Tisková zpráva Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR)
ŽENEVA (17. října 2023) – Pokračující násilné vysídlování a hrozby dalších útoků na obléhané pásmo Gazy představují velké riziko pro veřejné zdraví a představují mimořádnou situaci, uvedla dnes expertka OSN poté, co bylo od eskalace násilí v regionu zabito nejméně 12 zdravotnických pracovníků a zasaženo 24 zdravotnických zařízení v Gaze.
„Všechny strany konfliktu a jejich mezinárodní partneři musí zajistit rychlý a neomezený přístup k základním humanitárním dodávkám, včetně potravin, vody a léků, paliva a elektřiny,“ uvedla Tlaleng Mofokengová, zvláštní zpravodajka OSN pro právo na zdraví. „Zdravotnická infrastruktura v Gaze byla nenapravitelně poškozena a poskytovatelé zdravotní péče pracují v neutěšené situaci s omezeným přístupem ke zdravotnickému materiálu a v podmínkách, které jim neumožňují poskytovat včasnou a kvalitní zdravotní péči,“ uvedla Mofokengová.
„Humanitární pracovníci, lékaři, občanská společnost, organizace pro lidská práva a novináři pokračují v práci v regionu, zatímco sami jsou pod bombardováním,“ dodala expertka.
Světová zdravotnická organizace zdokumentovala více než 111 útoků na zdravotnické služby na okupovaném palestinském území, včetně 48 útoků v Pásmu Gazy, při nichž zemřelo nejméně 12 zdravotníků.
Mofokengová uvedla, že Izrael brání vstupu základních zásob do Gazy, včetně potravin, vody, pohonných hmot, léků, zdravotnického jednorázového materiálu a vybavení. „Pásmo Gazy zažívá nepřetržité bombardování a masivní devastaci,“ uvedla. „Zdravotnictví v enklávě je na bodu mrazu.“
Mofokengová vyzvala mezinárodní společenství, aby okamžitě zasáhlo a zabránilo eskalaci konfliktu a chránilo a respektovalo právo na zdraví všech, a to tím, že bude požadovat přístup humanitárními koridory, ochranu zdravotnické infrastruktury a zdravotnických pracovníků. Palestinské rodiny potřebují naléhavé dodávky potravin, vody, přístřeší, paliva, naléhavou zdravotní péči, psychosociální podporu a první psychologickou pomoc, uvedla expertka.
Poslední eskalace a projevy agrese v Izraeli a na okupovaném palestinském území nesmí být vytrženy z kontextu, vyzvala expertka. Představuje zdrcující moment pokračujícího hrubého strukturálního, systémového a trvalého násilí, které Palestinci zažívají každý den od okupace, uvedla. „Vyzývám k okamžitému příměří a členské státy, aby přestaly bubnovat na válečné bubny,“ uvedla Mofokengová.
„Palestinský lid je vysídlen již více než 75 let. Okupované palestinské území je již více než 56 let pod vojenskou okupací – okupací, která s sebou nese nedostatek odpovědnosti, pokračující vysídlování a demolice, omezení pohybu a systematickou rasovou diskriminaci,“ dodala.
Zvláštní zpravodajka připomněla, že členské státy OSN potvrdily svůj závazek prosazovat svrchovanou rovnost všech států a respektovat jejich územní celistvost a politickou nezávislost a uznaly roky 2019 až 2028 za „Dekádu míru Nelsona Mandely“. Deklarace podporuje komplexní přístup k udržení míru předcházením konfliktům a řešením jejich základních příčin, uvedla.
„Kroky k realizaci práva Palestinců na sebeurčení jsou spojeny s jejich důstojností a suverenitou,“ uvedl Mofokengová. „Nelze uhasit lidskou touhu po svobodě.“
Odkaz:
Tiskovou zprávu přeložila z angličtiny do češtiny umělá inteligence.