Čtvrtek 7. prosince, 2023
Evropský rozhled

Iljušin-96 odletěl s ruskými zaměstnanci ambasády

 

 

V sobotu 29. května 2021 před polednem přistál na Terminálu 3 pražského letiště Václava Havla ruský vládní speciál Iljušin-96. Českou republiku opouštěla druhá část zaměstnanců Velvyslanectví Ruské federace v České republice po vypuknutí diplomatické roztržky kvůli okolnostem výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Výbuchy by dle oficiálních vyjádření osob seznámených s vyšetřováním měli mít na svědomí ruští zpravodajci vojenské služby GRU. Celkem opustilo zemi přes padesát diplomatů, administrativních a technických zaměstnanců spolu se svými rodinami a domácími mazlíčky. Další desítky osob je budou následovat v pondělí.

Během prvního odletu zaměstnanců označených za zpravodajce ruských služeb GRU a SVR bylo možné diplomaty a pracovníky identifikovat podle podepsaných zavazadel odložených v letištní hale. To v sobotu již nebylo možné, neboť zavazadla byla navezena do veřejnosti nepřístupných míst dříve, než se na místě začali scházet první zástupci médií.

K Terminálu 3, který slouží pro státní návštěvy nebo velké příležitosti, přijel diplomatický autobus doprovázený dvěma mikrobusy hodinu po poledni. Zaměstnanci i jejich rodiny včetně malých dětí byli na velký zájem médií připraveni, někteří skrývali svou identitu za respirátory, slunečními brýlemi a kšiltovkami hluboko zaraženými do čela, jiní takovou potřebu anonymity neměli. Všichni se k zástupcům médií chovali slušně.

Většina přítomných byla z řad administrativně technického personálu.

Na odlet dohlíželo několik uniformovaných hlídek Policie ČR spolu s letištní ochrankou.

Den před odjezdem zaměstnanci Velvyslanectví Ruské federace v České republice a jejich rodinní příslušníci zasadili v areálu diplomatické mise sazenice stromů a růží na památku svého pobytu na pohostinné české zemi.

„Doufáme, že rozkvetlá zahrada symbolicky zahájí novou prosperující fázi vztahů mezi našimi zeměmi, které nyní procházejí obdobím těžkých zkoušek,“ napsali na oficiálních stránkách velvyslanectví.

Česká republika je nicméně stále zařazena na seznam nepřátelských zemí Ruské federace.

 
Diplomatický autobus

Řidič diplomatického autobusu.

Zaměstnanci ruské ambasády a jejich rodiny vystupují na Terminálu 3 z autobusu.

Odlétají celé rodiny i s malými dětmi a domácími mazlíčky.

Další část zaměstnanců přijíždí v mikrobusech.

Stěhování kufrů.

Diplomat.

Někteří zaměstnanci skrývali svou tvář.

Odletova hala I.

Odletova hala II.