Pátek 19. dubna, 2024
Evropský rozhled

Herci Igoru Livanovi z ruského seriálu Velvyslanectví byl zakázán vstup na Ukrajinu

 

igor Livanov v ruském seriálu Velvyslanectví jako velvyslanec Alexej Prokofjev.
igor Livanov v ruském seriálu Velvyslanectví jako velvyslanec Alexej Prokofjev.

 

Není to tak dávno, kdy Alexandr Mitrofanov pro Český rozhlas upozornil na ruský seriál Velvyslanectví (Посольство) televize NTV, který se sice odehrával ve fiktivní zemi Kaledonii, ta ale až příliš připomínala Českou republiku a její občané měli dokonce typicky česká jména. Seriál pojednával o těžkém životě ruských diplomatů, kteří jsou sledováni a pronásledováni rusofobními kaledonskými tajnými službami. Velvyslance Alexeje Prokofjeva si v seriálu zahrál Igor Livanov, zasloužilý umělec Ruské federace. Tomu byl nyní zakázán vstup na Ukrajinu.

V pátek 7. února byl skupině ruských herců zakázán vstup na území Ukrajiny. Místo aby se zákazem pohraniční stráže smířili, pokusili se na Ukrajinu proniknout přes jiný kontrolní bod na hranicích s Moldavském.

Herci tvrdili, že míří do Oděsy na lyrickou komediální produkci Ideální svědek. Hry se měl zúčastnit herec Pavel Baršak, Jelena Koriková a Igor Livanov.

Při hraniční kontrole se ukázalo, že dva členové souboru dříve navštívili okupovaný Krym, kde se podíleli na natáčení filmu. Příslušníci pohraniční stráže proto hercům oznámili, že jim vstup na Ukrajinu nebude povolen a navíc tyto dva herce čekají sankce – tři roky zákazu vstupu na území Ukrajiny.

Herci ale rozhodnutí pohraniční stráže neakceptovali a pokusili se na Ukrajinu proniknout přes jiný kontrolní bod na hranicích s Moldavskem. Jejich podvod byl velmi rychle odhalen a zákaz vstupu byl dvěma hercům prodloužen až do roku 2030.

Další čtyři herci sice nelegálně na Krymu nebyli, ale za pokus o oklamání pohraniční stráže jim byl udělen tříletý zákaz vstupu na Ukrajinu.

Pohraniční stráž sice nespecifikuje, kdo z herců dostal kolik let, ale z databáze Očistce lze dovodit, že desetiletý zákaz vstupu dostal Pavel Baršak a Jelena Koriková.

Igor Livanov pro RIA Novosti uvedl, že dostal tříletý zákaz vstupu do země, ve které se narodil. Údajně byl držen bez vody a možnosti odejít na toaletu po dobu pěti hodin v autobuse. Vzápětí se řečnicky ptá, čí je Krym a odpovídá, že přece ruský. Na druhou stranu děkuje Bohu, že nebyli na hranicích rovnou zastřeleni.

Seriál Velvyslanectví je v ruštině ke zhlédnutí na YouTube: I., II., III., IV. díl.