Neděle 19. května, 2024
Evropský rozhled

Kdo byl vyhoštěn z ruské ambasády jako zpravodajec GRU/SVR

Evgeny Nikolaevich GOLIKOV (vpravo) na Olšanských hřbitovech v rámci přijezdu Nočních vlků v roce 2019.
Evgeny Nikolaevich GOLIKOV (vpravo) na Olšanských hřbitovech v rámci přijezdu Nočních vlků v roce 2019.

 

Dnes odpoledne odletěli vyhoštění diplomaté do Ruska. Stalo se tak na základě zjištění, že ruské zpravodajské služby stály za výbuchy ve Vrběticích, při kterých zemřeli dva čeští občané. Česká republika vyhostila ty diplomaty, které označila za prokázané zpravodajce GRU a SVR. S některými z nich jsme se setkali již v dřívějších dobách v rámci monitoringu ruské diplomacie, nebyl proto pro nás problém z letištní haly identifikovat některé konkrétní osoby. Další jsme identifikovali ze jmenovek na kufrech. Tento článek budeme aktualizovat, zejména o informace, při jakých příležitostech jsme se s diplomaty mohli setkat během společenských akcí v České republice.

 

 
Seznam vyhoštěných diplomatů:

Mr. Alexander Anatolievich ANTONOV, First Secretary /Political Affairs/, SVR

Mr. Alexey Vladimirovich KOLMAKOV, First Secretary, GRU

Mr. Maxim Alexandrovich KRAILIN, First Secretary /Political Affairs/, SVR

Mr. Andrey Alexandrovich MAKARENKO, First Secretary /Political Affairs/, SVR

Mr. Aleksei Nikolaevich TRIAKIN, First Secretary, GRU

Mr. Anton Anatolievich BELOV, Second Secretary /Administrative and Financial Affairs/, GRU

Mr. Alexander Sergeevich DUDNIK, Second Secretary /Political Affairs/, SVR

Mr. Konstantin Alexandrovich SHEVCHUK, Second Secretary (podle Deníku N), GRU

Mr. Evgeny Nikolaevich GOLIKOV, Third Secretary /Political Affairs/, SVR

Mr. Yury Evgenievich EGOROV, Attaché /Political Affairs/, SVR

Mr. Dmitrii Alekseevich MOSKOVKIN, Deputy Commercial Representative, SVR

Lt.Col. Victor Victorovich BUDYAK, Deputy Military and Air Attaché, GRU

 
Podle Rober Lansing Institute (IGTDS) to jsou dále:

Mr. Aleksey Tulegenev, cryptographer, GRU

Mr. Alexander Borisovich MOVCHAN, First Secretary /Political Affairs/, SVR

Mr. Sergey Vladimirovich SOLODUKHIN, Attaché /Administrative Affairs/, GRU

Mr. Matvey Cheremisin, technician, GRU

Mr. Andrey Shamarin, technician, GRU

Mr. Sergey Sokolov, technician, GRU

 

Jevgenij Nikolajevič Holikov

Evgenij Nikolajevič Golikov na Mediálním fóru 2019 v Praze.
Evgenij Nikolajevič Golikov na Mediálním fóru 2019 v Praze.

 

III. tajemník pro politické záležitosti. Účastnil se mnoha piet, například byl společně se žáky školy při Velvyslanectví, členy Klubu dětské a mládežnické diplomacie, položit květiny k památníku v obci Lidice.

Často objíždí domovy důchodců a předává dary a ocenění pamětníkům druhé světové války.

A také chodí na demonstrace a překvapivě se objevil na ruském Mediálním fóru 2019 v Grand Majestic Plaza hotelu spolu s Michaelem Labzinem. Přitom pořadatelé uvedli, že ruskou diplomacii zastoupí Andrej Končakov, Igor Rybakov (oba za RSVK), Alexandr Stepanov a Sergej Jukanov (oba z Koordinační rady ruských krajanů žijících v ČR).

Setkal se s bývalým zaměstnancem českého ministerstva obrany v Ruském středisku vědy a kultury během koncertu věnovanému ku 75. výročí Karpatsko-dukelské operace.

 

Alexej Vladimírovič Kolmakov

Alexej Vladimírovič Kolmakov během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy v roce 2017
Alexej Vladimírovič Kolmakov během příjezdu Nočních vlků na Olšanské hřbitovy v roce 2017

 

V roce 2018 seděl vedle ruského velvyslance Zmejevského během kritizované tiskové konference k původu novičoku použitém při otravě Sergeje Skripala. Na tiskové konferenci zaznělo, že Česká republika je schopna pracovat na výzkumu nervově paralytických látek a má od roku 2011 uzavřenu dohodu s Organizací pro zákaz chemických zbraní na výrobu až 10 kg těchto látek, aby mohla pro českou armádu a NATO vyvíjet protilátky. České ministerstvo zahraničních věcí tiskovou konferenci kritizovalo za manipulativní tvrzení, díky kterému byla Česká republika dávána do spojitosti s otravou Sergeje a Julije Skripalových v Salisbury.

Alexej Kolmakov je prvním tajemníkem Velvyslanectví Ruské federace v České republice.

Účastnil se propagandistických akcí Nočních vlků na Olšanských hřbitovech.

V České republice působil celou řadu let, v roce 2013 se například účastnil kulatého stolu věnovaného 20. výročí Ústavy Ruské federace v RSVK v Praze jako druhý rada Velvyslanectví RF v ČR.

