Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Komentář velvyslance Ukrajiny Jevhena Perebyjnise k aktuální bezpečnostní situaci

 

Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis poděkoval za podporu mezinárodního společenství.
Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis během akce „Modlitba za Ukrajinu“.

 

V kontextu ruských obvinění Ukrajiny z údajné přípravy Ozbrojenými silami Ukrajiny útoku na dočasně okupovaná území na Donbasu, jež Rusko aktivní šiří v posledních hodinách, chtěl bych ujistit, že tato obvinění nemají nic společného s realitou a nemají reálné odůvodnění. Ukrajina kategoricky odmítá snažení Ruska vyvolat další vyostření i beztak napjaté situace a považuje jeho desinformační prohlášení za pokus o umělé vytvoření záminky k další vojenské agresi proti našemu státu. Ukrajina spoléhá pouze na politicko-diplomatické řešení konfliktu a nepřipravuje žádné útočné operace.

Naopak pozorujeme, že Rusko zahájilo obrovskou desinformační a eskalační kampaň. Zejména, Ruská federace odmítla poskytnout informace o svých vojenských aktivitách v bezprostřední blízkosti státních hranic s Ukrajinou, o což Ukrajina oficiálně požádala na základě Vídeňského dokumentu, a úplně ignorovala zasedání OBSE 15. a 18. února. Rusko rovněž odmítlo ukrajinskou žádost o provedení mimořádných konzultací na úrovni bezpečnostní podskupiny v rámci Třístranné kontaktní skupiny.

Ve dnech 17. až 18. února nezákonné ruské vojenské útvary ostřelovaly ukrajinská města Stanycja Luhanska a Marjinka, taktéž další obce podél kontaktní linie ze zakázaných Minskými dohodami zbraní. Jen 17. února porušily příměří 60krát.

17. února šířila ruská propaganda fakeové zprávy o údajné ukrajinské diverzní akci na chemické továrně v Doněcku. 18. února Rusko znovu šířilo nepravdivé informace o tom, že Ukrajina údajně plánuje útočnou operaci na Donbas, a vyzvalo obyvatele z dočasně okupovaného území, aby se evakuovaly do Ruska. Obzvláště znepokojující jsou zprávy o masových odvozech dětí z okupovaných území do Ruska.

Jsme přesvědčeni, že Rusko podniklo tyto kroky, aby zvýšilo psychologický nátlak na ukrajinské občany žijící po obou stranách linie doteku a vytvořilo tak nutné informační pozadí pro další eskalaci bezpečnostní situace a provedení vlastní útočné operace.

Vyzýváme mezinárodní společenství, aby okamžitě odsoudili ruské provokace, které podkopávají politicko-diplomatické řešení, a uvalili na Rusko odstrašující opatření, včetně sankcí, které donutí Rusko odstoupit od svých plánů na další útočnou agresi.