Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský nedávno pro média uvedl, že Pirátská strana se stane opět úspěšnou, až vyhází všechny „komouše“ a uzavřou stranické fórum, kde členové veřejně rozebírají interní záležitosti.
Tento článek se současnou vládní krizi nesouvisí, vznikal v sobotu 21. září 2024 ještě před zveřejněním výsledků voleb, které pro Piráty znamenaly debakl.
Vedli jsme rozhovor s Romanem Kučerou, který má být vyloučen z Pirátské strany. Sešli jsme se na Praze 7 a pouliční technopárty „Zažít město jinak“ nám to komplikovala nadměrným hlukem, takže jsme se moc navzájem neslyšeli.
Není sice „komouš ani ultralevičák“, ale letí přes palubu v důsledku kognitivní války, která občanům způsobuje změny ve způsobu myšlení. Na obou stranách.
Rozhovorem se nesnažíme sjednotit Piráty, dokud je smrt nerozdělí, ani je nechat ztroskotat na pustém ostrově, zaznamenáváme pouze další z dějinných okamžiků – jak vyhazují „komouše“.
Poslední zprávy naznačují, že se Piráti označili všichni za komouše, zvedli kotvy a odpluli z vlády. Až na Jana Lipavského, který se nakonec rozhodl, že vyhodí jen sám sebe.
ROZHOVOR
Roji, proč tě Piráti chtějí vyloučit?
Protože mě nemají rádi za pravdu. Ale našli si k tomu oficiální důvody. Jsou to moje vyjádření na pirátském fóru i soukromém facebookovém profilu. Je to za:
1. „šíření totalitní propagandy a dezinformací“,
2. „útoky proti skupinám obyvatel“, což je totální nesmysl,
3. „osobní útoky na ostatní členy“, což ale není moc uchopitelné, protože si z nich dělám srandu.
Předkladatel návrhu na vyloučení uvádí příklad útoku: „A vytřít prcinku bys nechtěl?“ Důležitý je ale ten kontext, který tam není (u podnětu k vyloučení) uveden. Dal jsem mu (Pirátovi, který se dotazoval na zdroj) informaci s odkazem, ale on ten odkaz nepovažoval za důvěryhodný a chtěl další důvěryhodný. Přitom to oblétlo sociální sítě.
4. Pak je to prý podpora totalitních stran za větu: „Mladí v Německu volí AfD“. Přitom AfD je v Německu legitimní politická strana.
5. Výzvy k porušování mezinárodního práva, tím, „že bych lidi, co prchli před zločinným ukrajinským režimem, na Ukrajinu nevracel. Až padne, tak jo“. A to je prý porušení mezinárodního práva.
Zatím nevím o nikom, koho by vyloučili za to, že něco řekl či napsal na svůj osobní profil. Jiná věc je, kdybych to řekl do televize. Já sám jsem kdysi v rozhodčí komisi byl a nikdy jsme nikoho nevyloučili za to, že něco řekl či napsal.
Kdo to na tebe podal?
Jakýsi Michal M. Nevím, kdo to je, jen jsem si našel nějaké záznamy, že snad pracuje jako tajemník.
Mají ostatní Piráti přístup k onomu podnětu?
Ne, pouze členové kontrolní a rozhodčí komise. Sám jsem požádal, aby se můj případ projednával veřejně, ale protože nevím, zda mi vyhoví, pro jistotu vše kopíruji na veřejné fórum.
Jak dlouho jsi v Pirátské straně?
Jsem tam od roku 2010 a vstoupil jsem do strany v prvním roce existence. Tehdy měla kolem sotva stovky členů. Většina z těchto lidí už ze strany zklamaně odešla.
Myslíš si, že sdílíš stejné hodnoty jako tehdejší pirátská základna?
Rozhodně ano. Tenkrát jsme nebyli ani pro nekritickou podporu NATO, ani pro vyzbrojování konfliktních oblastí, k Evropské unii jsme se stavěli velmi kriticky. Náš hlavní nepřítel byl kopírovací monopol, což tehdy byl největší omezovatel svobody projevu. Dnes se už se svoboda projevu omezuje přímo bez záminky. Během vládnutí Pirátů došlo naopak k největším útokům na svobodu slova a k posílení organizací jako je OSA. Základní kámen pirátské filozofie formulovaný Richardem Stallmanem nezná nikdo.
Koho před tebou již vyloučili z Pirátské strany?
Já to nesleduji, pamatuji jen případy, kdy jsem sám byl v rozhodčí komisi. Nikdy to nebylo za projevy.
