Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2014 se v podkapitole o terorismu věnuje útokům českých islamofobů na české muslimy a jiné nemuslimy, kteří proti islámu nevystupují.
Útoky, které se odehrávají převážně na sociálních sítích, v minulém roce výrazně narostly, jsou účelové, kladou důraz na princip kolektivní viny a hojně obsahují vulgarismy.
Někteří kontroverzní politici se snažili tématu využít ke svému zviditelnění a k dosažení svých politických cílů.
Výše uvedené BIS hodnotí jako radikalizační faktory, neboť islamofobové tímto jednáním znemožňují plnou integraci muslimů na základě agresivního prosazování vlastních argumentů.
Zpráva v závěru upozorňuje, že islamofobové se s islamisty shodují v odmítání integrace muslimů do většinové společnosti západního typu.
ER podrobněji k útokům islamofobů
Zprávy BIS nikdy neuvádějí jména konkrétních osob a organizací, proto se lze jen dohadovat, o kom pojednávají. V případě problematiky islamofobie je ale zřejmé, že pojednávají o Konvičkovo hnutí Islám v České republice nechceme.
Konvičkovo hnutí se dopouštělo výrazné kyberšikany ideových odpůrců a těch, kteří se k šíření nenávisti proti islámu odmítli připojit. Taktika islamofobů je vždy stejná.
Pokud na Facebook napíšete názor, s kterým oni nesouhlasí, velmi primitivním a vulgárním způsobem vám pod ním začnou komentovat. Obvyklý počet vulgárních a hanobících příspěvků dosahuje 600 a více komentářů. Tím donutí svou oběť, aby zakázala veřejné diskuse na svém profilu a výrazným způsobem tak ohrožují svobodu slova a možnost veřejné diskuse na problematická témata, která hýbou českou společností.
V diskusích vystupují smyšlené osoby, které tvrdí, že svou oběť znají ze školy, z práce, z osobního života a popisují jí jako duševně narušenou. Zakládají falešné profily na její jméno a diskutují pod ním, přičemž takto veřejně schvalují terorismus, šíří antisemitismus a vyhrožují fyzickou likvidací umírněnějším islamofobům, kteří ještě nejsou rozhodnutí, na kterou stranu se přidají. V ojedinělých případech pak za tyto výroky podávají na svou oběť i trestní oznámení, mnohem častěji ale výroky zvěčňují na webových stránkách a ve videích, která umisťují na Youtube.
Známí jsou též vytrháváním vět z kontextů, kdy vás vyprovokují napsat nějakou pasáž, která by v jiném kontextu mohla porušovat zákony České republiky. Následně své diskusní příspěvky promažou, nebo editují, aby tento kontext nastal a ideového odpůrce dále kriminalizují.
Útoky islamofobů jsou provázeny i sexuálním obtěžováním oběti, obzvláště v případech, kdy se jedná o mladou ženu.
Pokud se osoba přesto nenechá zastrašit, píší v případě studentů představitelům školy hromadné e-maily, ve kterých požadují jejich vyloučení ze studií, u zaměstnanců požadují po zaměstnavatelích, aby jim dali výpověď. Svoji oběť před blízkým okolím pomlouvají, například ji označují za zloděje, a vyvíjejí psychický nátlak na každého, kdo s ní udržuje nějaké vztahy.
Docent Konvička organizuje kyberšikanu své studentky za to, že se nepřipojila k šíření islamofobie. V diskusi je patrný i sexuální podtext jejich útoků. Cílem kyberšikany je zdiskreditovat ji natolik, aby již nikdy nenašla uplatnění v oboru, který studuje.
S propůjčenou identitou oslovují její přátele přes internetové sms brány a zasílají jim vulgární smsky, ve kterých oznamují ukončení přátelství. Zakládají falešné freemailové účty s jejím jménem a dopisují si s nic netušícími osobami, od kterých se snaží získat citlivé informace.
Pokud ani toto oběť nedonutí stáhnout se do ústraní, začnou opět jejím jménem intenzivně provokovat mediálně známé skupiny, které konflikty řeší fyzickým násilím. Například provokují radikály Islámského státu nebo české neonacistické skupiny, načež toto své oběti oznámí se vzkazem, že ji zavraždí a ta smrt přijde od muslimů.
K intenzitě těchto útoků přispívají i někteří mainstreamoví novináři, kteří jsou ochotni napsat článek, ve kterém tyto pomluvy šíří pro širokou veřejnost, aniž by si ověřili, zdali jde o pravdu. Někteří novináři jednají cíleně, neboť ke Konvičkovu hnutí patří.
Odhalovat tento ojedinělý druh kriminálních aktivit by mohli právě policejní infiltrátoři a odposlechy nejen představitelů IvČRN/BPI.