
Rusko nepřestává parazitovat na globálních problémech.
Nedávno Ministerstvo zahraničních věcí Ruské federace manipulovalo s publikací Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů (FAO), aby popřelo roli Ruska za vyvolávání celosvětové potravinové krize.
Rusové tvrdili, že se podle organizace na základě výsledků zemědělského roku 2021/2022 očekává, že objem produkce obilí ve světě dosáhne 2,8 miliard tun, což převyšuje stejný ukazatel z předchozí sezóny. Rusko samozřejmě nemůže za blokádu obilí nebo rostoucí ceny. Podle ruských diplomatů jsou na vině systematické „chyby“ Západu v plánování zemědělské politiky a „nelegitimní“ sankce.
Tento přístup názorně ilustruje taktiku falšování faktů. Ruský ďábel je v detailech.
Za prvé světová produkce obilí skutečně roste, ale také jeho spotřeba. Ve skutečnosti spotřeba roste 1,3krát rychleji než produkce.
Za druhé obchod s obilím klesá, nestoupá. Podle OSN v sezóně 2020/2021 činil obchodní obrat 479,3 milionů tun a v roce 2021/2022 – již 475,4 milionů tun.
Za třetí, a to je nejdůležitější, významná část ukrajinského obilí sklizeného v letech 2021/2022 je v současnosti pro spotřebitele nedostupná kvůli blokádě ukrajinských přístavů ruskou armádou. Navíc i přes vysoké objemy produkce některé země v současnosti omezují vývoz obilí, aby minimalizovaly ničivé dopady ruské agrese a zajistily si potravinovou bezpečnost.
Tento negativní trend se bude jen prohlubovat. FAO předpovídá další pokles produkce, spotřeby, zásob a obchodu s obilím.
Jak již poznamenal ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba, současná potravinová krize ve světě je příkladem toho, jak Moskva využívá globální problém k prosazování svých agresivních politických zájmů. Rusko ve skutečnosti záměrně spustilo hru o přežití v zemích z nejzranitelnějších oblastí světa, aby si vyjednalo vysoké geopolitické výhody.
Našim partnerům neustále opakujeme: zastavením Ruska v Ukrajině ochrání především blaho svých občanů.