Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Izraelské nebe bránit lze, avšak ukrajinské ne?

 

Ve středu 17. dubna 2024 se před ambasádami USA, Německa a Francie, symbolicky ve dvou lidech také v chráněné zóně před ambasádou Velké Británie, konal happening nazvaný „A co Ukrajina? Braňme nebe nad Ukrajinou!“ Stalo se tak v reakci na sled víkendových události mezi Íránem a Izraelem. Pokud stíhačky zemí NATO mohou vzlétnout a aktivně bránit vzdušný prostor země nepatřící do aliance, proč by nemohly bránit i ukrajinské nebe?

 

Před americkou ambasádou přítomní uctili minutou ticha oběti dnešního ruského vzdušného úderu na severoukrajinské město Černihiv, při kterém zemřelo nejméně sedmnáct lidí a další šedesát jich bylo zraněno. Zbytečně ztracené životy jsou vnímány i jako důsledek spojeneckého váhání nad uzavřením vzdušného prostoru. Ukrajina o to žádala již před dvěma lety, avšak bezvýsledně.

Před ambasádami vyrostly dřevěné kříže v ukrajinských barvách, které symbolizovaly zbytečné ztráty na lidských životech. Znovu zazněl apel k západním státům, aby nad Ukrajinou zajistily bezpečné nebe, tentokrát již bez výmluv a pokrytectví, bez dalších ztrát na životech.

Happening u mnohých vyvolal emoce doprovázené pláčem. Každý už zná někoho, kdo byl ve válce zabit, zraněn, nebo unesen. I mezi obětmi dnešního útoku na Černihiv byl zraněn člověk, kterého znali. Další  ženě válka před půl rokem zabila otce. Matka Andrije Ševčuka, obránce Azovstalu, stále čeká na informace o svém synovi, který před dvěma lety padl do ruského zajetí.

Happening spolupořádaly iniciativy Občanský rozcestník, Kaputin! a Hlas Ukrajiny. Shromážděním provázela Julia Levková a Anastasiia Sihnaevska.

Další akce se bude konat v neděli 21. dubna symbolicky v 11: 55 na Staroměstské náměstí v Praze. Jejím cílem bude upozornit na Estonský plán pro financování obrany Ukrajiny.