Neděle 3. listopadu, 2024
Evropský rozhled

Komentář MZV Ukrajiny k 90. výročí Holodomoru v Ukrajině

Hladomor. Vygenerováno umělou inteligencí americké společnosti Midjourney.

 

V sobotu 25. listopadu jsme si připomněli 90. výročí jednoho z nejhorších sovětských zločinů, Holodomoru – genocidy z let 1932-1933, kterou v Ukrajině zorganizoval Stalinův totalitní režim.

 

Jedna z prvních definic Holodomoru jako genocidy patří slavnému polskému právníkovi židovského původu Rafalu Lemkinovi, který termín „genocida“ zavedl do mezinárodního práva. Dne 20. září 1953 v New Yorku během shromáždění k uctění památky obětí hladomoru pronesl Lemkin projev nazvaný „Sovětská genocida v Ukrajině“. V něm dosvědčil skutečnost „hladomoru“ a také „vyhlazování ukrajinského národa jeho rusifikací, potlačováním kultury, perzekucí inteligence, duchovenstva a národního charakteru Ukrajiny“.

Od získání nezávislosti Ukrajiny uznalo Holodomor v letech 1932-1933 za genocidu ukrajinského národa 28 států a 3 mezinárodní organizace, včetně Evropského parlamentu a Parlamentního shromáždění Rady Evropy. V letošním roce podepsalo 55 členských států OSN a delegace EU deklaraci iniciovanou Ukrajinou v OSN k 90. výročí Holodomoru 1932-1933.

V únoru 2022 se svět přesvědčil, že motivy, cíle a metody Moskvy se za posledních 90 let nezměnily. Cílem ruské agrese proti Ukrajině je stále vymazat Ukrajinu z mapy a zničit ukrajinský národ, ukrajinskou kulturu, jazyk a historii.

Brutální zabíjení civilistů a popravy válečných zajatců, únosy ukrajinských dětí, útoky na civilní a kritickou infrastrukturu jsou nepopiratelným důkazem toho, že Rusko v rámci své agresivní války proti naší zemi páchá na Ukrajincích genocidu.

Kromě toho Rusko nadále používá potraviny a hlad jako zbraň v celosvětovém měřítku. Ruská blokáda ukrajinských námořních přístavů a bránění mezinárodní plavbě v Černém moři již vyvolaly nedostatek potravin v mnoha zemích Afriky a Asie.

Na památku Holodomoru z let 1932-1933 a navzdory odporu proti ruské ozbrojené agresi zůstává Ukrajina garantem potravinové bezpečnosti pro mnoho zemí a regionů světa.

Holodomor si vyžádal miliony ukrajinských životů, ale nezlomil ukrajinský národ v jeho touze po svobodě a životě ve svobodném, demokratickém a civilizovaném světě. Oběti Holodomoru a rozsáhlých lidmi způsobených hladomorů v Ukrajině si budeme vždy připomínat.

Jsme vděčni našim zahraničním partnerům za přijetí důležitých rozhodnutí uznat Holodomor 1932-1933 za genocidu ukrajinského lidu, za jejich podporu a solidaritu s Ukrajinou v tomto těžkém období našich moderních dějin a vyzýváme parlamenty těch zemí, které tento krok dosud neučinily, aby odsoudily zločiny bolševického totalitního režimu a uznaly Holodomor 1932-1933 v Ukrajině za genocidu ukrajinského lidu.

Ukrajina vzpomíná, svět uznává!

 

Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.