Středa 28. února, 2024
Evropský rozhled

Islámský stát prchá do Česka

Česká republika přijme 30 tisíc radikálů Islámského státu, kteří momentálně působí na území Sýrie a Iráku. Kabinet o tom rozhodl jednomyslně na svém pátečním mimořádném zasedání. Podle prezidenta Miloše Zemana se tímto Česká republika obětovává ve prospěch míru ve válkami zmítaných státech.

 
Islámský státObrázek, který pro všechny hodné Čechy namaloval syrský chlapec (8 let).
 

Původně do České republiky měly dorazit nemocné děti se svými rodinami, to se však neobešlo bez nespokojených reakcí příznivců iniciativy Islám v České republice nechceme. Podle jejich nezávislého průzkumu, který vypracovali na žádost ministra kultury Daniela Hermana, si 14 milionů Čechů, Moravanů a Slezanů dětské syrské uprchlíky nepřeje, naopak se vyslovili pro pomoc v místě konfliktu.

Politici tvrdí, že jde o nejlepší kompromis, který mohli učinit v reakci na rozvášněné diskuse po útocích na redakci satirického deníku Charlie Hebdo. Místo několika milionů syrských uprchlíků tak nakonec přijmeme jen pár tisíc radikálů Islámského státu.

K tématu se večer vyjádřil také prezident Miloš Zeman. Na závěr své návštěvy ve vojenském újezdu v Boleticích uvedl, že tuto rozsáhlou „humanitární pomoc“ podporuje.

„Je to největší humanitární akt v dějinách lidstva. Jedna malá republika, taková maličká tečka na zeměkouli, poskytne nový domov nejnebezpečnějším teroristům, aby si zbytek světa mohl konečně zhluboka oddechnout,“ uvedl za bouřlivého potlesku přítomných amerických generálů.

Při výběru teroristů se bude přihlížet především k takovým osobnostem, které mají na svědomí desítky až stovky lidských životů. Teroristé budou napřed bydlet v zařízeních ministerstva vnitra, kde na ně bude dohlížet psychologický tým vojenského zpravodajství, později bude na nich, aby si zřídili vlastní bydlení a začlenili se do české společnosti.

Projekt bude financovaný z daní Syřanů a Iráčanů a dále z tamějších sbírek Sýrie miluje Česko, Češi děkujeme a jiných.

 

Fakta versus fikce

Rubrika Novinářská kachna si klade za cíl, aby se čtenáři naučili rozlišovat pravdivé zpravodajství od propagandy, kterou jsou leckdy i česká seriózní media přesycena.


1. Česká republika nepřijme 30 tisíc radikálů Islámského státu, ale 15 nemocných syrských dětí s jejich rodinami.
2. Iniciativa Islám v České republice nechceme je pro přijetí syrských dětí jen za podmínky, nebudou-li to děti muslimského vyznání.
3. Ministr kultury Daniel Herman si nezadal vypracovat žádnou anketu.
4. Prezident Miloš Zeman nebyl na návštěvě vojenského újezdu v Boleticích, nesetkal se tam s americkými generály a neřekl výše citovanou větu.
5. Žádní teroristé do České republiky nepřijedou, nebudou bydlet v zařízeních ministerstva vnitra, nebude na ně dohlížet psychologických tým vojenského zpravodajství a projekt nebude financovaný z daní Syřanů a Iráčanů. Rovněž v zahraničí nepořádají žádné sbírky Sýrie miluje Česko a Češi děkujeme.