Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Jak Jyrka v Jirkově o kmotra přišel

Zdá se blýskat na lepší časy. V posledních volbách byly některé podivné figury vykroužkovány (ze všech tehdejších parlamentních stran), vláda vážně uvažuje o zveřejňování výběrových řízení a smluv, začalo se konečně šetřit, i když mnohdy na nepravém místě, odstoupil ministr Drobil, podezřelý z krytí korupce a teď naposledy přišel Jirka Paroubek o kmotra Petra Bendu.

Možná si říkáte, že si troufám, označit někoho takhle za kmotra a ještě navíc bez uvozovek, jenže on je opravdu kmotrem Paroubkovy dcery a že tomu slovu někdo přikládá i jiný, negativní, význam, za to já opravdu nemohu. Faktem tedy je, že Petr Benda, dosavadní předseda ústecké ČSSD už dopředsedoval. „Byl jsem vnímán jako člověk Jiřího Paroubka, mám na spoustu věcí stejné názory jako on a tak když Jiří Paroubek dokázal udělat ten gentlemanský a fér krok v květnu 2010, tak teď přichází řada na mně.”

Prý že následuje. Haha. Spíš cítil, že už nemá „politické krytí“ bývalého všemocného předsedy. Co sem tahám výrok z kauzy Drobil? Ona je to jedna a tatáž pakáž.* Mluví všichni podobně, chovají se všichni podobně a jednají všichni podobně. A jak se říká, když něco vypadá jako kachna, chodí jako kachna a káchá jako kachna, je to kachna. Že má pan Benda na spoustu věcí stejné názory s Paroubkem, to je to jediné, co mu věřím – bohužel. Takže doufejme, že i v ČSSD na severu Čech se konečně dostanou do vedení lidé poctiví, nebo alespoň poctivější.

A Jyrka? Ten osvědčil svoje hrdinství a na jednání nepřijel. Ona totiž mezi přáteli v ČSSD je už od roku 1995 taková nemilá tradice, zvaná podsedlická facka. Nedávno to byla zase vajíčka, pak další facka, tentokrát panu Sobotkovi. No není se co divit, že se mu tam nechtělo. A po skončení volby to na  zasedání bouchalo. Tedy ne, že by se tam (zase) střílelo, ale šampaňské.

 
 
* Redakce Evropského rozhledu autorovi zcela výjimečně toleruje tento obhroublý výraz, protože není zcela jasné, zda to přece jen není až výjimečně přesný popis aktuální politické situace v ČR. Podobně kontroverzní se může jevit veselé leč dehonestující oslovení Jyrka, obvykle ze slovníku české „pravice“. Hloupé útoky na osobu, bez racionálních argumentů, nebudou tvořit základ práce ER, lhostejno zda půjde o politický střed, pravici či levici. (za ER Michal Rusek)