>>Пресс-конференция Посла России в Чехии А.В.Змеевского

 

Alexej Nikolajevič Trjakin

Alexej Nikolajevič Trjakin (zdroj: Facebook)
Alexej Nikolajevič Trjakin (zdroj: Facebook)

 

Jako představitel Ministerstva obrany RF pro práci s vojenskými památkami v České republice se účastnil mnoha pietních akcí.

Například v červnu 2020 byl přítomen pietnímu aktu v obci Ořechov, kde bylo zrekonstruováno pohřebiště vojáků Rudé armády za podpory obce Ořechov, Jihomoravského kraje a Ruské federace.

Ve stejném měsíci se účastnil prezentace nového katalogu o ruských vojenských hrobech v Ruském centru Západočeské univerzity v Plzni.

V srpnu 2020 uděloval na Generálním konzulátu Ruské federace v Brně medaile Ministerstva obrany Ruské federace „za zásluhy při zachování památek zesnulých obránců vlasti“ českým občanům.

Spolu s dalšími již vyhoštěnými diplomaty, jako je Jevgenij Sergejevič Borisenko, Jevgenij Nikolajevič Holikov a Andrej Viktorovič Končakov, dojednával se zástupci českého ministerstva obrany i Jaroslavem Vodičkou přípravy na oslavy konce druhé světové války.

Na Facebooku se rozloučil s Českou republikou vzpomínkovým videem.

 

>>Торжественная церемония открытия мемориальных плит состоялась на почетном воинском захоронении красноармейцев в Чехии

>>Граждан Чехии наградили медалями Министра обороны России «За заслуги в увековечении памяти погибших защитников Отечества»

>>В Русском центре Западно-чешского университета г. Пльзень состоялась презентация «Каталога российских (советских) воинских захоронений на территории Чешской Республики»

>>Сотрудники Представительства Минобороны России по организации и ведению военно-мемориальной работы провели совещание с гетманом Устецкого края Чехии, посвященное подготовке к празднованию Великой Победы

 

Andrej Alexandrovič Makarenko

Andrej Alexandrovič Makarenko
Andrej Alexandrovič Makarenko

 

O veřejných aktivitách prvního tajemníka pro politické záležitosti toho lze zjistit jen opravdu málo. Objevil se při udělování cen Stříbrného lukostřelce, soutěže pořádané pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, která oceňuje projekty zlepšující česko-ruské vztahy.

 

Alexandr Sergejevič Dudnik

Alexandr Sergejevič Dudnik
Alexandr Sergejevič Dudnik

 

Dne 8. srpna 2018 se účastnil setkání s účastníky delegace českých politiků, podnikatelů a aktivistů na ruskem okupovaný Krym. Mezi nimi byl již dnes zemřelý poslanec Jaromír Kohlíček, senátor Jaroslav Doubrava, nebo aktivistka Jelena Vičanová. Na ambasádě jednali o spolupráci mezi českými podnikateli a veřejnými organizacemi s partnery na Krymu.

 

Viktor Viktorovič Buďjak

Vojenský ataché Viktor Viktorovič Buďjak během piety na Olšanských hřbitovech, 23. února 2021 (zdroj: Facebook)
Vojenský ataché Viktor Viktorovič Buďjak během piety na Olšanských hřbitovech, 23. února 2021 (zdroj: Facebook)

 

Identifikován podle kufrů na letišti s popiskem 14БBBBAT. V azbuce БBB znamená BVV, což jsou iniciály jeho jména Buďjak Viktor Viktorovič. Podobnou logikou BAT dostaneme VAT, nebo-li vojenský přidělenec. Co znamená číslo 14 zatím není známo.

Do České republiky přišel teprve nedávno, nahradil vojenského přidělence Jevgenije Sergejeviče Borisenka, který byl v červnu 2020 chycen v pražských Říčanech při nákupu speciální munice.

Podle zjištění týdeníku Respekt údajně spolupracuje se skupinou GRU, známou pod číslem 29155, tedy tou samou, pod kterou operují i osoby zodpovědné za výbuch muničního skladu ve Vrběticích, Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga.

Objevil se na Olšanských hřbitovech 23. února 2021 během pietní akce za vojáky Rudé armády, kteří padli v bojích za osvobození Československa od nacistické okupace, a ruských vojáků, kteří zahynuli na území Česka za napoleonských válek.

 

Maxim Alexandrovič Krajlin

 

O prvním tajemníkovi pro politické záležitosti se na oficiálních stránkách ruské ambasády nic nedozvíme, a to ani z pravidelných tiskových zpráv o její činnosti.

Ze starých diplomatických listin se ale zdá, že v České republice působil mnoho let.

Objevil se na seznamu účastníků 20. Ekonomického a enviromentálního fóra OBSE, které se konalo v Praze 12. -14. září 2012 na téma: „Podpora bezpečnosti a stability prostřednictvím dobrého vládnutí“, přičemž pražská část se zaměřila na korupci a boj proti ní.

Zmínku o Maximu Krailinovi lze nalézt už v Brodském zpravodaji z roku 2005, kdy se zúčastnil 60. výročí osvobození Uherského brodu jako třetí tajemník Velvyslanectví Ruské federace v ČR. Jde-li o stejnou osobu nelze v současnosti z dostupných informací potvrdit.

Momentálně nemáme ani jeho fotografii, dle které by šlo z archivů zjistit další informace o jeho působení v České republice.

>>Concluding Meeting of the 20th Economic and Environmental Forum

>>Brodský zpravodaj 9/2005

 
Odkazujeme:
Monitoring ruské diplomacie v České republice I, II, III, IV