Středa 29. května, 2024
Evropský rozhled

Facebooková forenzní analýza profilu Marie Butiny zaměřená na vazby s českými občany

 
Maria Butina - FB profil
 

Ve Spojených státech amerických nedávno zatkli ruskou studentku Marii Butinovou a obvinili ji, že se neregistrovaným lobbingem snažila ovlivnit americkou politiku. Její práci měl údajně řídit náměstek guvernérky ruské centrální banky Alexandr Toršin, s kterým si také dopisovala a on ji v dopisech přirovnával k ruské agentce Anně Chapman. Alexandr Toršin je na sankčním listu USA. Skrze konzervativní skupiny jako je NRA (Národní střelecká asociace) postupně pronikala do blízkosti vlivných amerických politiků.

Na Evropském rozhledu samozřejmě nemůžeme potvrdit, jestli Maria Butina je opravdu ruskou agentkou, ale provedli jsme alespoň základní facebookovou forenzní analýzu jejího profilu se zaměřením na její vazby k České republice.

Z počtu více jak 4,6 tisíc facebookových přátel jsme ke dni 26. 7. 2018 identifikovali čtyři české občany. Protože být v kontaktu s někým, kdo je obviněn z ovlivňování americké politiky, ještě automaticky neznamená, že o tom dotyční museli vědět, budeme tyto osoby anonymizovat.

 
Pavel M.
 

Pavel M.

Čtyřicetiletý Pavel M. ze Zlína se s Marií Butinou, údajnou ruskou agentkou, která ovlivňovala americké politiky, přátelí od roku 2014. Celý svůj život zasvětil své jediné velké vášni – zbraním. Na sociální síti likuje tisíce stránek s touto tématikou, aktivně se účastní střeleckých soutěží po celém světě.

Doma je podnikatelem. K jeho jménu se váže celkem osm firem, z nichž dvě jsou již v likvidaci. V současnosti je aktivní v třech firmách, přičemž jedna z nich se zaměřuje na výrobu zbraní a střeliva a zprostředkování velkoobchodu, včetně provozování sportovních zařízení. Další firma se věnuje účetnické a auditorské činnosti a daňovému poradenství. Výroba zbraní a střeliva byla předmětem podnikání i jeho starší firmy, která byla kromě toho zaměřená i na ostatní výzkum a vývoj v oblasti přírodních a technických věd, shromažďování, sběr a odstraňování odpadů a úpravě odpadů k dalšímu využití.

Zákazníci Pavla M. ale s jeho výrobky příliš spokojení nebyli, na diskusním fóru Strelectví.cz uvádějí, že jim dodával nekvalitní náboje vyrobené ze železa se slabou vrstvou mědi, které poškozovaly hlaveň zbraní. Jeden diskutující s údajným odvoláním na jednoho z majitelů jeho firmy tvrdil, že v nábojích by měl být Vectan, střelný prach pro přebíjení střeliva, což další z diskutujících na podnět pana M. popřel.

V roce 2014 byl souzen za dovoz vojenského střeliva do České republiky a hrozilo mu až 8 let vězení. Nakonec dostal podmínku. Střelivo, které v roce 2011 dovážel, sloužilo do kalašnikovů a stejné střely byly použity v bojích v Jugoslávii. Když ho chytla policie, měl u sebe 200 tisíc kusů nábojů. Zpráva o jeho případu se objevila na iDnes.cz.

 
David K.
 

David K.

David K. se na sociální síti prezentuje jako redaktor magazínu, který se tématicky zaměřuje na ruční palné zbraně. Samotný magazín jej však mezi svými redaktory uvedeného nemá. Davida K. uvádějí pouze jako mluvčího a člena představenstva LEX z.s. Objevil se ve vysílání DVTV, kde obhajoval právo na nošení zbraní. Není pochyb, že patří k nejvýznamnějším propagátorům této myšlenky v České republice. Na Facebooku má v kontaktech mnoho současných poslanců i novinářů. Zajímavostí je, že ačkoliv se pohybuje spíše v komunitě odpůrců migrace, sám často likoval příspěvky, které odsuzovaly demonstrace proti migrantům, včetně příspěvků Bohumila Sobotky.

 
Jan S.
 

Jan S.

Jan S. je naopak typickým produktem islamofobního šílenství na Facebooku. Sdílí Konvičkovu sedmou republiku, Naštvané matky, Novou republiku i Středoevropana, ale třeba i Štěpána Kotrbu na Parlamentních listech, kde předvídá dobu, kdy se bude střílet do migrantů. Vystupuje proti Evropské unii, podporuje prezidenta Miloše Zemana, je součástí nejvýznamnějších skupin na téma „Přátelé Ruska“. Mezi přáteli má typické zástupce proruské i protiimigrantské scény počínaje separatistou Pavlem Botkou, konče Petrem Hamplem. Nechybí ani Zdeněk Ondráček, senátor Doubrava a Martin Konvička.

 
František M.
 

František M.

O Františku M. toho prakticky na síti moc zjistit nelze. Kromě neúměrného množství vlastních fotografií různých zbraní v celém či rozebraném stavu se na FB prakticky neprojevuje. Je členem kontrolní komise LEX a v lednu 2016 přednášel na půdě Poslanecké sněmovny, kde mezi posluchači byl například současný šéf CTHH. Zúčastnil se demonstrace proti omezení zbraní z EU v březnu minulého roku.

 
Společný event

S Marií Butinou měli všichni až na Pavla M. společný fb event a to Brexit oslava! (Praha) z 24. 6. 2016. Pavel M. s ní měl společný event III. NovikomCup 2015 v Moskvě.

 
Brexit oslava! (Praha)
 

Vyjádření LEX ke vztahům s Marií Butinou

Sdružení LEX se na svých stránkách distancovalo od toho, že by v roce 2013 tušili, že je Maria Butina napojená na ruskou vládu a popravdě to v té době ani neřešili. Její zatčení je zaskočilo, neboť ji znali pouze jako aktivistku a nebylo jim známo, že by činila cokoliv nezákonného. Závěrem popírají, že by se RF angažovala ve věci civilního držení zbraní na mezinárodní úrovni.