Dne 18. července 2023 se před Velvyslanectvím Ukrajiny v Praze konala komunistická demonstrace za bratry Kononovičovy, toho času sedícími v ukrajinském domácím vězení s obviněním za akce směřujících ke svržení ústavního pořádku. Demonstraci sledoval také novinář Jan Rychetský, který o ní následně napsal reportáž pro Parlamentní listy. V reportáži popisuje situaci s českými „nervózními“ policisty jako přehlídku dvou ragbyových mančaftů, což neodpovídá skutečnému popisu z místa dění.
Kontroloval ho policista
Novinář Rychetský zahajuje článek osobní zkušeností s přítomným policistou. Když vytahoval zápisník a pero, dotázal se ho policista, co se chystá dělat. A on odvětil, že psát poznámky. V odstavci zdůrazňuje, že se mu to ještě nikdy nestalo a vyzdvihl místo této nezvyklé události – budovu ukrajinského velvyslanectví v Praze.
Událost, kterou popisuje jako výjimečnou, ale výjimečná vůbec není.
Policie střeží po celé republice různé důležité objekty. Za zcela běžné jsou považovány kontroly při vstupu do budov soudů. Podobně se bez kontroly nelze dostat ani do budovy Sněmovny.
U vybraných ambasád policisté střeží venku před objekty, protože do diplomatických objektů nemají přístup.
Ukrajinská ambasáda v souvislosti s ruskou útočnou válkou v Ukrajině a po incidentu s politím zdi červenou barvou z října 2022 patří k trvale střeženým objektům.
Podobně je trvale střežena ruská ambasáda nebo velvyslanectví Státu Izrael.
U všech střežených objektů se lidem může stát, že budou podrobeni nějaké formě policejní kontroly. A během demonstrací k tomu patří například kontrola, co si vytahujete z brašny.
Nutno podotknout, že Jan Rychetský není jediný z novinářské obce, koho policejní kontroly před střeženými objekty zahraničních zastupitelství překvapily, podobné zkušenosti popisoval třeba i Jiří Hynek z České televize před ruskými budovami.
Nám se podobné události stávají před ruskou ambasádou také, ale nikdy nás nenapadlo psát o nich v reportážích jako o výjimečných událostech a spojovat je s kontextem demonstrace a konkrétním velvyslanectvím.
Policie byla nervózní
Jan Rychetský dále v článku popisuje, že policisté byli nervózní. Prý proto, že před ukrajinskou ambasádou moc protestů ještě nebylo.
Těmito větami se snaží dát policistům nálepku, že jsou na straně Ukrajiny, přestože rolí policistů na demonstraci je preventivně působit proti porušování zákonů – a nerozlišují, kdo by vůči komu případně zákon porušil.
Když polijete ruskou ambasádu červenou barvou, budete čelit obvinění za stejný paragraf, jako když polijete ze stejných pohnutek ukrajinskou ambasádu.
Pokud jde o nervozitu, nic takového jsme na místě nepozorovali. Podél ambasády a konzulátu stáli policisté jako na každé jiné demonstraci. Sledovali dění, někteří ho zaznamenávali na kameru.
Přehlídka dvou ragbyových mančaftů
Skutečnost, že komunistů přišlo zhruba do počtu stejně jako policistů a stáli na protilehlých chodnících, Janu Rychetskému připomínala přehlídku ragbyových mančaftů.
Asi očekával, že se na místě odehraje nějaké utkání mezi komunisty a policií.
Komunisté sice svolali protest na podporu uvězněných bratrů Kononovičových, ale z projevů na místě vyplynulo, že chtějí pouze vykreslit ukrajinskou policii jako organizaci, která plánuje vraždu obou bratrů, a to na základě zkreslených, vylhaných a z kontextu vytržených informací.
Jan Rychetský něco podobného předvedl ve své reportáži – podal zkreslené, vylhané a z kontextu vytržené informace o přítomnosti českých policistů na komunistickém shromáždění.
Žádný ragbyový zápas se nekonal, ani se nehrála mnohem očekávanější dětská hra Rybičky, rybičky, rybáři jedou!
Události se odehrály tak, jak se i staly.
Odkazy:
„Chtějí je zavraždit,“ demonstrovali komunisté před ukrajinskou ambasádou. Policie na nohou
Komunistická demonstrace za bratry Kononovičovy
O ukrajinských bratrech Kononovičových