Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Kolik lidí asi čte ty stránky?

Jaká je asi návštěvnost toho webu?
 
Říká se, že kdo má největší čtenost, ten má největší vliv. Když má stránka alespoň 100 tisíc fanoušků, už to má váhu. Jenže se všemi takovými údaji se dá manipulovat. Na stránky lze podstrčit falešná počitadla, která návštěvnost uměle navýší, facebookoví fanoušci stránky se dají koupit… V následujícím článku se pokusíme najít co nejdůvěryhodnější způsoby, jak dosah stránek zhodnotit.

 
Jaká je skutečná návštěvnost stránek?

Skutečnou návštěvnost nezjistíte, pokud stránky nepoužívají například TOPlist. Otevřete ve webovém prohlížeči zájmovou stránku, stiskněte CTRL+U a dejte přes CTRL+F vyhledat klíčové slovo „toplist“ bez uvozovek. Pokud nic nenajdete, s přesnými odhady končíte. Pokud najdete, zkopírujte číslo v url odkaze na toplist.cz a přejděte na webové stránky toplist.cz, kde číslo vložte do vyhledávače.

Z alternativních médií používá TOPlist například stránka NWOO.org. Její ID je 1439138 a má návštěvnost v průměru 12 228 čtenářů denně, což z obchodního hlediska není málo a doména by při případném prodeji měla svou cenu.

Podobně lze použít i jiné stránky, například navrcholu.cz.

 
NWOO.org a TOPlist.cz

NWOO.org a TOPlist.cz
 

Interakce na Facebooku a jiných sociálních sítích

Porovnávat čtenost webových stránek mezi sebou lze i podle počtu interakcí na sociální síti Facebook. Pokud se stanete vývojářem (funkce, kterou si může u svého profilu povolit každý), můžete navštívit stránky Sharing Debugger. Ty primárně slouží k vylaďování odkazů, aby se vědělo, jak se ostatním uživatelům sociální sítě budou zobrazovat příspěvky, pokud k nim přidají daný odkaz.

Pro nás je důležitý řádek pro kanonickou URL. Pod odkazem je číslo, které vyjadřuje počet interakcí – to je součet všech liků, sdílení a komentářů vztahujících se k danému odkazu.

U stránky, která tvrdí, že má milion čtenářů, je přinejmenším podezřelé, když interakce není ani sto.

Facebook navíc není jediná sociální síť, na které lze sledovat interakce.

 
Sharing Debugger a Aeronet.cz
 

HTTP Referrery

HTTP Referrer je označení pro jednotný identifikátor zdroje, tzv. URI z angl. Uniform Resource Identifier. Podle URI se pozná, z kterého webu byla stránka navštívena. Dá se použít ale i v případě, že si chcete udělat představu, jaká je návštěvnost stránek.

Metoda samozřejmě není přístupná každému, ale jen tomu, kdo provozuje vlastní webové stránky a HTTP Referrery se mu ukládají do statistik. Další podmínka je, aby na vaše webové stránky odkázali přes link. Představivosti, jak toho docílit, hranice neklademe.

Na odkaz klikne méně lidí, než je skutečná návštěvnost stránek. K jakému statistickému přepočtu se uchýlíte, necháváme na vás. Pokud ale stránka uvádí, že jí navštívilo milion čtenářů a na odkaz se prokliklo pouze 40 unikátních čtenářů, je zřejmé, že počet čtenářů je značně nadhodnocený.

Některé webové stránky používají dereferrery, které identifikátory zdroje skrývají a nelze díky nim vysledovat, z jakých stránek návštěvníci přišli. Nejznámější je href.li a dereferer.me.

 
Indexování stránek v Google a jiných vyhledávačích

Často se uvádí, že čím má stránka větší PageRank, tím lépe. PageRank prý vypovídá spíš o důvěryhodnosti stránky, než o její čtenosti. My si ale myslíme, že nevypovídá ani o návštěvnosti, natož o důvěryhodnosti a věrohodnosti, ale jenom o tom, jak společnost Google vyhodnotila, zda a jak často na webové stránky bude vysílat webcrawlera. Má na to krásný vzoreček, kdy započítává, kolik důležitých jiných stránek odkazuje na danou stránku.

Zajímavější než PageRank ale může být indexování ve vyhledávačích. Když do vyhledávače Google napíšeme „site:zajmova_webova_stranka.cz“ bez uvozovek, vyhledávač spočítá přibližný počet výsledků. S ohledem na stáří webu, které lze zjistit například na nic.cz, se dá odhadnout, jaká je zhruba návštěvnost webu, minimálně v porovnání s jinými stránkami. Český mainstream má přibližný počet výsledků od 500 tisíc do 2 milionů, The New York Times přes 7 milionů.

Indexování u méně čtených stránek lze porovnávat například se stránkami, u kterých návštěvnost známe, zvlášť pokud jsou na uvedené TOPlistu. Stránka NWOO.org, o které víme, že jí čte kolem 12 tisíc čtenářů denně, má v indexování 47 800 stránek.

 
Indexování Lidovek v Google vyhledávači
 

Závěr

Na závěr je nutné zdůrazit, že určovat vliv stránek podle čtenosti a facebookových interakcí je nesmyslný přístup. Mnohem důležitější je mít sice méně čtenářů, ale o to rozumověji rozvinutějších, než tisíce čtenářů prahnoucích jen po senzacích, ale absolutně neschopných cokoliv ovlivnit či změnit.