Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Jak opět policisté sebrali Jakuba Jaška na demonstraci Ladislava Vrabela

 

Jakub Jašek, který do povědomí společnosti vešel jako muž, který přišel v březnu na demonstraci se symbolem Z a nášivkou Wagnerovy skupiny na batohu, byl v sobotu 6. května 2023 na shromáždění Ladislava Vrabela opět zadržen. Symbol Z sice na batohu už neměl, za to na něm měl nášivku Wagnerovy skupiny. Čelí podezření ze spáchání trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

 

Když jsme Jakuba Jaška potkali se dvěma kamarády na Hlavním vlakovém nádraží hodinu a půl před zahájením demonstrace, bylo jasné, že i tentokrát bude zadržen – na batohu měl totiž viditelně umístěnou nášivku Wagnerovy skupiny. Obvodní soud pro Prahu 1 mu sice v minulosti udělil i roční zákaz vstupu na území Prahy, ale muž s trestem nesouhlasil a podal odpor, do pravomocného rozhodnutí soudu tak nadále smí pobývat na území hlavního města.

Na Václavském náměstí stál kousek od pamětní desky na Jana Palacha a Jana Zajíce (na straně k Domu módy) a upozorňoval na sebe máváním vlajky Ruské federace. Na batohu měl kromě již zmíněné nášivky ještě ruského medvěda, svatojiřskou stuhu, odznak přeškrtnutého premiéra Petra Fialy a nakonec ještě jeden odznak s portrétem Vladimíra Putina s ruskou trikolórou na pozadí.

Ladislav Vrabel na začátku projevů ohlásil, ať se Jakub Jašek dostaví za pódium do VIP zóny, kam muž odešel až po upozornění přátel a schoval se mezi ostatními řečníky za kovovými bariérami. Hodinu a půl tam stál a jen si s ostatními povídal. Kolem občas prošli policisté v civilu, jiní stáli po celou dobu u sochy svatého Václava, ale nebylo jisté, jestli je to kvůli němu.

Po skončení projevů Jakub Jašek vyšel na pódium, hrála státní hymna a nakonec pořadatelé svolávali ke společnému pochodu. Pro řečníky vytvořili mezi bariérami východ před sochou svatého Václava. V tu chvíli se tam přemístili muži, kteří předtím chodili podezřele okolo. Nyní ale už měli na rameni uvázané modré pásky s bílým nápisem Policie. Jeden měl dokonce připravenou kameru k natáčení.

Jakmile Jakub Jašek opustil VIP zónu, přistoupili k němu a ukázali mu policejní odznak. Jakub Jašek volal na ostatní, že si pro něj už zase přišli, ale překvapivě nikdo z VIP zóny na jeho slova nereagoval, natož aby se kolem vytvořil nějaký dav lidí, který by proti jeho zadržení protestoval. Jako by si vůbec nikdo ničeho nevšiml.

Jakuba Jaška tak nepozorovaně odvedli do policejního vozu stojícího u domu 23 v Mezibranské ulici (před Národním muzeem přes cestu) a odjeli s ním na služebnu.