Komunistická pieta za listopadové události roku 1939 letos nepřilákala ani alternativní média, natož mainstreamová. Uskutečnila se od 11 hodin 17. listopadu 2022 před Hlávkovou kolejí v pražské Jenštejnské ulici a podílela se na ní dvacítka komunistů za přítomnosti monitorujících policistů s kamerou.
Marta Semelová zahájila pietu položením květin před Hlávkovu kolej a připomněla památku všech studentů, které zasáhly události roku 1939.
Po ní se ujal slova Petr Vlček, který shrnul historické události roku 1939 bod po bodu tak, jak byly rozepsané v příspěvku KSČM na sociální síti Facebook.
V druhé části projevu se pokusil přenést odpovědnost za válku na kapitalisty, které zároveň postavil na úroveň fašistů. Letošní pieta byla první od vypuknutí totální války v Ukrajině v únoru 2022.
Petr Vlček uvedl, že dnes žijeme v době, kdy je společenský systém založen na vykořisťování člověka člověkem. Klíčovým faktorem je konkurence, což jinými slovy je souboj. Ten může mít řadu podob a jednou z nich je i válka. Válka jako společenský fenomén skončí tehdy, až skončí vykořisťování člověka. Také proto je potřeba bojovat za socialismus.
„Kromě toho si připomínáme sedmnáctého listopadu rok 1989. Politici se budou předhánět v oslavách vítězství demokracie nad tak zvanou komunistickou diktaturou. V jejich pojetí je demokracie ztotožněna s kapitalismem. Demokracie končí před branami firem a buržoazních úřadů. Za těmito branami platí pouze slovo soukromého majitele,“ pokračoval Petr Vlček. „Fašismu je potřeba se postavit v již jeho zárodku, jinak budou následky katastrofální.“
Účastníci
Dalšími účastníky piety v řadách posluchačů byli: Vladimír Chaloupka, Ivan Hrůza, Jan Zeman, Čestmír Kubát, Mojmír Kytnar, Jiří Horák, Viktor Pázler, Nikola Čuřík, Pavel Rejf a další.