Středa 22. května, 2024
Evropský rozhled

Jo Ker – muž, který nabíral Čechy do proruských povstaleckých armád na Ukrajině

Joker symbolicky představuje  morálně zkaženého jedince, který reprezentuje monstra dnešní společnosti.
Joker symbolicky představuje morálně zkaženého jedince, který reprezentuje monstra dnešní společnosti.

 

Na počátku ukrajinského konfliktu jsme v článku Odstartoval nábor českých žoldnéřů na pomoc ruským povstalcům, hlásí počítačoví hackeři informovali o tom, jak na území České republiky dochází k verbování mužů do pololegálních povstaleckých armád v Novorusku. Zcela záměrně jsme tehdy pomlčeli o osobách, které celý přesun Praha – Doněck zorganizovaly, a zaměřili jsme se jen na nejslabší článek – Petra Králíčka. Lidé, kteří za náborem stáli, žili po zbylé měsíce v domnění, že o nich nikdo neví. Opak byl ale pravdou.

Skupina Český prapor byla vedena mužem, který na internetu vystupuje pod přezdívkou Jo Ker (redakce jeho identitu zná). Po odhalení Českého praporu náborovou skupinu okamžitě zrušil a přestal používat přezdívku Jo Ker. Díky Facebookovému detektivovi, kterého jsme nedávno uvolnili v omezené verzi k veřejnému použití, nám ale nezmizel. Přijal pouze nové jméno Виктор Жокер (Viktor Žoker).

 
Úryvek z diskuse z dnes již smazané skupiny Český prapor.Úryvek z diskuse z dnes již smazané skupiny Český prapor.
 

Jak jsme posléze zjistili, Jo Ker není neznámý ani ukrajinským tajným službám, ani místním aktivistickým organizacím. Je vedený na seznamu TrolleyBust, stránek, které bojují s anti-ukrajinskou propagandou. Tam zaujímá stejnou pozici jako například Сергій Лещенко (Sergij Leščenko), Nataliya Grebenschikova, Majo Víglašský, Роман Тумович (Roman Tumovič), Igor Annenkov, Marina Vasilieva, či Češi Pavel Matějka a Petr Stuchlík . Podle stejných stránek byl členem skupin Podpora pro prezidenta Ruské federace,Vladimira Putina či #SaveDonbassPeople, STOP The WAR (skupina spravovaná Žarkem Raptorem Jovanovičem, rovněž vedeném na stejném seznamu).

 
Printscreen z webových stránek trolleybust.com, které monitorují proruské trolly na internetu. Printscreen z webových stránek trolleybust.com, které monitorují proruské trolly na internetu.
 

Z analýzy aktivit na internetu plyne, že jde o dlouholetého příznivce airsoftu, který roky působí ve skupině Specnaz Ostrava (Specnaz je označení pro jednotky sovětské a později ruské armády). Na některých videích se ukazuje, jak stojí v lese a v ruštině nabízí bojovníkům zbraně. Na internetu si s přáteli dopisuje v ruštině a nabízí nákup oblečení a airsoftové výbavy z ruských e-shopů.

 
YouTube: Video Stalker z airsoftové akce Specnaz, na kterém Jo Ker mluví v ruštiněYouTube: Video Stalker z airsoftové akce Specnaz, na kterém Jo Ker mluví v ruštině
 

Mohlo by se tak zdát, že utajovaná skupina Český prapor byla pouze skupina příznivců airsoftu, ale tou zdaleka nebyla, tam se jednalo o skutečný nábor mužů do povstaleckých armád.

Petr Králíček tehdy uvedl: „Jen něco k naší zrušené tajné facebookové skupině Český prapor, o které se na internetu objevily zprávy a o které si naši oponenti myslí bůhvíco. Naší skupinu založil nejmenovaný kolega z Přátel Ruska v České republice, já byl do této skupiny uveden. Cílem skupiny bylo dát dohromady lidi, kteří mají opravdový zájem účastnit se se zbraní v ruce boje za svobodu a nezávislost Nového Ruska. Měli jsme ve skupině zatím jen diskutovat o možnostech takové účasti, s tím že se uvidí jak se situace bude vyvíjet – v naší skupině a hlavně na Ukrajině. Ve skupině měli být skuteční zájemci o službu v armádě Nového Ruska.

Co se týče Jo Kerova působení na Facebooku, sdílel často videa z ruské sítě rutube.ru nebo obrázky z odnoklassniki.ru (ok.ru). S blížícím se konfliktem na Ukrajině zveřejňoval videa z cvičení Specnaz, FSB a MVD, jindy sdílel videa z Youtube kanálu Ministerstva obrany Ruské federace. Naopak kritický byl k české armádě a nešetřil nad nimi tvrdých vulgarismů, když vojáci darovali Ukrajině kabáty a plyšáky.

 
Ukázka sdíleného videa z Rutube.ruUkázka sdíleného videa z Rutube.ru