Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Kauza LEGO: Piráti se omluvili, teď ale vrací úder u Nejvyššího soudu

11. 11. 2015, Praha: Piráti se na základě soudního rozhodnutí na svých webových stránkách omluvili společnosti LEGO za použití žlutých postaviček v předvolebním spotu. Teď ale vrací úder a podávají dovolání k Nejvyššímu soudu ČR. Argumentují tím, že volební kampaň politické strany nemůže být chápána jako „užití označení v obchodním styku“ podle zákona o ochranných známkách. Právě o něj se přitom LEGO ve své žalobě opírá. Pirátská strana nepoužila žluté panáčky ve volebním spotu za účelem získání „hospodářského prospěchu“ a samozřejmě neprovozuje ani žádnou obchodní činnosti, zákon tak porušit nemohla. Podle Pirátů žaloba stojí na chatrných základech a věří, že Nejvyšší soud tuto argumentaci přijme a rozsudek zruší.

 
Piríti varují
 

„Pro politickou činnost ochrannou známku vůbec zapsat nelze. Žádný „průměrný spotřebitel“ se po zhlédnutí spotu přece nezačne domnívat, že minifigurky označují nějaké zboží nebo služby poskytované Českou pirátskou stranou,“ vysvětluje předseda Pirátů Lukáš Černohorský. Piráti dále v dovolání zpochybňují tvrzení LEGO, že použití postaviček bylo zásahem do dobré pověsti společnosti, spot podle nich LEGO nijak nepoškodil ani nezneuctil.

Opírají se přitom o fakt, že soud už v podobném případě jednou rozhodoval v roce 2006. ODS tehdy ve svých předvolebních materiálech použila napodobeninu letáku, který propagoval film Český sen zachycující okolnosti mystifikačního otevření stejnojmenného fiktivního supermarketu. Vrchní soud uznal, že ODS sice porušila výhradní licenční práva společnosti k autorskému dílu, kterým byl původní filmový leták, k zásahu do dobré pověsti ale podle něj nedošlo. „Společnost LEGO během soudního řízení nijak neprokázala, že jsme naším volebním spotem vysílaným v rámci kampaně „Vypustíme kaprům rybník“ poškodili nebo i jen mohli poškodit její dobrou pověst. V kampani jsme figurkami pouze naráželi nejen na kmotry a velké politické strany, ale i na problematiku autorského práva,“ uvádí Černohorský.

Soud naposled zamítl odvolání Pirátů ve sporu s firmou Lego v červnu 2015. „Věříme, že tentokrát budeme úspěšní a Nejvyšší soud rozsudek zruší,“ dodává Černohorský.

 
Přílohy
budou ke staženi do 20. 11. 2015, pak na vyžádání zašleme e-mailem

Dovolani

Příloha (precedenční rozsudek)