Středa 24. dubna, 2024
Evropský rozhled

Evropský parlament o chřipce H1N1

V Evropském parlamentu se diskutovalo o pandemickém plánu chřipky H1N1 a jeho navrhovaných změnách.

V roce 2009 světové organizace WHO a ECDC špatně vyhodnotily pandemii chřipky H1N1, vedly předraženou kampaň a doporučovaly drahé vakcíny. Počet obětí chřipky H1N1 i přes odmítání vakcín obyvatelstvem byl nakonec nižší než u běžné sezónní chřipky.

Podle europoslankyně Rivasi Michéle ze Skupiny Zelených/Evropské svobodné aliance na chřipku H1N1 v roce 2009 zemřelo 2 000 lidí, zatímco sezónní chřipce podlehlo 40 000 osob. Náklady na chřipku činily ve Velké Británii 1,3 mld eur, ve Francii 990 milionů eur. Pandemický plán by se měl podle její zprávy změnit ve třech základních bodech: ve spolupráci, transparentnosti a nezávislosti.

Během poslední pandemie v roce 2009 přistupovala každá země k chřipce podle svého plánu a mezi členskými zeměmi nebyla žádná kooperace. V budoucnosti bude pandemický plán řešen vzájemnou spoluprací mezi členskými zeměmi a budou za něj zodpovědné konkrétní osoby.

V minulosti se ve Švédsku a Finsku při pravidelném očkování proti chřipce H1N1 projevila u dětí narkolepsie, zvýšená spavost během dne. Děti byly očkované vakcínou, která obsahovala toxické přídavné látky, které tam přidali přímo výrobci. Farmaceutické firmy budou zodpovědné za efektivnost vakcín a za jejich bezpečnost pro občany. Na schvalování vakcín se budou podílet nezávislé společnosti. Nechají se vypracovat nezávislé klinické studie a v případě střetu zájmu se tyto studie zveřejní.

V úterý 8.března byla zpráva Michéle Rivasi přijata. Celé znění si můžete přečíst zde.