Čtvrtek 23. května, 2024
Evropský rozhled

Falešná petice: StB se vrací?

Studenti vysokých škol a nejen oni čelí novému nebezpečnému fenoménu – falešným peticím. Ty nemají za cíl změnit nějaký společenský jev, ale vytvořit seznamy osob s nežádoucím názorem.

 
Falešná petice: StB se vrací?
 

Ve středu 21. května odpoledne na univerzitní půdu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně přišly dvě osoby zahalené v tradičních muslimských oděvech. V ruce držely petici za respekt k právu šáría a dávaly se do řeči s kolemjdoucími studenty. Dvacet z nich petici podepsalo.

Petice byla ale falešná a pod oděvy se neskrývali muslimové, nýbrž členové občanského sdružení Czech Defence League (CzDL), které je ve čtvrtletních zprávách Odboru bezpečnostní politiky MVČR vedeno jako uskupení extrémistické. V České republice se sdružení věnuje pronásledování osob, které nesdílejí stejné názory na islám.

Jeden z účastníku falešné petiční akce, čelní představitel CzDL Jiří Barták, pořádá nedaleko Veselí nad Lužnicí výcvikové kurzy islamoklastů. Kromě metod pronásledování ideových oponentů tam přednáší strategie infiltrace „nepřátelských uskupení“ a zásady ostré terénní akce.

Občanské sdružení se za muslimy nevydávalo poprvé. Na sociální síti Facebook operuje s falešnými profily muslimů, skrze které se snaží navázat kontakt s muslimskou komunitou nebo prostě diskutuje s náhodnými lidmi o islámu a provádí jejich monitoring. Jedním z takových úspěšnějších profilů byl profil Maroše Markoviče.