Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Jak Petra Procházková vlepila facku Vladimíru Frantovi

 

Vladimír Franta během konference Mediální fórum 2019.
Vladimír Franta během konference Mediální fórum 2019.

 

Stalo se, že na Mediálním fóru 2019, který v Praze pořádala Ruska federace, novinářka Deníku N Petra Procházková vrazila facku Vladimíru Frantovi ze Sputniku, a to během pauzy na kafe. Video, které se nyní šíří po sociálních sítích, natočil fotograf V. H. a rozšířila jej Raptor TV. Evropský rozhled byl Mediálnímu fóru přítomen a na situaci, která vedla k fyzickému útoku, neseme bohužel svůj díl viny.

Celý příběh se začal odehrávat už první den Mediálního fóra (20. 11), na který jsem se přihlásila samozřejmě z důvodu monitoringu celé akce a o němž ještě přinesu v budoucnosti reportáž. S Vladimírem Frantou, redaktorem Sputniku, občas na akcích spolupracujeme, i když naše mediální výstupy jdou pak vesměs proti sobě. Na Mediálním fóru jsme proto spolu seděli hned v první řadě a po skončení fóra chodili do restaurace psát články.

Vladimír Franta už od prvního dne vyhlížel Petru Procházkovou, ale ona nepřišla (byla v Kyjevě psát o cestě Andreje Babiše). Napsal proto aspoň do nadpisu článku z prvního dne, že Petra Procházková se nedostavila, viz „Na Foru Media 2019 v Praze se řeší svoboda a lidská práva. Petra Procházková zatím nedorazila.“ To svědčí o tom, že byla nějakým způsobem očekávaná.

Očekával ji i druhý den, ale stále nepřicházela. Dokonce když nastal čas, aby promluvila na bloku, neseděla na svém místě a byla proto přeskočena jinými řečníky. Přišla k závěru. Nevěděla, jaká témata se řešila před ní (jak ruští novináři popírali chemické útoky v Sýrii i bombardování civilistů) a začala o desinformacích mluvit z pohledu, který je zde běžný pro odbornou společnost. Vladimír Franta začal točit video, jako jedno jediné za celé Mediální fórum. Zkrátka zaměřil se na ní.

 
Projev Petry Procházkové nutný k pochopení dalších událostí

Petra Procházková zpočátku mluvila rusky, ale říkala v podstatě jen pozdrav a domlouvala se, jakým má mluvit jazykem. Moderátor ji řekl, že může mluvit česky, protože vzadu seděli tlumočníci do několika jazyků a čeština byla podporovaná. Petra Procházková češtinu uvítala se slovy, že čeština se na českou půdu hodí.

Když sledovala témata konference, moc jim nerozuměla, je člověk čistě praktický a příliš vědecká a teoretická mluva je jí velmi cizí. Přiběhla přímo z redakce a včera byla na cestě v Kyjevě kvůli Andreji Babišovi, takže se na nic odborného ani necítila.

V loňském roce po 30 letech práce v Lidových novinách odešla kvůli zneužívání informací, kvůli ředění pravdy s použitím různých informačních technologií moderního mediálního světa a kvůli zneužívání médií politickými subjekty. Konkrétně to bylo v jejich případě současným premiérem Andrejem Babišem, který koupil jeden z největších mediálních domů v České republice, jehož součástí byly i Lidové noviny. Je na tom geniálně vidět, jak se dá manipulovat jenom veřejností, ale i samotnými novináři, kteří by v této oblasti měli být mnohem vzdělanější.

Zajímavostí je, že v tu chvíli zahraničním hostům vypadl překlad do angličtiny.

