Úterý 25. června, 2024
Evropský rozhled

Fénix aneb velká policejní ptákovina. Solidární demonstrace za vězněné anarchisty

V neděli 28. 6. 2015 od 18:00 hodin se před vazební věznicí na Pankráci začali pozvolna scházet anarchisté na solidární demonstraci za uvězněné anarchisty. Setkání nazvané „Akce Fénix aneb velká policejní ptákovina“ se konalo přesně dva měsíce po jejich zadržení. Anarchisté dle obvinění chystali teroristický útok na vlak, který podle Lidovek.cz měl projíždět 1.6.2015 po Branickém mostě. Jak jsme již mnohokrát upozorňovali, ten den vlak po Mostě inteligence jet nemohl, protože trať je v rekonstrukci a po mostě žádné vlaky nejezdí.

 

Policisté se snaží zabránit hudební produkci Petrovy písně Bojovat neznamená válčit.
Policisté se snaží zabránit hudební produkci Petrovy písně Bojovat neznamená válčit.

 

Anarchisté obvinění z přípravy teroristického útoku striktně odmítají. Tvrdí, že jejich řady infiltrovali dva policejní agenti, kteří jako jediní o akcích militantního charakteru hovořili a později je i plánovali. Nedávno anarchisté zveřejnili fotografie jejich tváří.

Obviněnými anarchisty jsou Petr S., zpěvák dnes již zaniklé hudební kapely Voice of Anarchopacifism, hlavní podezřelý z organizování celého teroristického činu. Dalším obviněným z přípravy teroristického útoku je Martin I., kterého před věznici přišla podpořit jeho sestra. Posledním vězněným je Alex, který byl obviněn z přečinu nedovoleného ozbrojování – bylo u něj nalezeno blíže nespecifikované výbušné zařízení.

Jak anarchisté upozorňují, nejkritičtější situace po uvěznění nastala u Martina, který je freevegan a nedostává se mu tak dostatek vegetariánské stravy. Ačkoliv podle stanov pankrácké věznice má právo stravovat se vegansky, byla mu nabídnuta „muslimská alternativa“, která pouze neobsahuje vepřové maso, rozhodně však není veganská.

 
Anarchisté versus kriminální policie

Solidární demonstrace tohoto typu bývají ostře monitorovány kriminální policií. Hned jak anarchisté před věznicí nechali vyhrávat Petrovu píseň Bojovat neznamená válčit, přijelo několik policejních vozů a anarchisté byli dotazováni, jestli mají povolení na hudební produkci. S ozvučeným vozem jim pak nebylo dovoleno odjet.

K dalšímu konfliktu s muži zákona došlo kvůli natáčení tváří aktivistů na policejní kamery. Během minulé solidární demonstrace jim anarchisté v natáčení bránili, což se tenkrát obešlo bez většího konfliktu. Nyní však na demonstraci přišli policisté jiní a ti jim transparenty strhávali na zem. Aby si je anarchisté nemohli vzít zpět, stoupli si na ně, jak dokazuje přiložená fotografie.

 

Policista v civilu stojí na anarchistickém transparentu.
Policista v civilu stojí na anarchistickém transparentu.

 

Mladík, který si dovolil zapochybovat o tom, jestli policisté v civilu jsou vůbec policisté, byl následně poté, co mu ukázali policejní odznaky, zadržen. Ačkoliv jim hned předložil občanský průkaz, nutili ho, aby se zblízka díval do policejní kamery, což mladík odmítl s odůvodněním, že občanský průkaz k identifikaci stačí. Posléze mu příslušníci Policie ČR oznámili, že byl zadržen, protože „je divný“. Absurdní situaci ukončil až jeden z kriminalistů, který náhle přiběhl s rozhodnutím, že mladíka musí pustit, „protože má zřejmě dobré známé u policie“.

>>K poslechu: Zadržení mladíka z důvodu „divnosti“.

Toho samého kriminalistu krátce předtím anarchisté obklíčili ze všech stran, načež na něj pokřikovali: „Hanba! Hanba!“ Chvílemi nebylo jisté, jestli ho dav nezlynčuje, to se ale nakonec nestalo. Ze svízelné situace ho dostala až pořádková policie, která sice stála celou dobu poblíž, ale pomohla mu až po notně dlouhé krušné chvíli.

 

Mladíci pochybují o tom, že policista v civilu je kriminalista, prý to o sobě může tvrdit každý.
Mladíci pochybují o tom, že policista v civilu je kriminalista, prý to o sobě může tvrdit každý.

Kdo se moc ptá, moc se dozví. Mladík se dozvěděl, že je zadržen, protože je divný.
Kdo se moc ptá, moc se dozví. Mladík se dozvěděl, že je zadržen, protože je divný.

 

 
Vazební věznice Praha-Ruzyně

Následně se anarchisté v několika oddělených skupinkách přesunuli před vazební věznici na Ruzyni, kde je zadržován Petr S. Dlouhou cestu si mimo jiné krátili strháváním všude přítomných samolepek xenofobní organizace Pro-vlast.org.

Před věznicí se opakovala situace z minulé podobné akce. Anarchisté se s pomocí megafonů pokoušeli navázat komunikaci s uvězněnými, aby se od nich dozvěděli, v které části věznice Petr S. sedí. Kromě vřelého přivítání se dozvěděli, že Petr S. sedí v koridoru, což je nejstřeženější část věznice s okny do dvora.

Tím demonstrace skončila.

 

Anarchisté strhávají samolepky svých rivalů z Pro-Vlast.org.
Anarchisté strhávají samolepky svých rivalů z Pro-Vlast.org.

 
Letáky rozdávané na demonstraci

 

2015_06_28_Fenixova_ptakovina_06 2015_06_28_Fenixova_ptakovina_07