Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/12934/virtual/www/domains/evropsky-rozhled.eu/wp-content/themes/evropsky_rozhled-child/functions.php on line 172
Neděle 13. října, 2024
Evropský rozhled

Evropský parlament k Tuniské jasmínové revoluci

AKTUALIZUJEME

Minuta ticha za oběti v Tunisku

Dnes po sedmnácté hodině středoevropského času proběhla v Evropském parlamentu rozprava o situaci v Tunisku. V Tunisku došlo k rozsáhlým demonstracím, protože místní orgány se obrátily proti občanům. Evropský parlament vyjádřil soustrast obětem tuniských nepokojů, zejména Mohamedu Bouazizimu, který svojí sebevraždou způsobil demokratický převrat v zemi. Evropský parlament držel za oběti nepokojů minutu ticha. Jasmínová revoluce v Tunisku je pouze začátek složitého procesu přeměny země k demokracii. Evropská unie by měla jasně podpořit svobodné prezidentské a parlamentní volby, tuniský boj za svobodu a propuštění politických vězňů.

EU podpoří nové volby

Zástupce ČR v EU, Štefan FÜLE, který zastává post eurokomisaře zodpovědného za rozšiřování EU a politiku sousedství, prohlásil: „Lidové povstání v Tunisku je nevídané. Dne 17. prosince se absolvent vysoké školy ze zoufalství zapálil. Chtěl se uživit prodejem zeleniny. O týden později začaly protesty, které vedly k tomu, že prezident Ben Ali opustil zemi. Situace v Tunisku je stále nebezpečná. Tunisko je v citlivé fázi svého vývoje, i když už se vytváří nová vláda. Tuniský lid má silný hlas. Ubírá se správným směrem. Chce plně respektovat svobodné volby, začít psát novou stránku svých dějin. Společně s baronkou ASHTONOVOU (1. místopředsedkyně Evropské komise, pozn. ER) jsme ochotni podpořit volební proces, kde budou garance. Vláda by se měla sestavit co nejdříve a hned by měla začít pracovat. Okamžitě nabídneme Tunisku pomoc a zároveň poskytneme dlouhodobou podporu. Budeme řešit sociální problémy především mládeže a také problémy soudnictví. EU má zájem o demokratický rozvoj Tuniska. Vzniknou nové vztahy založené na nových závazcích, na respektování zákona, lidských práv a svobod, na ekonomických reformách.“

Den Martina Luthera Kinga

Marietje SCHAAKE, členka Skupiny Aliance liberálů a demokratů pro Evropu, poblahopřála tuniskému lidu za svobodu, demokracii a k budoucím svobodným volbám. Režim Ben Aliho označila za režim, který používá kulky proti svému lidu a zneužívá uchopené moci, který neumožňuje demokratický život a odepírá přístup k informacím. Trvalo jeden měsíc, než Evropa začala reagovat. Mezi prvními byla Francie, která nabídla pomoc s policejními složkami. Tuniský lid se neprojevoval jen na ulici, ale i na Internetu. Europoslankyně připomněla, že dnes je Den Martina Luthera Kinga, který pronesl, že jednoho dne se mlčení stane zradou a tento den dnes nastal. V souvislosti se svobodou na Internetu připomněla paní Schaake také maďarský mediální zákon.

Zabavme majetek rodině prezidenta Ben Aliho a zmrazme jim účty
Za levicovou skupinu GUE/NGL (tj. skupina Evropská sjednocená levice a Severská zelená levice, angl. EUL/NGL) řekla Marie-Christine VERGIAT: „Jsem hrdá, když hovořím jménem své politické skupiny. Je nás hodně, kdo odsuzujeme tuniský režim. Odsuzujeme mučení aktivistů. Po upálení Mohameda Bouaziziho tuniský lid povstal. Je to naděje svobody, která se zrodila. Zemřela spousta lidí. Byla zneužita moc síly. Je potřeba odsoudit násilí. Ještě v sobotu EP mlčel. Francie také nese zodpovědnost. Vláda Tuniska se zhroutila a ukázala skutečnou tvář. Odpovědnost je vysoká, musíme pomáhat lidu Tuniska. Volby musí být spravedlivé. Musíme se zaměřit na násilí, zmrazit účty prezidenta Ben Aliho a jeho rodiny, sebrat jim majetek. Dnes je složité hodnotit situaci. Věnujme pozornost Maghrebu, protože stejné nepokoje jako v Tunisku se mohou stát kdekoliv. Další lidé se upálili už i v Egyptě a v Alžírsku.“

Bomba v kurfu druhé třídy se netýká jen druhé třídy
Salafranca Sánchez-Neyra José Ignacio vyzval Unii, aby se zamyslela nad vlastní zodpovědností, jak přispívá ke stabilitě sousedů. Jak se bin Alí vlastně dostal na politickou scénu a jak z ní mohl zmizet? Podle Ignacia musíme o Tunisku uvažovat v souvislosti s Barcelonským procesem. Musíme hájit svobodu a nestačí jen umírněný přístup. EU musí učinit vše pro to, aby nedošlo k dalším excesům. Bomba v kufru ve vagonu druhé třídy se netýká jen cestujících, kteří sedí v druhé třídě.

