Středa 28. února, 2024
Evropský rozhled

Komentář Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny ke 100 dnům od začátku rozsáhlé ruské invaze do Ukrajiny

 

Před 100 dny zahájila Ruská federace rozsáhlou invazi do Ukrajiny. Tento akt agrese je nevyprovokovanou válkou stálého člena Rady bezpečnosti OSN proti jednomu ze zakladatelů Organizace spojených národů. Totální invaze se stala pokračováním ruských agresivních akcí, které byly před 8 lety rozpoutány okupací Krymu a částí území Doněcké a Luhanské oblasti.


Naši lidé dnes hájí nejen své právo na existenci a život v nezávislém státě, ale i bezpečnost Evropy a celého demokratického světa. Každý den naši obránci, za cenu vlastních životů, statečně odrážejí ruskou válečnou mašinérii a bojují za svobodu a mírovou budoucnost kontinentu.

Za 100 dní války se Kremlu nepodařilo dosáhnout svého hlavního cíle – dobytí Ukrajiny. Místo toho se Rusko stalo nejvíce sankcionovaným státem na světě a jeho aktivity v rámci mezinárodních organizací a účast na mezinárodních akcích byly výrazně omezeny nebo zastaveny. Ukrajinská armáda statečně drží linii a osvobodila území v řadě regionů. Ukrajina je odhodlána dosáhnout úplného vítězství nad ruským útočníkem.

Naše země prokázala mimořádnou odolnost tváří v tvář brutální síle ruských útočníků. Ukrajinský zázrak se stal možným díky vysoce motivované armádě, efektivitě a odvaze vedení státu, vojenské pomoci, tvrdým sankcím ze strany našich partnerů, a ukrajinská společnost prokázala mimořádnou jednotu a solidaritu v odporu lidí proti okupantům.

Jsme vděčni desítkám zemí po celém světě, které poskytují významnou podporu, díky níž směřujeme k hlavnímu cíli – plné obnově suverenity a územní celistvosti Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích.

Aby se zastavily ruské zločiny proti ukrajinskému lidu, ničení naší ekonomiky a vydírání celého světa hladomorem, měla by pokračovat stálá podpora Ukrajiny. Pomoc našemu státu je dnes tou nejlepší investicí do míru a udržitelného rozvoje celého lidstva. Hlavní pilíře našeho vítězství zůstávají nezměněny: maximální sankční tlak na Rusko, dodávky nezbytných zbraní a udělení statusu kandidátské země pro Ukrajinu na její cestě k plnohodnotnému členství v EU.

Dokud Kreml neukončí válku, kterou vede, a nebude řádně potrestán za své zločiny, včetně reparací za zničení a soudních verdiktů pro válečné zločince, tlak sankcí by se měl jen zvyšovat. Putinův režim musí ztratit veškerý vliv ve světě a svou schopnost provádět vnější agresi, provádět informační a psychologické operace, šířit korupci a manipulovat historií a kulturou, aby ochránil své agresivní zájmy.

Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny vyzývá mezinárodní společenství, aby podpořilo zřízení Zvláštního tribunálu pro vyšetřování zločinu ruské agrese proti Ukrajině. Ruští zločinci by měli být postaveni před tribunál stejným způsobem, jako to bylo s vedením nacistického Německa.

Jsme přesvědčeni, že vítězství Ukrajiny ve válce bude impulsem pro obnovu celkové architektury světové bezpečnosti a vytvoření účinných mechanismů, které by zabránily opakování ruské a jakékoli jiné mezinárodní agrese.