Petra Procházková popisovala kauzu kolem syrských uprchlíků a jejich dětí v táborech, především v Řecku, a jak se s tématem pracovalo v novinách. Vymyslelo se téma, které tématem vůbec není, protože v České republice je v současnosti asi dvacet uprchlíků a vůbec to není problém v naší zemi a nikdy nebyl, jsme tranzitní zemí a čeština je řeč celkem k ničemu a nikdo ji ani neumí (myšleno v kontextu, že uprchlíci míří do zemí, jejichž řeč spíše ovládají) a z tohoto hlediska je u nás téma marginální. Díky sociálním sítím se to ale stalo tématem číslo jedna. Nikoliv exekuce, kterých je v této republice 800 tisíc, což je na počet našich obyvatel značné číslo. Nikoliv integrace romského obyvatelstva, kterých je zde tisíckrát více než uprchlíků (tisíckrát ve významu mnohem víc, Vladimír Franta ale vynásobil 20 x 1000 = 20 000 Romů a pak si našel, že jich je tu v republice více než tento počet).

Vytvářely se zprávy, které na první pohled vypadaly věrohodně, ale ve skutečnosti to byla buď pravda vytržená z kontextu, nebo naředěná pravda.

Jedna část tisku nepsala o problému vůbec, jiná jen negativně, čekalo se, až v Německu nějaký uprchlík udělá něco špatně a pak se to otisklo v Mladé Frontě Dnes na první straně, zatímco velká demonstrace proti premiérovi byla někde za zprávami o cenách mléka.

Tím se vytvořil falešný obraz toho tématu a 14 dní před komunálními volbami došlo k události, která pohnula výrazným způsobem mediální kulturou v České republice, a to, že se na hlavním zpravodajském webu objevila neuvěřitelná zpráva, ale v kontextu seriózního média, o tom, jak jistá česká lékařka pracuje v Sýrii v zákopech, ošetřuje raněné, byly tam popisovány různé příklady, jak rodí dítě z mrtvé matky. Zpráva vzbudila obrovský ohlas v české veřejnosti a v závěru zprávy bylo sdělení, že česká vláda v čele s premiérem Babišem je hlavním sponzorem těchto lékařů, kteří tam pracují a nemusíme přijímat uprchlíky, protože Česká republika významným způsobem pomáhá přímo v Sýrii. Během několika hodin se podařilo ověřit, že to není pravda, byla to falešná zpráva, neexistovala ani ta lékařka, ani ta organizace, ani ta rodící žena, prostě nic. Někteří lidé tomu ale dodnes věří.

Na závěr zmínila ještě pana Baldu, důchodce, který se bál uprchlíků a narafičil klády na trať i s papírky popsanými v arabštině, aby nabudil dojem, že ten teroristický čin, pokus o vykolejení vlaku, udělali uprchlíci. Nakonec se zjistilo, že je chtěl jen zdiskreditovat a i to se šířilo v médiích, že to udělali uprchlíci. Dodnes lidé věří v první verzi a nevěří, že to udělal ten důchodce.

 
Vladimír Franta píše článek

Po skončení druhého dne se v Ruském středisku vědy a kultury pro účastníky konference konal koncert. Vladimír Franta se rozhodl, že bude psát článek a já půjdu na koncert, pak se do hotelu Grand Majestic Plaza, kde se konala konference, vrátím a zkontroluji mu gramatiku.

Když jsem se večer vrátila, k mému překvapení psal jen o vystoupení Petry Procházkové a to dost nevybíravým bulvárním způsobem. Už nadpis článku napovídal, o čem to bude: „Trapas na Media Fóru. Petra Procházková: Čeština je k ničemu, do ČR nikdo nejezdí“. [Záloha]

Nadpis byl hodně zavádějící, neboť Petra Procházková to s češtinou myslela v jiném kontextu, tedy v tom, že migranti se do České republiky nehrnou, protože češtinou uprchlíci nemluví, nepoužívá ji ani tolik lidí, jako třeba němčinu.

Následně, jak jsme už zmínili, novinářku nařkl z šíření fake news, protože tvrdí, že když tu máme 20 uprchlíků a tisíckrát více Romů, že podle ní máme v České republice 20 000 Romů, což není pravda. Petra Procházková ale o čísle 20 tisíc nemluvila, to tisíckrát více v jejím kontextu znamenalo pouze mnohonásobně a podstatně více než uprchlíků.

