Sobota 13. dubna, 2024
Evropský rozhled

Evropské hodnoty: České republika by měla na nepřijatelné jednání ruské vlády důrazně a nekompromisně reagovat

 

Rusové mají Prahu rádi, vytvořili si zde dokonce svůj vlastní svět na Sibiřském náměstí a jeho nejbližším okolí. Toto je pohled na Střední školu při Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Budou-li však své napětí vůči České republice nadále eskalovat, je možné, že se tu už brzo nebudou cítit jako doma.
Rusové mají Prahu rádi, vytvořili si zde dokonce svůj vlastní svět na Sibiřském náměstí a v jeho nejbližším okolí. Toto je pohled na Střední školu při Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Budou-li však své napětí vůči České republice nadále eskalovat, je možné, že se tu už brzo nebudou cítit jako doma.

 

Analytici Bezpečnostního centra Evropské hodnoty dnes odeslali všem poslancům a senátorům seznam doporučení, jak by měli reagovat na agresivní politiku Ruské federace ve věci přemístění sochy maršála Koněva z náměstí Interbrigády v pražské Bubenči do dočasného depozitáře před jejím umístěním do Muzea paměti 20. století. Česká odpověď na toto jednání by měla být důrazná a nekompromisní. Informoval o tom na svém facebookovém profilu výkonný ředitel think-tanku Jakub Janda.

V Ruské federaci zahájili vyšetřovatelé trestní stíhání českých politiků za to, že přesunuli český majetek z českého náměstí do českého muzea poté, co vykonali povinnost plynoucí z jejich zastupitelského mandátu.

Scénář, jak by si mohla Ruská federace na české politiky došlápnout, by mohl být stejný jako u lídra protikorupční kampaně za Magnického zákon Billa Browdena, kdy došlo ke zneužití Interpolu a byl zadržen v květnu 2018 ve Španělsku, upozorňují Evropské hodnoty.

Bezpečnostní centrum think-tanku doporučuje k ochraně českých diplomatických budov v Ruské federaci vyslat příslušníky Policie ČR. To zejména proto, že se stávají terčem útoků ruských extrémistů z řad limonovců, nacionálních bolševiků sdružených v neregistrované partaji Jiné Rusko.

České ministerstvo zahraničí by dále mělo odeslat ruské diplomacii důraznou protestní nótu, která nepřijatelné kroky ruské strany odmítne a požádá o jejich okamžité přehodnocení.

Český velvyslanec v Rusku by měl být povolán do Prahy na konzultace.

Zároveň by mělo dojít ke koordinaci postupu se stejně smýšlejícími státy, jako je Polsko, Velká Británie a baltští spojenci, a odpovědí by mělo být společné vymezení se proti ruskému vydírání a snahám manipulovat interpretaci historie.

Na představitele s vedoucí úlohou při tomto „trestním stíhání“ by měly být uvaleny personální sankce, například zákaz vstupu na území Schengenského prostoru.

Čeští poslanci by se na mezinárodních parlamentních shromážděních, ať už jde o Radu Evropy či OBSE, měli snažit inicializovat prohlášení, které odsoudí ruský legislativní postupy uplatňované vůči jiným zemím.

Ministr zahraničí by měl na Radě ministrů pro zahraniční záležitosti (FAC) navrhnout tento bod na agendu a prosadit společné stanovisko ministrů zahraničí EU, které by toto nepřijatelné ruské jednání odsoudilo.

V závěru analytici doporučují zmrazit České-ruské diskuzní fórum, neboť zatím nepřineslo žádné pozitivní výsledky.

 


 

Velvyslanectví Ruské federace v České republice byl dán prostor k vyjádření, ale zatím s námi nekomunikují.