Neděle 26. května, 2024
Evropský rozhled

Jak jsem na Klinice chystala atentát na slušného Čecha

raf-fahndungsplakat_plakat_1997-01-0365Jsou zástupci Kliniky stejní teroristé jakými byli třeba členové z Frakce rudé armády?

 

V minulosti jsem několikrát navštívila Autonomní sociální centrum Klinika. Zúčastnila se tamějších přednášek, koncertů, humanitárních sbírek i plánování demonstrací, které bývá širší veřejnosti nepřístupné. Asi vás zajímá, jestli jsou anarchisté z Kliniky opravdu teroristé. A to vám ráda zodpovím, protože jsem s nimi jednoho večera chystala atentát na slušného Čecha.

 
Přednášky

Ne každý, kdo něco dělá na Klinice, je nutně anarchistou (a nic proti nim). Málokdo totiž ví, že na Klinice probíhá celá řada vzdělávacích přednášek. Přednášejí tam nejrůznější odborníci ve svém oboru, včetně zástupců Akademie věd. Mají tam totiž lidovou školu.

Zúčastnila jsem se několika přednášek. Ta první byla o politické situaci v Bělorusku, druhá byla o lidech, kteří pomáhají uprchlíkům přímo v detenčních zařízeních, poslední přednáška byla o drogové problematice v Afghánistánu. Na Klinice se věnovali různorodým problémům společnosti a diskusí se snažili nalézt společná řešení.

 
Koncerty

Na Klinice se občas konaly i koncerty. Jeden jsem navštívila. Nebylo to zrovna nejpohodlnější, protože na rozdíl od Cibulky se anarchistické koncerty konaly v malé místnosti o rozměrech běžné místnosti bytového paneláku. Do tak malé místnosti se natěsnalo asi 40 osob, které se tam nemohly ani pohnout. Byl to ale jinak běžný koncert, když se mládež baví. Jen možná o trochu slušnější, protože tato mládež dodržuje mnoho morálních zásad, byť o tom možná ani neví. Koncert navíc trval jenom chvilku, ne déle než hodinu.

 
Humanitární sbírka

Viděla jsem i humanitární sbírku pro uprchlíky a jeden večer jsem jako dobrovolník třídila oblečení. Rozsah sbírky mě velmi překvapil. Viděla jsem celou jednu velkou místnost plnou darů, až úplně ke stropu a minutu co minutu přicházeli stále noví a noví dárci. Tenkrát jsem si říkala – tak přece jenom je česká společnost zdravá, protože jinak by nikdy tolik darů nemohlo být na jednom místě… Pamatuji si, že při třídění asistovalo mnoho cizinců a mluvilo se anglicky. A že všichni měli s humanitárními sbírkami zkušenosti.

 
Akční tréninky

Pokusila jsem se dostat i na jejich tzv. „akční tréninky“, které jsou trnem v oku protiextrémistickému oddělení. Panuje totiž představa, že se tam plánují násilnosti a teror. V minulosti jsem nepatřila zrovna k těm, kteří by tréninky směli navštěvovat, anarchisté si totiž myslí, že jsem „taky fízl“. Ale jednou dospěli k závěru, že možná nejsem a vstup mi byl umožněn.

Tak jsem čekala, jak se bude plánovat teroristická akce vystřižená jak z filmu Baader Meinhof Komplex a ono nic. Všechny mé dosavadní představy o anarchistických akčních trénincích byly mylné. Vlastně ani nic neplánovali. Jenom předčítali paragrafy a učili se zákony, které by se jim na demonstraci mohly hodit. Venku pak nacvičovali pár klasických situací, které mohou na demonstraci nastat, a jak se mají zachovat.

 
Zmanipulované video

Tolik tedy k oné „Síti revolučních buněk z Kliniky a plánovaní atentátu na slušného Čecha“. Video, které se nyní šíří jako lavina po sociálních sítích a vykresluje Kliniku jako teroristickou organizaci, nelze označit jinak než za manipulaci. Studenti DAMU, kteří na videu promlouvají, na Klinice věsměs nikdy nebyli, pouze se distancují od násilí proti lidem, kteří pomáhají druhým. Jejich původní video je ke zhlédnutí zde. Uskupení Já jsem tady doma především vadí, že útok na Kliniku zastínil demonstraci Bloku proti islámu, což bylo hlavní motivací, proč vytvořili tuto pornofotomontáž.

 
Co víme o Síti revolučních buněk?

A kam tedy patří Síť revolučních buněk, když ne do Kliniky? To je těžké rozhodnout, protože jména pachatelů nikdo nezná. Ale dříve se jejich názory hojně objevovaly na portálu jailbreaking.noblogs.org a jejich chování občas omlouvají mostečtí anarchisté. Nejznámější oběť Sítě revolučních buněk je pan Krulec z Řízkárny, který je mimo jiné aktivní na islamofobní scéně. Vše ostatní jsou ničím nepodložené spekulace.