Za co to bylo?
Já mám pocit, že tam roli hrály i prachy, ale nebudu jmenovat. A pak to byl hackerský útok na pirátské servery.
Co říkají ostatní Piráti na to, že bys měl být vyloučen?
Ti, co už ze strany odešli, se tomu smějí a nechápou, proč jsem už ze strany dávno nevystoupil. A ostatní, kteří se k tomu vyjadřují na fóru, asi budou rádi, až se mě zbaví. Jsou zvyklí držet hubu a krok a já jim tento postoj narušuju. Jsem hrozně rejpavej.
Takže vy se už mezi sebou ani neznáte?
Z členů, kteří vstoupili do strany po roce 2017, znám asi 20 %.
Takže tě soudí i lidé, kteří tě vůbec neznají?
Myslím, že mezi nimi jsou i ti, které jsem nikdy nikde nepotkal.
Kdy se strana radikálně ideologicky proměnila?
Ten postup byl asi postupný, když do strany bez jakékoliv kontroly vstupovali příznivci TOP 09 a Zelených.
Jak se na změnu směru dívá její zakladatel (Jiří Kadeřávek)?
Dne 18. července napsal otevřený dopis a vystoupil ze strany.
Co si myslíš o budoucnosti Pirátské strany?
Jsou v konečníkové fázi svého vývoje, strana je v rozkladu.
Bude se zakládat nová pirátská strana?
Už jsem takové pokusy zaznamenal, ale myslím si, že nemaj šanci na úspěch.
Je v současnosti nějaká politická strana, která má nejblíž k původním hodnotám Pirátů?
To je komplikovaná otázka a stálo by to za širší průzkum. Radim Smetka je člen Svobodných, který napsal naprosto dokonalou esej na téma Neefektivní monopol duševního vlastnictví. Přesně vystihuje myšlenky, na kterých vzniklo pirátské hnutí ve světě.
Jak se na českou stranu dívají ostatní Piráti ze zahraničí?
Nejsem v kontaktu se starými Piráty, jako byli Grégory Engels, Amelia Andersdotter nebo Rick Falkvinge, ale myslím si, že kdyby nahlédli pod pokličku české Pirátské strany, zhrozili by se.
Co budeš dělat, až tě vyhodí?
Mě nevyhodí, neexistuje k tomu důvod. V mém životě se už vůbec nic nezmění. Budu je stále popichovat. A kdyby snad existovala nějaká hypotetická možnost stranu obnovit, tak se na tom budu podílet, ale šance je tak nula nula nula jedna promile.
Myslíš si, že máš proruské názory?
Moje názory jsou zásadně pročeské a pokud vidím ve světě někoho, kdo ho posouvá k zániku, jsou to USA. My Češi máme snad v genech, že vždy musíme někomu vlézt do zadního konce. Bývala to Moskva, dnes je to Washington a Brusel.
Myslíš si, že jsi svou kauzou Piráty zaměstnal natolik, aby projeli volby?
Zaměstnal jsem několik fanatiků, kteří se volbám nevěnovali dostatečně, takže jí nemohli zhoršit už tak mizerný výsledek. Takže jsem straně pomohl.
Proč je nesmysl, aby Tě Piráti vyloučili?
Pravého Piráta nelze vyloučit, Pirátem se člověk rodí.
KOMENTÁŘ
Na celé kauze Romana Kučery nás nepřekvapilo, že Piráti vyhazují svého původního člena kvůli šíření ruských narativů, ale to, jak byl zpracován celý podnět, který členská základna ani neviděla, i když se k němu vyjadřuje. V podnětu chybí například vysvětlení, proč právě uvedené prohlášení jsou považována za závadná – a jsou označena jen stručně jako dezinformace, propaganda, útok na osobu. Často se ale objevují výhrady k příspěvkům, které jsou vytrženy z kontextu a Roman Kučera předkládal pouze jiný pohled na věc, či, jak sám říká, si tropil z ostatních Pirátů srandu a provokoval je, protože si uvědomil, že nejsou schopni konstruktivní diskuze. Takové příspěvky jsou teď zařazené do kategorie dezinformace, propaganda i podněcování k nenávisti a hrozí mu za ně vyloučení z politické strany. Místo aby bylo poukázáno a důkladně zdokumentováno, proč se jeho příspěvky neslučují se současnou politikou strany.
