V pátek 4. srpna 2023 došlo před Úřadem vlády, v místech, odkud již několik měsíců z ulice vysílá KTV, k vzájemnému napadání mezi Terezou Hofovou na straně jedné a Ivanem Smetanou na straně druhé. Tereza Hofová po incidentu skončila v nemocnici a videozáznamy šířící se po sociálních sítích vyvolaly vlnu odporu vůči jednání týmu KTV.
Původní incident
Ten den se na místo měli dostavit členové skupiny Illumicati a NAFO, aby podepsali petici proti zneužívání petičního práva. Zábor před Úřadem vlády (včetně přistavěného obytného vozu, který by dle vyhlášky neměl v Praze takto parkovat) trvající dnem i nocí již několik měsíců je totiž možný právě proto, že se aktivisté sdružení kolem Ivana Smetany z KTV odvolávají na jakousi petici.
Fotograf Tom Rimpel na sociální síti Facebook popisuje, že první přišla Tereza Hofová a aniž by počkala na ostatní, vydala se k petičnímu stánku sama. Ivan Smetana ji začal z blízka natáčet na mobilní telefon, který mu snad měla Tereza Hofová vyrazit z ruky, což ale přímo neviděl. Ivan Smetana s ní následně smýkal po zemi až do vozovky, nasadil ji škrtící hmat, a pak se přidala ještě další žena, která ji zaklekla. Terezu Hofovou posléze odvezla sanitka do nemocnice.
Případ momentálně prošetřuje Policie České republiky a pohled na celou událost se může časem změnit, jak se budou objevovat nové skutečnosti.
Z útržků různých videozáznamů pořízených týmem KTV je patrné, že se aktivistka s týmem KTV nejprve vzájemně slovně provokovali, výjimkou nebyly ani vulgarismy. Obě strany se také navzájem točily na mobilní telefony, přičemž Ivan Smetana se přiblížil snad až příliš blízko k obličeji Terezy Hofové, a ta měla zareagovat tím, že mu telefon z ruky vyrazila.
Aktivisté kolem Smetany se ji pokusili zadržet do příjezdu policejní hlídky, provedení, jakým to však učinili, vyvolává u pobouřené části veřejnosti otázky, zda tím nespáchali trestný čin. Jednak zda za pouhé vyražení telefonu z ruky, pokud k události vůbec došlo, je legální člověka na místě zadržet. Zda si Ivan Smetana může dovolit povalit ženu do vozovky, po které jezdí auta, a nasadit jí hmat, který se podobá rdoušení. Na hraně zákona pravděpodobně bude chování druhé ženy, Zdeňky Dolské, která se posadila na břicho Terezy Hofové, a říkala jí něco ve smyslu, jak se má chovat, aby mohla žít. Tereza Hofová pravděpodobně v rámci obrany způsobila Ivanu Smetanovi krvavé škrábance ve tváři a na krku.
Kritice se nevyhnuli ani policisté, kteří podle znepokojené veřejnosti byli k celé události dosti neteční a nepřispěchali Tereze Hofové na pomoc, když jí Ivan Smetana rdousil. Videa ale ukazují příchod policistů až ve chvíli, kdy ji Ivan Smetana už jen držel ruky do kříže a druhá žena dávno na jejím břiše neseděla. Na policii navíc telefonovali jen její odpůrci a tvrdili, že je asi napadla zdrogovaná osoba.
Nesouhlasných reakcí z vlastních řad se nevyhnula ani napadená, protože dle videí přišla na místo provokovat. Ti, kteří Terezu Hofovou znají osobně, však tvrdí, že se takto chová záměrně, protože tím nastavuje protistraně její vlastní obraz.






Znepokojená veřejnost přišla k Úřadu vlády
Uživatelé sociálních sítí byli zákrokem Ivana Smetany značně pobouřeni. Už od pátečního večera slibovali, že si pro Ivana Smetanu k Úřadu vlády osobně dojdou a zažije na vlastní kůži odplatu za své chování vůči ženám. Spílali policii, že pokud nebude ani tentokrát jednat, tak převezmou spravedlnost do vlastních rukou. Navrhovali různé nezákonné akce, od zbití Smetany až po rozlití kyseliny máselné v blízkosti záboru. Ale většina chtěla, aby úřady petiční zábor KTV zakázaly a vyhnaly je od Úřadu vlády.
Nakonec se na sociální síti X (dříve Twitter) začala šířit výzva z účtu Zteklej Dědek (@marianvaek1), aby se ti, kteří s napadením Terezy Hofové nesouhlasí, sešli v sobotu 5. srpna 2023 v 15 hodin před výstupem metra Malostranská, což je jen několik kroků od Úřadu vlády. V diskusi začali další lidé ihned vyzývat ke klidu. Šířila se i zpráva, že ten den Ivan Smetana před Úřadem vlády nebude, protože jede na Hradčanské náměstí. Oznámení posléze již nešlo na síti nalézt.
Mezitím na událost reagovala i Policie ČR skrze sociální síť X. Illumicati dále vyzvali veřejnost, aby neútočila na osoby blokující prostor před Úřadem vlády, naopak aby dala šanci Policii ČR nastolit náležitou spravedlnost.
Nicméně i navzdory deštivému sobotnímu dni se o třetí hodině odpolední před výstupem z metra sešlo několik aktivistů. Další jeden stál u „lva“ na Klárově a jiní šli přímo před Úřad vlády. V dohledu se také pohybovali novináři z různých redakcí, ale přímo mezi oba tábory aktivistů nešli, jen na okamžik, když se obě skupiny k sobě přiblížily. Celkem přišlo odhadem 15 osob, včetně maminky, která nesla na zádech a břiše zavěšené hned dvě děti.
Zteklej Dědek vysvětlil, že událost nemohl řešit jen tak od monitoru. Cítil potřebu jít ji řešit přímo na místo. Ačkoliv se na sociálních sítí jevil ve své výzvě radikálně, v realitě tomu tak nebylo. I ostatní projevili vůli řešit situaci slovem, a nikoliv další agresí.
Oba tábory aktivistů byly nakonec od sebe odděleny jen nízkou betonovou bariérou pro vozidla. Lidé přímo na místě žádali vysvětlení od Ivana Smetany. Žena, která Tereze Hofové seděla na břiše, se rozhovorům vyhýbala a své odpůrce ignorovala. Ostatní z týmu KTV byli ochotni se vypjaté diskuse účastnit. Ta trvala necelou hodinu, přičemž až do úplného konce vytrval právě Zteklej Dědek.
Nejzajímavějšími momenty z diskuse přikládáme na videích.
Tereza Hofová byla po ošetření v nemocnici propuštěna do domácího ošetřování. V nemocnici jí nasadili fixační límec, ošetřili jí odřeniny. V současné době trpí bolestmi celého těla, hlavně hlavy.
Fotograf Tom Rimpel čelí trestnímu oznámení, které na něj podal Ivan Smetana za údajně lživou reportáž.