Sobota 13. dubna, 2024
Evropský rozhled

Facebooková forenzní analýza Aeronetu odhaluje identity Anonymních

Aeronet se označuje za hnutí Anonymous

 
Desinformační portál Aeronet.cz se v jednom ze svých posledních článků označil za následovníka celosvětového hnutí Anonymous. Technické zabezpečení stránek však vypovídá o něčem jiném. Facebooková forenzní analýza Aeronetu nyní poodkryla, v jakých kruzích se hlavní tahouni pohybují. A pokud by společnost Facebook spolupracovala s bezpečnostními složkami našeho státu, bylo by možné zjistit i jména konkrétních osob stojících za webovým projektem. Jedná se tak v řadě už o několikátý bezpečnostní incident „profesionálních hackerů“ během posledních měsíců.

 
Z pochopitelných důvodů nezveřejníme, na čem je nově použitá metoda facebookové forenzní analýzy založena a kde se redakce Aeronetu dopustila klíčové chyby. Věříme ale, že každý, kdo umí pracovat se základními linuxovými příkazy a dokáže číst anglicky psanou odbornou literaturu, brzo dospěje ke stejným závěrům. Jsme ochotní s metodou seznámit konkrétní osoby, kterým na odhalení identit redakce opravdu záleží.

Facebooková forenzní analýza jednoznačně identifikovala kanály a soukromé účty, které redakce Aeronetu sleduje. Z těch veřejných se zajímají o Pavla Matějku – aktivistu, který se vyskytuje na demonstracích nejen Národní demokracie a hnutí Za naši kulturu a bezpečnou zem. Pavel Matějka se počátkem března objevil ve vysílání Svobodného rádia, které každý pátek dává prostor i Vedoucímu kolotoči, šéfredaktorovi Aeronetu.

Dalšími osobami s veřejným profilem jsou Tommy Prchal a Viliam Kalinčík. V podstatě jde o nevýznamné osoby, o to významnější je tato informace – oba mají přátele z různých islamofobních hnutí včetně obou výše zveřejněných a inklinují k Československým vojákům v záloze a nově vzniklé Národní domobraně.

Pak je tu mnoho sledovaných stránek: Antimajdan + Řekni ne fašismu, U.S. Embassy Prague, Syria 24 English, Zenit – News Agency (zajímají se hluboce o papeže), kresby George Pavlikyana, The People’s Cube, fotky Tanya Elenie a HC Strache. Nechybí ani soukromé účty, které prozatím zveřejňovat nebudeme, byť se jedná o ty nejdůležitější poznatky.

Byl by-li zájem ze strany bezpečnostních složek, bylo by možné identifikovat i konkrétní účty podle číselných identifikátorů, které po sobě na internetu zanechali. Odhalení identit osob stojících za Aeronetem by pro tyto složky mělo být ve spolupráci s Facebookem spíše formalitou.

Evropský rozhled disponuje kompletním mirrorem Aeronetu a všech facebookových stop.

 
Dále k tématu:

Владимир Путин – Attention! We’re looking for political scientists!

Trollové se snaží vylepšovat obraz Aeronetu na WikiPedii

Stopy Aeronetu vedou až do Petrohradu

AENews, a Russian Propaganda Website, Uses Reuters, AP, and AFP Images

Neprůhledné financování “zpravodajského” portálu Aeronet.cz

Českoslovenští vojáci v záloze už prohráli první bitvu

Aeronet a Svobodný vysílač pod palbou, další úniky informací

Identity tvůrců desinformačního portálu Aeronet odhaleny