Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Komentář MZV Ukrajiny po zasedání Rady bezpečnosti OSN k dalšímu porušování suverenity a územní celistvosti ze strany Ruska

 

Ukrajinskou vlnu tvořily dvě dlouhé ukrajinské vlajky.
Navzdory rozhodnutí Moskvy zůstávají mezinárodní hranice Ukrajiny nezměněny.

 

Na žádost Ukrajiny se 21. února 2022 mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN, aby projednala nezákonnost a nelegitimnost rozhodnutí Ruské federace uznat „nezávislost“ takzvané „Doněcké lidové republiky“ a „Luhanské lidové republiky“ (DLR a LLR).

„Ruské uznání „nezávislosti“ samozvané „DLR“ a „LLR“ porušuje suverenitu a územní celistvost Ukrajiny,“ řekla náměstkyně generálního štábu OSN Rosemary DiCarlo.

Stálý představitel Ukrajiny při OSN Sergiy Kyslytsya zdůraznil, že navzdory rozhodnutí Moskvy zůstávají mezinárodní hranice Ukrajiny nezměněny. Upozornil také, že rozhodnutí Ruska může znamenat jeho jednostranné odstoupení od minských dohod.

„Požadujeme, aby Rusko zrušilo rozhodnutí o uznání a vrátilo se k jednacímu stolu,“ vyzval stálý představitel Ukrajiny.

Členové Rady bezpečnosti OSN vyjádřili podporu postoji generálního tajemníka OSN, který označil rozhodnutí Ruska uznat okupační správy v Doněcké a Luhanské oblasti za nerespektování Charty OSN, hrubé porušení suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v rámci jejích mezinárodně uznávaných hranic.

Naši partneři prokázali jednotu v podpoře Ukrajiny na pozadí agresivních akcí Ruska. Vyzvali Moskvu, aby přijala naléhavá opatření k deeskalaci situace a vrátila se k diplomatickému dialogu s cílem podpořit politické a diplomatické urovnání rusko-ukrajinského ozbrojeného konfliktu.