkání. Stojící sestřička povídá, otočí se a jen tak mezi slovy řekne: „No vidíte, opět nám přivezli další raněné. Dostali zřejmě kulometnou sprchu.“ V očích té ženy je vidět neskonalá bolest a beznaděj.
Kaddáfí na mnoho míst, o která přišel, jednoduše posílá nové jednotky a pokouší se je dostat zpět. Tak například dnes se vládní jednotky a najatí hrdlořezové pocházející ze subsaharské části Afriky podíleli na útoku na libyjské město Zawiya. Toto město leží 50 kilometrů od Tripolisu. Vojáci sloužící Kaddáfímu zaútočili na mešitu, ve které se modlili lidé. Vojenské jednotky loajální ke Kaddáfímu palbou stříleli automatickými zbraněmi. Pomocí protiletadlové střely odstřelili minaret mešity. Co na tom, že v mešitě byl improvizovaný lazaret.
Lékař provizorní kliniky řekl, že viděl těla 10 mrtvých, střelených do hlavy a hrudníku, stejně jako kolem 150 zraněných. O den dříve, vyslanec Kaddáfího přišel do města z Tripolisu a varoval demonstranty: „Buď se podvolíte, nebo budete zmasakrováni,“ řekl to očitý svědek. V úterý večer, Kaddáfí sám vyzval své stoupence, aby zabíjeli oponenty v jejich domovech.
Zawiya je klíčové město v blízkosti přístavu a rafinerie ropy. OPEC převzal většinu produkce ropy Libye a těží o 1,6 milionu barelů denně více, ceny ropy vyskočily o 20 procent. Hodinu po útoku ve městě Zawiya, Kaddáfí volal do státní televize a celý svět mohl pomocí CNN sledovat jeho projev. Diktátor nejdřív projevil soustrast nad smrtí lidí a poté započal svou písničku nad tím, jak jsou oponenti zfetovaní.
Další zprávy pocházející z Twitteru hovoří o tom jak prokaddáfího vojáci a žoldnéři napadli malé letiště u třetího největšího města Libye Misraty, které je od Tripolisu vzdálené asi 200 kilometrů. Vojáci stříleli raketomety a házeli granáty do řady Kaddáfího oponentů hlídajících letiště. Nastala obrovská vřava, během které se obránci ujali raketometů a použili je proti vládním vojákům, zde šlo o obrovská jatka. Ve stejné době, důstojníci ze školy vojenského letectva v blízkosti letiště se vzbouřili a spolu s obyvateli šli pomoci bránit letiště. Opět tu zbylo mnoho mrtvých a raněných.
Kaddáfího kruté zákroky proti oponentům pomáhají udržet kontrolu nad Tripolisem, ve kterém žije třetina obyvatel Libye. V zemi je ale regulerní občanská válka. V dobytých městech se rozdávají zbraně a lidé se chystají jít až k Tripolisu. Pokud svět nezasáhne, tak dojde k válce o Tripolis a je možné, že uvidíme novodobý Stalingrad. Kaddáfí se prý chce zachovat jako Hitler a bude bojovat do posledního člověka. Libyjská vláda se chová neskutečně, odmítá poslání jakékoli humanitární pomoci obyvatelům.
Švýcaři ve čtvrtek nařídili zmrazení Kaddáfího majetku ve Švýcarsku. Evropská unie tlačí na Libyi k dodržování lidských práv. Zatím jde však pouze o planné sliby. Dnes The Telegraph uvedl článek, ve kterém popisuje Kaddáfího finanční majetek v Londýnských bankách. Hovoří se o zhruba 32 miliardách amerických dolarů. I tyto peníze chce anglická vláda zmrazit. Ostatně, jsou to stejně jen peníze ukradené, patří Libyjcům.
Situace v Libyi je opravdu velmi striktní a vážná. Existují neověřené zprávy, o tom že cizí žoldáci z Čadu a Súdánu vnikají do domů libyjců a znásilňují ženy, okrádají a zabíjejí. Lidé jsou vytahováni ven z domů, jsou unášeni nebo rovnou zabíjeni. Toto se stalo například ve městě Ben Ashour, ve kterém byli lidé vynášeni ven a tam podřezáváni či stříleni do čela či hrudníku. Lékaři v nemocnicích schovávají raněné podílející se z jasného odporu. Do nemocnic vnikají vládní milice i subsaharští hrdlořezové, a pokud doktoři neschovají raněného, tak je nemilosrdně raněný zastřelený nebo podříznutý. Sám nejvyšší představitel Ligy arabských států byl svědkem videa, ve kterém tanky v ulicích jezdí po lidech a rozčtvrcují je.
Přitom subsaharské vrahy měl najmout jako žoldáky právě jeden z Kaddáfího synů. Je zde obrovský plán co nejvíce působit děsivě a vraždit bez milosti kohokoli, jenom aby majetky zůstaly v rukou Kaddáfijců. Libyjský vůdce má sedm synů, včetně Saif al-Islama, který má doktorát z London School of Economics. A možná právě jeden z jeho synů Mutassim vykonávající funkci poradce pro národní bezpečnost, pochopil, že se lodička potápí. Podle neověřených informací uvedených v The Telegraph se právě on se měl usadit na venezuelském ostrově Margarita. I další synové jako opouštějí své rodné potápějící se hnízdo.
Jak bude situace nadále vypadat? Na Twitteru koluje informace od jednoho vysoce postaveného člena opozice v Tripolisu, že opozice vlastní 5 tanků a je ochotna je použít ke svému účelu. Prozatím se prý tyto tanky nacházejí na tamějším Zeleném náměstí. Dojde tedy k oné bitvě o Tripolis, jejíchž výsledkem bude krvavý konec Kaddáfího? A co bude dělat svět? Prozatím Rada bezpečnosti OSN vydala vyjádření k Libyi. Nevím jak vám, ale mně připadá směšné. Jsou to opět jen a jen slova. Mluvení nic nezachrání, když nikdo nechce naslouchat.
Svět by podle mého měl reagovat daleko ostřeji. Zejména USA by si třeba i silou měla vynutit vytvoření bezletové zóny nad libyjským vzdušným prostorem. Nejde přeci nechat bombardovat a střílet civilisty. Zároveň svět musí zajistit plynulou humanitární pomoc lidem. Pokud to nejde mírově, tak je možné využít i vojenských prostředků. Je třeba jednat rychle, protože jakmile dojde k bojům o Tripolis, tak poté nebudeme sledovat nic jiného než jatka v přímém přenosu.
Mám takový neklamný pocit, že Američanům, Francouzům a ani Italům se nechce věc řešit rychleji, protože tím by došlo ke zvýšení cen ropy a ohrožení ekonomických zájmů Západu. Lidské životy jsou ale přednějšími a tak by Obama a další měli jednat a rychle něco dělat.
(Poznámka: Libye zatím používá novou vlajku, která je zelená po celé ploše, zde uvedená je dřívější, která se zřejmě začne nyní používat.)