Následně Vladimír Franta teoretizoval, že když se plete takto v počtech, co když se plete i v počtu uprchlíků a zároveň kritizuje i jí uvedený příklad důchodce Baldy (Vladimír Franta neuvádí ale tento příklad konkrétně se jménem Baldy, jen obecně, že nezvolila dobrý příklad) a místo toho tam redaktor Sputniku podsune jiný případ o znásilněné sestřičce migrantem v nemocnici Na Bulovce (jak víme, také to nebylo tak úplně pravdivé).

Samozřejmě když jsem četla tento text ještě před publikací, snažila jsem se mu vysvětlit, že něco takového publikovat nemůže, že jde o sprostý útok na novinářku, která neudělala nic špatného. Ale Vladimír Franta byl přesvědčen, že udělala něco špatného a operoval neustále s tím číslem 20 000 Romů, což není pravda a veřejnost má právo vědět, že klame o počtu Romů v České republice. Bylo patrné, že je novinářkou posedlý už delší dobu a jenom čekal na chvíli, kdy na ní bude moci skrze článek zaútočit a nepomohlo mi ani strašení, že skončí v pekle a rozmete ho CTHH (Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám), které ho už jednou rozmetalo kvůli kritice Kalenského. Před odesláním textu do redakce jsem mu řekla, že bych mu nejradši ukradla ten počítač, kdyby to nebylo nelegální, a že podniknu v noci záchrannou akci pro Petru Procházkovou, aby se ten jeho útok aspoň zmírnil vyvažující informací. Vladimír Franta proto do textu dopsal ještě jednu útočnou větu na mou osobu.

Ale než jsem se dostala domů, byla už půlnoc a zmohla jsem se jen na jeden komentář na Facebooku, že ve Sputniku se útočilo na Petru Procházkovou, a další ráno už zase pokračovala konference.

 
Provokace na konferenci

Třetí den konference jsme se s Vladimírem Frantou sešli opět v první řadě. Mezitím si zjišťoval, jestli jsem zahájila nějakou záchranou operaci a zjistil, že nikoliv. Přehlídl, že v sále sedí Petra Procházková a může nás slyšet, žil v domnění, že opět nedorazila.

Tak jestli jsem prý zachránila tu Petrušku, jak jsem slibovala, začal Vladimír Franta provokovat… A pak otevřel na svém chytrém telefonu svůj článek a řekl, že ho obohatil ještě o video, aby se mohl každý podívat, jak je trapná, což jsem ihned vyvážila, že její příspěvek byl dobrý. Vladimír Franta ještě vykřikl do celého sálu, že Petra Procházková opět nedorazila a že to o něčem svědčí. Po chvíli jsme šli na kávu a k jeho nemilému překvapení kousek za námi zahlídl Petru Procházkovou…

Venku na chodbě jsme polemizovali, jestli článek už četla, ale byl přesvědčený, že nikoliv, protože by určitě něco hned řekla. Petra Procházková se už začala pohybovat okolo a já se rozhodla jít zpět do sálu, zatímco Vladimír Franta tam s ní zůstal.

A to byl ten okamžik, kdy dostal facku.

Potom Petra Procházková ještě oslovila hlavního organizátora a ukazovala mu, jaký hanebný útok byl na ní během fóra jiným účastníkem fóra spáchán. Cloumaly s ní hodně emoce.

Článek na Sputniku krátce na to zmizel, byl zeditován a vydán s přesnějším nadpisem, nicméně text zůstal stejný: „Petra Procházková na pražském mediálním fóru: Čeština je migrantům k ničemu, do ČR nikdo nejezdí. Video“.

 
Před

Po
 

Fotograf, který incident nafilmoval, se jej snažil účastníkům sporu prodat, ale záběr nakonec skončil v Raptor TV, samozřejmě bez kontextu, co události předcházelo. Své si zažil i fotograf, který přišel s Petrou Procházkovou, neboť byl vzápětí velmi vulgárně slovně napaden tímto fotografem.

Z výše uvedeného lze tedy oprávněně soudit, že Vladimír Franta dostal facku, protože Petru Procházkovou nevybíravým způsobem předtím provokoval.