Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Ivan Bartoš nastavuje mantinely lžím a manipulacím předžalobní výzvou SPD

 

Příspěvek na stránkách SPD, kvůli kterému padla předžalobní výzva.
Příspěvek na stránkách SPD, kvůli kterému padla předžalobní výzva.

 

Pirátský poslanec Ivan Bartoš zaslal Svobodě a přímé demokracii – Tomia Okamury (SPD) předžalobní výzvu požadující stažení falešného příspěvku uveřejněného na facebookových stránkách Regionálního klubu SPD Praha, který u části veřejnosti vyvolává dojem autentičnosti. Ve falešném výroku plném gramatických chyb Ivan Bartoš sděluje, že během pochodu za legalizaci marihuany několika účastníkům policisté zabavili drogy, což je natolik skandalizující, že se záležitost chystá projednat na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Ačkoliv je příspěvek opatřen hashtagem #politickasatira, řada obyčejných občanů kvůli němu verbálně napadá jak Ivana Bartoše, tak i jiné politiky ze stejné strany.

V předžalobní výzvě zaslané v zastoupení advokátem Filipem Hajným se uvádí, že došlo ke grafické úpravě jiného příspěvku Ivana Bartoše k evropským volbám za účelem poškození jeho pověsti manipulativním podsunutím Pirátů jako subjektu s kladným vztahem k (i tvrdým) drogám a zpochybňujícího pravomoc bezpečnostních složek v této oblasti.

Ačkoliv je příspěvek opatřen hashtagem #politickasatira, za politickou satiru jej nepovažují. Považují jej za jeden z dílčích útoků na pověst politické strany, neboť přihlížejí ke kontextu, v jakém SPD velice často o Pirátech na sociálních sítích píše. Cílem tak není vytvářet politickou satiru, ale zdiskreditovat je v očích široké veřejnosti a potenciálních voličů skrze cíleně šířené desinformace.

Z komentářů pod danými příspěvky je navíc patrné, že část veřejnosti zmanipulované příspěvky považuje za reálné výroky Pirátů. A ti se stávají v přímé reakci na podobné příspěvky terči verbálních útoků, nejen skrze Facebook, ale také prostřednictvím e-mailů a SMSek, což má zásadní dopad na kvalitu jejich života.

Jelikož již v minulosti Piráti podávali na SPD trestní oznámení za podobné příspěvky a policisté oznámení odložili s poukazem na to, že mají být řešeny v občanskoprávní rovině, zasílají proto nyní předžalobní výzvu.

Kromě stažení závadného příspěvku žádá Ivan Bartoš rovněž zveřejnění omluvy viditelně připnuté nahoře na stránce, a to po dobu nejméně tři měsíců, ve které uvedou na pravou míru celou desinformaci. V opačném případě padne civilní žaloba, a to i za jiné desinformační útoky vůči straně.

Pražská SPD si ale za svým příspěvkem stojí a nadále jej považuje za politickou satiru. Snažili se skrze ní poukázat na to, že předseda parlamentní politické strany chodí na akce, na kterých policisté zjistí „stovky“ přestupků za držení drog. Vzápětí znovu podsouvají Pirátům podporu (tvrdých) narkotik, tentokrát již bez označení #politickasatira.