Úterý 16. dubna, 2024
Evropský rozhled

Evropský rozhled se připravil na kyberválku

Kybernetická válka v Evropě postoupila do České republiky a s ní skončila i naše zastaralá verze webových stránek – po dlouhých hodinách DDoS útoků, problémech s certifikačními autoritami a nemožností přidávat nové články ve vlastním redakčním systému. Rozhodli jsme se jít proto příkladem a zodpovědně se připravit na nové výzvy na poli kyberbezpečnosti.

 

Evropský rozhled nyní nesídlí na jednom serveru, ale hned na několika, z nichž jeden máme pod svou plnou kontrolou, ostatní jsou na webhostincích a v cloudech (mimo území ČR i Evropy). Stránky jsou synchronizované, takže když vypne jeden server, přesměrujeme vás na server druhý.

Zároveň jsme přešli na nejnovější verzi PHP i redakčního systému a převedli jsme data ze staré DB na bezpečnější formát úložiště dat v databázovém systému. Od nynějška si hlídáme každou novou aktualizaci. Vyvinuli jsme webové stránky tak, aby části kódu nebyly závislé na externích doplňcích – a co je nejdůležitější, stránky jsou na denní bázi kontrolované proti nejnovějším známým bezpečnostním chybám. Pokud taková bude objevena, přijde nám o tom notifikace i s návodem, jak chybu zafixovat.

Zálohujeme v několika verzích na měsíce zpět na několik míst, z nichž některá jsou „offline“.

Webovým stránkám budeme ještě postupně vylepšovat vzhled, zejména starší články mají rozházené formátování náhledových obrázků nebo zcela chybí. Prostor, který zdá se nyní prázdný, budeme postupně zaplňovat vlastními doplňky. Vývoj takových stránek není záležitostí jednoho týdne, ale spíše týdnů až měsíců. Se svými návrhy, co by se mělo zlepšit, se můžete kdykoliv obrátit na náš redakční mail.