Piráti se vyjadřují k podnětu, který nemají z oficiálního zdroje
Členská základna Pirátů se vyjadřuje k podnětu na vyloučení svého člena, aniž by měla přístup k onomu podnětu z oficiálního zdroje. Všechny informace mají zprostředkované pouze od Romana Kučery, který má být vyloučen.
Podnět k vyloučení v neveřejné části fóra jsme nicméně viděli na monitoru jeho počítače, proto přiložené printscreeny nepovažujeme za falzifikát.
Roman Kučera nesdílí hodnoty demokratické a liberální strany
Podnět podal Michal M. koncem června a jde podle všeho již o druhý pokus o vyloučení. Podle něj se vyjádření Romana Kučery rozchází s hodnotami a programovým ukotvením Pirátské strany jako demokratické a liberální strany.
Pirátská strana přitom vznikla v roce 2009 jako centristická strana zakládající si na názorové pluralitě členské základny, kde bývali vedle sebe od anarchistů přes „komouše“ po bývalé Sládkovi republikány zastoupeni úplně všichni. Roman Kučera je jedním z původních členů, kteří se přidali v prvním roce založení strany.
Tehdy jeho názory nikoho nepřekvapovaly natolik, aby podával podnět k jeho vyloučení, naopak, zastával důležitou funkci v rozhodčí komisi a členy vylučoval pouze za hospodářské delikty či za kybernetické útoky. Za názory, byť byly úplně mimo, vyhazován nikdo nebyl a každý směl svobodně říct cokoliv chtěl a ostatní mohli na něj reagovat.
Původní členská základna spolupracovala s WikiLeaks Juliana Assange, aktivně se podílela na Arabském jaře, po večerech páchala kybernetické útoky na vládní weby, vzhlížela se v Guy Fawkesovi, nesnášela NATO, USA a Izrael a četla D-Fens, Zvědavce i NWOO. Někteří Piráti poskytovali servery radikálním anarchistům či provozovali servery Toru, přes které se šířila i dětská pornografie (a policie si je čas od času odnesla). Umírněnější Piráti znali pojmy jako The Chaos Computer Club, Bitcoin a Dissa Ipred. Možná jste slyšeli o Occupy Wall Street či znáte YT Crackera či Star Fucking Hipsters a jejich Two Cups of Tea. Kdo nehulil, nebyl Pirát. Nejčastěji se ale pirátilo vše autorsky chráněné a ukazoval se prostředníček OSA.
S prvním úspěchem Pirátů, kdy zastávali ještě své původní hodnoty a snažili se oslovit všechny voliče napříč politickým spektrem, se do strany přihlásil velký počet nových členů, kteří přetvořili stranu z „Pusťte nás na ně“ na „Pusťte nás mezi ně“, až z toho vzniklo „Jsme naprosto stejní jako oni, tak proč volit nás, když můžete volit rovnou je“. Nakonec i zakládající člen Jiří Kadeřávek pro odchýlení se od původních programových hodnot zmizel ze scény s omluvou, že tohle fakt založit nechtěl (jeho dopis je na konci článku).
Politikům propaganda do úst nepatří
Ale zpět k podnětu Michala M. a k němu uváděných důvodů, proč vyloučit Romana Kučeru ze strany.
Roman Kučera se měl dopustit šíření propagandy a dezinformací.
Michal M. za příklad uvádí příspěvek na stranickém fóru, kde se diskutovalo o zaměstnaneckém poměru versus podnikání. Roman Kučera uvedl, že rodinné farmy, živnostníci, sro-čka a akciovky se mu líbí, ale funguje to pouze v Rusku, nikoliv v Evropě, protože v EU zvítězí jen ten, kdo se umí přisát na dotace. Situaci demonstruje na elektromobilech, kdy je v Rusku nikdo nezvýhodňuje.
V druhé části se diskutuje nad situací kolem východu Ukrajiny, kdy jsou někteří přesvědčeni, že se chtěl přesunout do jiného civilizačního okruhu, a tak na něj dopadly západní bomby. Roman Kučera na to reaguje poznámkou o Kosovu, které mělo právo na sebeurčení, ale východ Ukrajiny právo na sebeurčení nemá. Domnívá se, že ukrajinská armáda spáchala na východě genocidu.
V třetí části se diskutuje o výroku „Se Sovětským svazem na věčné časy“, který Romanu Kučerovi zní stejně nesmyslně jako „S USA na věčné časy“. Jeden z diskutérů vymyslel výrok „civilizační okruh volím na věčné časy“ a Roman Kučera to označil za floskuli vymyšlenou nějakým zoufalcem, která nemá žádný obsah.
