Středa 24. července, 2024
Evropský rozhled

Ivan Bartoš (Piráti): Zeman není kompetentní posuzovat, kdo je odborníkem na digitalizaci

 
2017_10_22_Pirati_Poslanci
 

Všech 22 nově zvolených poslanců České pirátské strany se dnes sešlo na prvním společném setkání nově vzniklého poslaneckého klubu, během kterého podepsali ustanovující listinu a zvolili za předsedu klubu Jakuba Michálka. Poslanci si odhlasovali složení vyjednávacího povolebního týmu, jednání povede předseda strany Ivan Bartoš, místopředseda Jakub Michálek, doplňovat je budou Dana Balcarová, Lenka Kozlová, Mikuláš Peksa, Lukáš Bartoň a Mikuláš Ferjenčík.

Důvodem, proč předsedou poslaneckého klubu byl zvolen Jakub Michálek a nikoliv předseda Pirátů, vysvětluje Ivan Bartoš: „Protože já jako předseda strany mám dle jednacího řádu Sněmovny právo na přednostní vyjádření, chtěli jsme tuto možnost dát ještě dalšímu poslanci, předsedou nově vzniklého pirátského poslaneckého klubu jsme tak zvolili Jakuba Michálka, který měl jako lídr pražské kandidátky nejlepší pirátský volební výsledek v republice.“

Poslanecký klub Pirátů se také jednomyslně shodl, že ve Sněmovně bude hlasovat pro vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání.

Prezident Miloš Zeman se před novináři k Pirátům vyjádřil v tom smyslu, že by měli vstoupit do vlády, protože jsou odborníci na digitalizaci. Podle Ivana Bartoše ale prezident Zeman není kompetentní posuzovat, kdo je odborníkem na digitalizaci. Vzápětí ale prohlásil, že Piráti skutečně odborníci na digitalizaci jsou.

Do současné chvíle navíc Piráti neuskutečnili jediné jednání s dalšími nově zvolenými stranami do Poslanecké sněmovny. Kromě Andreje Babiše je k jednání zatím nikdo nepřizval. Od Babiše navíc dostali pouze SMSku, kterou Hnutí ANO posílalo všem stranám. Jelikož neproběhlo žádné jednání, je předčasné odpovídat na dotazy, zda se Piráti zařadí do opozice nebo půjdou do vlády.