Pondělí 27. května, 2024
Evropský rozhled

Jak stoupenci Islám v České republice nechceme vytrhávají věty z kontextu

Iniciativa Islám v České republice nechceme bývá vůči svým odpůrcům značně zákeřná. Cílenými provokacemi se vás snaží na sociální síť dotlačit k napsání něčeho, co by za určitých okolností mohlo naplňovat skutkovou podstatu trestného činu, a když to napíšete, začnou okamžitě ukrývat příspěvky, které konverzaci předcházely, načež na vás podají trestní oznámení. Dnes si na jednoduchém příkladu ukážeme, jak lze naprosto změnit význam toho, co píšete na sociálních sítích, když vaše „citáty“ vytrhnou z kontextu.

 
Manipulace iniciativy Islám v České republice nechceme - přednáška záštitu univerzity nemá
 

Iniciativa Islám v České republice nechceme (IvČRN) plánuje na středu 7. 1. 2015 od 17:30 do 19:00 v Kongresovém sále Biologického centra v Českých Budějovicích přednášku exmuslimky Pavlíny Bitarové.

Když opomeneme fakt, že přednáška je prezentována jako přednáška, která se uskuteční na Jihočeské univerzitě, což děkan Přírodovědecké fakulty veřejně popřel a ze soukromé korespondence s rektorem univerzity vyplynulo, že pan docent Konvička, hlavní organizátor přednášky, před ním přednášku prezentuje jen jako svou ryze soukromou záležitost, pak tu máme ještě jeden výstřelek – vytrhávání vět z kontextu s cílem veřejně zkriminalizovat ideologické odpůrce.

>>Podrobný monitoring z přednášky

Obětí se tentokrát stala Ivana Recmanová.

Docent Konvička, představitel IvČRN a zakládající člen pravicově extremistické Czech Defence League, zveřejnil na výše uvedenou akci pozvánku, ve které uvádí, že Pavlína Bitarová stejnou přednášku uvedla již na katedře genderových studií FHS UK jako součást projektu Exmuslimove.cz. Jenže ne všichni zaměstnanci FHS UK si na tuto přednášku byli schopni vzpomenout, a tak někteří chtěli poskytnout důkaz, že Pavlína Bitarová přednášku na Karlově univerzitě skutečně měla.

Pavlína Bitarová na svou obhajobu zveřejnila ve facebookové diskusi odkaz k souboru s dohodou o provedení práce. Soubor byl však uložen v její e-mailové schránce a kdokoliv tak na odkaz klikl, byl přesměrován na přihlašovací stránku email.cz a vyzván, ať zadá login a heslo. Ivana Recmanová nastalou situaci okomentovala slovy, že je škoda, že se k dohodě o provedení práce nejde dostat, leda že by se Pavlíně Bitarové dostali do e-mailu.

 
Ivana Recmanová uvádí, že se k dohodě o provedení práce nedostane, protože soubor je uložen v e-mailové schránce Pavlíny Bitarové.
 

Docent Konvička vzápětí reakci mladé političky vytrhává z kontextu a větu samotnou zveřejňuje na svém facebookovém profilu, tentokrát však s komentářem, že „členka ČSSD, kamarádka senátora Dientsbiera, se nezastaví před ničím a ještě se tím chlubí, když tvrdí, jaká je škoda, že se Pavlíně Bitarové nemohou dostat do e-mailu“.

Rázem se z docenta Konvičky stává hrdina, který upozorňuje na kriminální aktivity svých ideových odpůrců, kteří se nezastaví před ničím…

Jedinou ochranou je na cílené provokace vůbec nereagovat a pokud už musíte, stavějte věty tak, aby je vytrhnout z kontextu prostě nešlo.

 
Docent Konvička vytrhne větu ivany Recmanové z kontextu a uvede jí slovy, které vzbuzují dojem, že Ivana Recmanová by nejradši hacknula e-mail Pavlíny Bitarové.