V podnětu není podtrženo, co přesně považuje Michal M. za propagandu a dezinformace, může mu tak klidně vadit, že Romanu Kučerovi se nelíbí dotace pro elektromobily, nebo že považuje za nesmyslný slogan „Se Sovětským svazem na věčné časy“.
V druhém příspěvku Roman Kučera popichuje ostatní Piráty, že když Izraelci mohou mít Pásmo Gazy, proč by Rusové nemohli mít Pásmo Kyjeva. Následně označí Zelenského režim za nacistický a mobilizované muže za chudáky, kteří proti své vůli musí za něj bojovat. A dobře se baví nad tím, že v Mnichově dezertoval Ukrajinský symfonický orchestr a možná dezertují i fotbalisté.
Zmínku o Pásmu Kyjeva Roman Kučera samozřejmě napsal jako provokaci, kdy nastavuje Pirátům zrcadlo. Izrael je za dění v Pásmu Gazy pravidelně vyšetřovaný v OSN i v Haagu. Česká republika podepsala Římský statut Mezinárodního trestního soudu, měla by proto usnesení respektovat a čeští političtí reprezentanti by neměli nikoho odsuzovat a vylučovat ze strany, pokud pouze poukazuje na porušování mezinárodního práva, zvláště pokud se prezentují jako demokratická a liberální strana.
Označení Zelenského režimu za nacistický je ruským narativem, ale v podnětu se neuvádí, že by vadila právě tato část. Klidně mohla vadit zmínka o mužích, kteří jsou chudáci, když jsou mobilizováni a musí jít bojovat proti své svobodné vůli.
O dezerci Ukrajinského symfonického orchestru v Mnichově psal InfoKurýr, nicméně podle oficiálních stránek je teď čeká několik koncertů v Kyjevě, tak to na dezerci celého orchestru moc nevypadá.
Pokud se někoho snažím vyloučit z politické strany, jde o poměrně závažný zásah do jeho práv. Dotyčný má právo znát přesné zdůvodnění, za co mu to hrozí. Nelze to shrnout pouze printscreenem, kde je celá řada různých výroků, mnohdy vytržených ze širší diskuse, a napsat jen – propaganda, dezinformace.
Také je nutné zdůraznit, že propaganda není závadný jev. Propaganda znamená, že se něco propaguje. Snažit se vyloučit politika za to, že se dopustil propagandy, a nijak to více neokomentovat, působí směšně. Všichni politici se dopouští propagandy. I tisková vyjádření Ministerstva zahraničních věcí Ukrajiny jsou propaganda.
Nelegální stavby neodpaluje Semtexem
Michal M. se dále domnívá, že Roj útočí na Ukrajince a muslimy. Doplňuje to ale odkazem, kdy Roman Kučera zastává názor, že ukrajinský útok na Krymský most je aktem teroru, čímž se vložil do rozběhlé diskuse s Lukášem Doležalem, který naopak zastává názor, že není terorismem nechat vybuchnout nelegálně postavenou stavbu. Roj ale nesouhlasí a tvrdí, že každý terorista si umí svůj teroristický akt ospravedlnit, zvládá to i IRA, ETA, Daeš, zvládnou to i „ukronácci“a inteligentní lidé jim to nežerou. Dodává s rozesmátým smajlíkem, že Lukáše se to rozhodně netýká.
Krymský most samozřejmě nevyletěl do povětří, protože je to nelegální stavba, ale protože ho Rusové využívají k zásobování svých vojsk na Ukrajině.
Pro srovnání výbuch na plynovodu Nord Stream ze září 2022 německá policie vyšetřuje jako trestný čin sabotáže, přestože bylo v zájmu Ukrajiny plynovod co nejdříve zlikvidovat.
Úvaha nad tím, zda útokem na Krymský most byly či nebyly porušeny zákony, není dobrým příkladem útoku na Ukrajince, a rozhodně by za to neměl být nikdo vyloučen ze strany.
Naopak je zarážející, když si někdo myslí, že nelegální stavby mohou být srovnány se zemí výbuchem, i s obětmi na životech, a není to terorismus. Na Staroměstském náměstí jsou nelegální předzahrádky. Pokud by se Lukáš Doležal stal hypoteticky zastupitelem Prahy, nehrozí, že na Staroměstském náměstí vyletí předzahrádky do povětří i s turisty? Už naštěstí nehrozí, ráno na náměstí přišli zaměstnanci Technické správy komunikací a předzahrádky odklidili. Současné vedení Prahy to tam překvapivě neodpálilo Semtexem.
