Úterý 28. května, 2024
Evropský rozhled

Happening na podporu Estonského plánu pro Ukrajinu

 

V neděli 21. dubna 2024 se v pravé poledne na Staroměstském náměstí v Praze konal happening na podporu Estonského plánu pro Ukrajinu. V centru metropole se odehrál souboj ruských monster s ukrajinskou vlajkou, který byl ukončen příchodem ekonomického plánu Estonska.

 

Bezpečnost Evropy je stále kriticky závislá na podpoře USA, přestože evropská ekonomika je v současnosti 8x silnější než ta ruská. V nedávné době se například v USA zpozdilo schválení balíčku vojenské pomoci, bez které by podle západních partnerů Ukrajina nezvládla blížící se ruskou ofenzivu. Evropa je ale ekonomicky dost silná na to, aby situaci zvládla i sama. Estonské ministerstvo obrany přišlo s plánem využít výhody ekonomického výkonu Evropy a přístupu na finanční trhy k ukončení ruské agrese.

„Podstatou estonské strategie je, že nám stačí ročně věnovat 0,25% západního HDP pro obranu Ukrajiny a Rusko tomu nebude stačit. Máme přístup na finanční trhy, jen samotná EU má 8x větší ekonomiku, než Rusko. Je potřeba jen vytvořit koalici ochotných zemí a začít získávat řádově větší prostředky z finančních trhů a nakupovat všechno potřebné pro Ukrajinu – včetně techniky z USA. Plán podporuje Francie a další země, je ale nutné to urychlit,“ říká Ondřej Bednář ze spolku Občanské zázemí.

Akci pořádal Občanský rozcestník, Občanské zázemí a Hlas Ukrajiny s podporou dalších spolků a neformálních skupin.