Barcelonský proces mohl zabránit tuniské krizi
Panzeri Pier Antonio potvrdil, že Evropa sdílí obavy nad tím, co se děje v Tunisku. Změny v demokratickém systému by měly být účinné a hluboké. Barcelonský proces měl znamenat partnerství mezi 25 členskými zeměmi Evropské unie a 10 zeměmi Unie pro Středomoří (Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Kypr, Libanon, Malta, Maroko, palestinská samospráva, Sýrie, Tunisko a Turecko). Cílem Evropské unie bylo zajistit mír a stabilitu v okolí svých hranic. Jenže hned na začátku byly dva důležité body seškrtány kvůli financím. Myšlenka zóny volného obchodu nefungovala. Ve skutečnosti žádný stát EU neměl zájem spolupracovat s Unií pro Středomoří, kde je chudoba, a iniciativa z roku 2008 zůstala jen na papíře. Krize vedla k demonstracím, které svrhly vládu. Země je ohrožena islámským fundamentalismem. Z těchto důvodů by se Barcelonský proces měl stát skutečností. Evropská komise by měla přepracovat politiku sousedství.

Francie přirovnala Mohameda Bouaziziho k českému Janu Palachovi

Cohn-Bendit Daniel zřejmě překvapil svým projevem všechny diváky z České republiky, když srovnal upálení studenta Mohameda Bouaziziho s českým Palachem: „Přál bych si, aby EP byl na stejné úrovni jako tuniský lid, který bojoval proti Ben Alímu. Stále tam jsou však diktátorské struktury. Evropská vláda tuniskou diktátorskou strukturu podporovala. Minulý týden většina frakcí odmítla odsoudit režim Bena Alího. Vidím tu jisté spolčení. Bojíme se islamizace. A náš strach je oprávněný. To co se odehrálo v Tunisku je stejné jako v případě Jana Palacha. Za dva měsíce přeměna Tuniska neproběhne – nejsou tam svobodná média. Žádám o finanční prostředky pro podporu svobody projevu v Tunisku. Tunisko je klíčem k pochopení všech muslimských zemí. Naděje po svobodném životě, stejně jako po roce 1989, se právě zrodily v Tunisku a v Alžírsku – nemůžeme vyčkávat jako tenkrát, když jsme nevěděli, jak se vyvine situace s Gorbačovem. EK by konečně měla konečně něco udělat. Podpora demokracie přichází právě teď.“

Tuniská armáda se zachovala profesionálně

Tannock Charles z Evropské konzervativní a reformní skupiny připomněl hluboký sociální rozdíl mezi tuniskými občany a elitní vládní rodinou, která se podílela na korupci v zemi. Tunisko bylo příkladem umírněné sekulární společnosti, kde je zakázaná polygamie a kde je zaznamenán vysoký turistický ruch. Džihádisté tuto společnost chtěli podkopat. Noví vůdci se musí s minulostí země rozloučit. Evropa musí podpořit bezpečnostní složky. Tuniská armáda se během protestů zachovala profesionálně. V neposlední řadě britští a evropští občané potřebují pomoc, protože se nevrátili z dovolených.

Vlády se stávají nepřáteli lidu

Batten Gerard, Evropa Svobody a Demokracie: „Demokraté souhlasí s podporou Tuniska. Pokud lidé nemají co jíst, pak dochází k revoltám. Ptám se: Jsou zde nějaké paralely mezi Tuniskem a EU? Ano, jsou zde paralely, uveďme vysokou nezaměstnanost. Nepokoje v Řecku vznikly jako důsledek ideologických závazků v rámci eurozóny. Po Řecku bude následovat Irsko, jeho ekonomiky jsou svázány pod EU. Vlády se stávají nepřáteli lidu, nemyslete si, že nepokoje nemohou nastat i v EU. To co se stalo v Tunisku se může stát i v Evropské unii.“

Evakuace turistů z postižených oblastí
Deník Chichester Observer podotýká, že Tunisko bylo především turistickou zemí, kam jezdilo mnoho britských občanů. Nyní přes dva tisíce turistů bylo z Tuniska evakuováno, přistávají na letišti v Gatwicku a Manchesteru. Turisté uvádějí, že se stali svědky nepříjemných scén, jako je rabování či rozbíjení výkladních skříní. Někteří britští důchodci zpanikařili, když ulicemi běhaly davy lidí, rozbíjely okna a rabovaly.

AKTUALIZUJEME