Roman Kučera podle Michala M. útočí na muslimy, protože napsal v anketě „Je islám netolerantní totalitní ideologie“ poznámku: „Je, vy antisemiti!“ Dal tím pouze najevo, že celou anketu považuje za nesmysl a kdo se blbě ptá, dostane ještě blbější odpověď.
Ani narativy o ukrajinském režimu nelze označovat za útoky na Ukrajince bez přesnějšího popisu.
Zlámal prý Pirátům obratle a teď jsou bezpáteřní
Nakonec je Roman Kučera podezřelý z osobních útoků na ostatní členy.
Příkladem je odkaz na video s Lindsey Grahamem, senátorem USA. Roman Kučera v diskusním fóru píše, že senátor nedávno popisoval skutečné důvody války přímo v Capitolu.
Ondřej Rucka se ho zeptá na zdroj a Roman Kučera ho odkáže na ruský telegramový účet Сводки ополчения Новороссии Z.O.V. (ДНР, ЛНР, Украина, Война), načež se mu ostatní vysmějí, že to není relevantní zdroj informací a dělají si srandičky, že by mu měli udělat ideologickou nalejvárnu nebo ho vyléčit exkurzí do ruských zákopů.
Roman Kučera ale zastává názor, že když jde o video se senátorem, není důležité řešit, kde se video sdílí, protože pořád je ten hlavní na videu senátor. „A vytřít prcinku bys nechtěl?“ napíše, když chtějí další a další důvěryhodnější zdroje a vysmívají se mu, že nic nemá. Moderátor jeho odpověď označil za osobní útok, zatímco posměšky ostatních Pirátů nikoliv, ačkoliv šlo také o osobní útoky.
Poslední zmíněný příspěvek Romana Kučery je velmi kritický na prozápadní ukrajinské politiky, ale nepatří do kategorie útoky na ostatní členy Pirátské strany.
Jiří Kadeřávek opustil stranu
Ze strany nedávno vystoupil Jiří Kadeřávek, zakladatel Pirátské strany, který své rozhodnutí zdůvodnil odklonem Pirátů od původních hodnot, mínil jimi ale především ochranu soukromí občana:
„Předseda Pirátské strany a ministr místního rozvoje včera na vládě prosadil povinnost ubytovatelů k registraci do nového registru e-Turista, který bude sloužit k předávání osobních údajů o hostech do rukou státu.
Zavedení centrálního státního registru pro sledování pobytu občanů na návrh předsedy Pirátské strany, dokonce bez předchozí vnitrostranické diskuse a pod rouškou digitalizace je pro mne natolik neakceptovatelné, že nejsem nadále schopen podílet se na činnosti Pirátské strany a podporovat ji. Pirátská strana v tuto chvíli představuje politický nástroj, který pracuje proti ideálům, pro které byla založena, tedy včetně striktní ochrany soukromí občana.
Dnes jsem tedy doručil žádost o bezodkladné ukončení mého členství v Pirátské straně. Věřím, že je ve straně stále mnoho členů, kteří si dokáží představit jak těžké je pro mne tento mentální účet, který se pro mne v posledních letech překlopil do záporných hodnot, takto uzavřít. Vyzývám je, aby se zamysleli nad tím svým. Věřil jsem dlouho, že má varování před chybnými politickými rozhodnutími padnou na úrodnou půdu a proces destrukce pirátských ideálů se podaří zvrátit. Ale výsledkem byla jen mentálně velmi nepříjemná osobní deziluze. A tak je čas jít.
Jsem přesvědčen, že opravdu svobodný člověk by se neměl nikdy bát udělat správnou věc, přestože tím přizná, že se mýlil. Omlouvám se všem za důsledky, ke kterým založení Pirátské strany vedlo nebo povede. Nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky, šanci, kterou mnou založená strana měla zůstala ke škodě občanů této země nevyužita a již se nevrátí. Výsledkem bude deziluze z liberální politiky a příchod staronových demagogů, kterým nejen výše uvedeným počinem, ale též naší vlastní podporou a členstvím umetáme cestu.
Piráti, kurz, který aktuálně držíme, není a nikdy nebyl kurzem kterým jsem naši bárku nasměroval. A opakování mantry držíme kurz je smutným přiznáním toho, že jsme z něj již dávno sešli.
Sbohem v lepších časech.“