Čtvrtek 13. června, 2024
Evropský rozhled

Komentář tiskového oddělení MZV k nedávným protiukrajinským výrokům gruzínského premiéra Irakliho Kobachidzeho

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny odsuzuje nepřátelská prohlášení předsedy vlády Gruzie Irakliho Kobachidzeho a jeho zkreslené hodnocení událostí na Ukrajině.

 

Výroky předsedy gruzínské vlády na adresu našeho státu, Revoluce důstojnosti, hrdinství a boje ukrajinského lidu za svobodu a nezávislost jsou nepřijatelné a pobuřující.

Ne Ukrajina, která se brání, ale výhradně Rusko, které zákeřně napadlo naši zemi, je zodpovědné za tisíce ztracených životů, zničení ukrajinských měst a vesnic. Je pozoruhodné, že slovo „Rusko“ v prohlášení gruzínského představitele vůbec nezaznělo.

Je politováníhodné pozorovat soustavné a trvalé zhoršování politických prohlášení gruzínského premiéra, která je v poslední době obtížné odlišit od prohlášení ruského vedení.

Ruská federace musí být potrestána za všechny zločiny spáchané na Ukrajině, v Gruzii a dalších zemích v posledních desetiletích.

Vyzýváme gruzínské politiky, aby se zdrželi podobných prohlášení na adresu naší země, která kopírují ruské narativy, a nezneužívali Ukrajinu ve vnitropolitickém boji v Gruzii.

Ukrajina bude i nadále podporovat svrchovanost a územní celistvost Gruzie a snahy gruzínského lidu o mír, svobodu, posílení vlastní státnosti a vazeb s ostatními svobodnými zeměmi světa.

 

Odkazy:

Comment of the MFA Press Office on recent anti-Ukrainian statements of the Prime Minister of Georgia Irakli Kobakhidze

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.